Ako pestovať bobkový list

Ako pestovať bobkový list

Doma pestujem vavrín a už je pomerne veľký. Niekde som čítal, že sa dá vysadiť aj von a nemal by zamrznúť. Len neviem, od akej veľkosti je to možné. (Miloš K., Michalovce)

Vavrín pravý – bobkový list (Laurus nobilis)je teplomilná plodina. Staršie 8- až 10- ročné rastliny znášajú aj nízke teploty. Preto neodporúčam rastlinu pestovať v našich podmienkach vo voľnej pôde. V lete môžete vavrín aj s črepníkom zapustiť do pôdy na záhone. Tak bude lepšie znášať výkyvy teplôt, pôda v nádobe sa nebude prehrievať, udrží si primeranú vlhkosť. Koncom leta pri poklese nočných teplôt pod 5 °C treba rastlinu vybrať z pôdy a preniesť do svetlej a chladnej miestnosti.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová

Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Ja ho mám už dva roky zasadený vonku a darí sa mu super.

  2. Marianna, môžem sa spýtať aké staré boli rastliny, keď ste ich vysádzali? Ďakujem.

  3. Pestujem ho už niekoľko rokov vonku. Kúpený bol na záhradkárskej výstave v črepníku a ihneď vysadený von. Prvé dva roky zvyčajne omrzli listy, ale následne som to v zime prikryla textilným vrecom čo čiastočne ochránilo rastlinu. Opakujem to každú zimu a už nemám žiadny problém. A to boli mrazy aj -15.

  4. Dobrý deň, ja so pred 4 rokmi vysadila vavrín pravý do záhrady na chránené miesto, mal asi 10 cm. Dnes má výšku 2 metre a to som asi 1,5 metra ostrihala.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.