Mrkvu si môžete vypestovať aj vo vnútri! Ako sa o ňu starať a aké odrody sú na to najlepšie?
Aj vy ste si doteraz mysleli, že mrkva sa dá pestovať len na záhrade? Opak je pravdou. Tajomstvom úspechu pestovania mrkvy v interiéri je dostatok svetla, správna nádoba a vhodná odroda. Pri správnej starostlivosti si tak môžete pochutnať na čerstvej, sladkej mrkve po celý rok.
Výber správnej nádoby
Bez správnej nádoby to nepôjde – jej výber je prvým krokom k úspešnému pestovaniu. Keďže mrkva rastie do hĺbky, potrebujete kvetináč hlboký minimálne 20 až 30 cm v závislosti od odrody. Ak plánujete pestovať kratšie alebo guľaté odrody, postačí aj plytšia nádoba.
Na čo myslieť pri výbere nádoby:
- Odvodnenie – nádoba musí mať drenážne otvory, aby sa predišlo hromadeniu vody a hnilobe koreňov, ak nemá vyvŕtajte ich.
- Veľkosť – ak pestujete viacero rastlín, doprajte im dostatok priestoru na rast, približne 5 cm medzi jednotlivými semiačkami.
- Materiál – dobre fungujú hlinené, plastové alebo drevené nádoby, najdôležitejšie je, aby udržiavali stabilnú vlhkosť pôdy.
Akú pôdu použiť?
Mrkve sa najlepšie darí v ľahkej a dobre priepustnej pôde. Najlepšia je kvalitná pôda určená na pestovanie zeleniny. Môžete si však namiešať aj vlastnú – zmes rašeliny, perlitu a kompostu. Vyhnite sa ťažkým pôdam s vysokým obsahom ílu, pretože môžu brániť rastu koreňov.
Najlepšie odrody na pestovanie v interiéri
Nie každá odroda mrkvy je vhodná na pestovanie v kvetináči. Ak chcete dosiahnuť dobrú úrodu, siahnite po týchto odrodách:
-
Guľaté a krátke odrody
Tieto druhy sú ideálne na pestovanie v kvetináčoch alebo plytkých nádobách.
- ‘Parisian’ (alebo ‘Paris Market’) – malé, guľaté korene s jemnou textúrou a sladkou chuťou.
- ‘Thumbelina’ – dorastá do veľkosti golfovej loptičky, nepotrebuje veľa priestoru.
- ‘Parmex’ – guľatá odroda s jemnou dužinou, vhodná aj do plytších nádob.
-
Krátke valcovité odrody
Potrebujú kvetináče s hĺbkou okolo 20 cm.
- ‘Nantes’ – klasická valcovitá odroda so sladkou chuťou.
- ‘Chantenay’ – koreň dorastá do dĺžky 12 až 15 cm, odolná a vhodná na zimné pestovanie.
- ‘Royal Chantenay’ – podobná Chantenay, ale sladšia.
-
Mini odrody vhodné do kvetináčov
Ideálne na pestovanie na parapete alebo balkóne.
- ‘Little Finger’ – dorastá do veľkosti prsta (8 – 10 cm), rýchlo rastie.
- ‘Baby Spike’ – miniatúrna, krehká a sladká.
- ‘Atlas’ – hybrid vyšľachtený na pestovanie v malých priestoroch.
-
Farebné odrody pre zaujímavý vzhľad
- ‘Purple Dragon’ – fialová šupka, oranžová dužina.
- ‘Cosmic Purple’ – sýta fialová šupka, sladká chuť.
- ‘Rainbow Mix’ – zmes bielej, žltej, oranžovej a fialovej mrkvy.
Ako sadiť mrkvu v interiéri?
Nádobu najprv naplňte kvalitným substrátom a mierne ho zvlhčite. Semienka vysievajte priamo do pôdy, približne 0,5 cm hlboko a 5 cm od seba. Pôda by mala byť stále mierne vlhká, ale nie premokrená. Skvelým trikom na rovnomerné zvlhčenie pôdy je rozprašovač.
Mrkva potrebuje minimálne 6 hodín svetla denne. Ak nemáte dostatok prirodzeného svetla, použite pestovateľské LED svetlá. Ideálna teplota je medzi 15 – 21 °C.
Starostlivosť o interiérovú mrkvu
Keď rastliny vyklíčia a dosiahnu výšku 5 cm, vytrhajte najslabšie, aby tie silnejšie mali viac priestoru. Na hnojenie používajte organické hnojivá s nízkym obsahom dusíka, ktoré podporia rast koreňov. Zalievajte pravidelne, ale nepreháňajte to, aby korene nezačali hniť.
Zber a skladovanie
Už sa tešíte na chrumkavú úrodu? Mrkvu môžete zberať zvyčajne po 60 až 80 dňoch. Jednoducho ju jemne vytiahnite z pôdy. Ak ju chcete skladovať dlhšie, odstráňte vňať a uložte do chladničky.
Pestovanie mrkvy v interiéri je jednoduché a nenáročné, stačí si vybrať správnu odrodu, nádoby a venovať jej trochu starostlivosti. Vyskúšajte si to a užívajte si čerstvú mrkvu bez ohľadu na ročné obdobie!
Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre