image 42557 25 v1

Aké prípravky používať na hrdzu ostružinovú

V predajni mi poradili na hrdzu ostružinovú, ktorú mám na černiciach, prípravok Folicur AL od Bayer Garden. Už som ho aj aplikoval formou postreku (černice majú ešte len púčiky). Až teraz som sa však dočítal, že je to na kvety. Neprekáža, že som prípravok Folicur AL použil na černice? Budeme ich môcť konzumovať? Je niečo iné v ponuke? (František H., e-mail)

Vo všeobecnosti nie sú černice zvlášť náchylné na choroby a škodce, preto sa v domácich podmienkach chemická ochrana prakticky nepoužíva. Vhodné sú skôr preventívne opatrenia – udržiavanie porastu v dobrej kondícii, pravidelný a precízny rez a najmä udržiavanie vzdušného a presvetleného porastu, najlepšie na opore (drôtenke).

O hrdzi ostružinovej (hubová choroba) treba vedieť, že prezimuje v infikovaných konárikoch, na ktorých sa skoro na jar objavia fialovočervené zdureniny, lebo podhubie sa šíri v pletivách. Pokožka konárika je napätá, preto praská, dozreté spóry huby sa uvoľňujú do ovzdušia, infikujú spodnú stranu listov. Proti hrdzi ostružinovej nie sú v SR povolené, resp. registrované špeciálne prípravky. V zahraničnej literatúre sa odporúčajú prípravky Baycor, Bayleton, Dithane a Novozir.

Prípravky treba použiť preventívne, krátko po vypučaní rastlín a aspoň dvakrát za sezónu v 10-dňových intervaloch. Keď je choroba už rozvinutá, listy sú veľmi napadnuté, opadávajú, je ošetrenie akýkoľvek prípravkom zbytočné. Folicur účinkuje dlhodobo – až 14 dní –, chráni okrasné rastliny pred napadnutím spórami huby (hrdze), potlačí rozvoj choroby a na povrchu listov vytvorí ochranný povlak. Aby však rastlina bola stále chránená pred hrdzou, musí sa ošetrenie opakovať každých 14 dní, čo vychádza približne štyrikrát za sezónu.

Predpokladám však, že ste ošetrenie urobili len jedenkrát a po prečítaní návodu ste v ošetrení černíc Folicurom už nepokračovali. V tomto prípade, ak ste teda prípravok aplikovali len jedenkrát, uplynie dostatok času (až dva mesiace) do dozrievania prvých plodov začiatkom augusta, aby negatívne účinky prípravku pominuli. Nemusíte mať teda obavy konzumovať tieto plody.

Z preventívnych opatrení pripomínam ešte vhodné pestovateľské podmienky, dostatočnú závlahu v čase dlhšie trvajúceho sucha, zalievanie ku koreňom, nie na listy, lepšie ráno, aby listy do večera uschli, ak sa na ne dostane voda. 

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová

Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje