December v záhrade: Ako odobrať vrúble a ako ich uskladniť?

vrúbľovanie
Zdroj: istock

Vďaka vrúbľovaniu ovocných stromov môžeme skombinovať odrezok z obľúbeného ušľachtilého stromu a podpník alebo konár iného ovocného stromu. Takto vyrastie genetická kópia stromu, z ktorého sme vrúbeľ odobrali. Samozrejme, je dôležité vhodne odobrať vrúbeľ a potom strom správne zaštepiť.

Ako odobrať vrúble

Hoci je najvhodnejším obdobím na vrúbľovanie apríl a začiatok mája, vrúble odoberáme už počas zimy, optimálne v decembri alebo v januári. Vždy odoberáme jednoročné letorasty, optimálne z južnej strany stromu. Teplota vzduchu pri strihaní odrezkov by mala byť okolo 0 stupňov, ak sú silné mrazy, počkajte na oteplenie. Dôsledne skontrolujte, či je konárik, ktorý chcete odrezať skutočne zdravý, silný a nepoškodený. Mal by mať aspoň hrúbku ceruzky.

Na strihanie používajte ostré záhradné nožnice. Pri strihaní dbajte o to, aby ste nepoškodili púčiky. Ideálne je, aby ste mali na ruke rukavicu, ktorá zabráni tepelnému šoku a poškodeniu kôry.

Náš tip: Pozor na to, aby odrezané vrúble mali rastové púčiky – tie sa najlepšie ujmú. Ak však odrežete vrúbeľ s púčikmi kvetov, neraz po odkvitnutí uschne, i keď sa najprv ujal. Aby sa do vrúbľov nedostali nežiaduce mikroorganizmy, rezné rany zakonzervujte voskom.

vrúbľovanie
Zdroj: istock

Ako a kde uskladniť vrúble

Počas celého obdobia treba vrúble udržať vo fáze spánku, a to až do samotné štepenia. Každý jeden odrezok, ktorý chcete použiť na vrúbľovanie, uskladnite na chladné tmavé miesto tak, že vrúble zapichnete do vlhkého piesku alebo drevených pilín. Zapichnutá časť by nemala byť dlhšia ako 2-3 centimetre.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteOptimálna je na skladovanie pivnica s teplotou dva až šesť stupňov Celzia alebo parenisko. Pozor však na mráz. Ak si všimnete, že piesok alebo piliny sú suché, jemne ich polejte.

Aby sa vrúble nevysušili, môžete konce konárikov obaliť do mokrého papiera, na ktorý dáte novinový papier a navrch ešte igelit. Takto zabalené vrúble môžete skladovať aj v chladničke. Nezabudnite si označiť, z ktorého stromu ich máte.

vrúbľovanie
Zdroj: istock

Kedy a aké vrúble nezbierať

Niektorí záhradkári režú vrúble až koncom januára či dokonca vo februári. Takéto odrezky však majú často problém zrásť s podpníkom, pretože živiny sú už presunuté v ich vrchnej časti. Vrúble sa neoplatí odoberať ani zo starých stromov či stromov, ktoré boli poškodené chorobou alebo škodcom – zdravý strom si vyberte už rok vopred a sledujte jeho stav počas celého roka, aby ste mali skutočne kvalitné vrúble. Slabé a tenké vrúble majú vyššie riziko vyschnutia alebo zmrznutia. Môžu tiež začať predčasne pučať.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.