Naštartujte trávnik do novej sezóny
Galéria (8)

Naštartujte trávnik do novej sezóny

Ak sa počas sezóny chceme pýšiť ukážkovým a hustým trávnikom, mali by sme už teraz zrealizovať niekoľko dôležitých úkonov. Zanedbať ich sa rozhodne nevypláca. Apríl je ideálny na zrealizovanie očistných kúr.

Galéria

trávnik,
černice
choroba, cibuľa
noižnice,
vozík

Vyčistenie

Keď sa začiatkom jari, teda v marci, roztopí sneh, oteplí sa pôda a trávnik mierne obschne, je čas zbaviť ho nečistôt, ktoré sa na ňom počas zimy nazhromaždili – lístia, napadaných vetvičiek, odumretých zvyškov tráv a často aj kopčekov po krtoch. Ideálne je, ak počas slnečného počasia trávnik dvakrát dôkladne pohrabeme. Na tento účel nám poslúžia ostré rezacie hrable. Vyhrabané zvyšky môžeme skompostovať, v žiadnom prípade ich nepálime. Pri čistení vynechajme miesta s pučiacimi krókusmi.

Povalcovanie

Po dôkladnom vyhrabaní môžeme trávnatú plochu pokosiť a povalcovať. To sa robí vtedy, keď sú trávne trsy po zime vytiahnuté a plocha pôsobí nerovnomerne. Tento krok však nerobíme za každú cenu, pretože utužovanie pôdy (najmä počas daždivého počasia) môže naštartovať zbytočné problémy (napríklad odumieranie trávnika). Na druhej strane, pravidelné valcovanie prispieva k reprezentatívnejšiemu vzhľadu trávnika, preto je dobré valcovať ho priebežne aj počas sezóny.Rýchlejším, ale drahším spôsobom, ako si založiť trávnik, je kladenie trávnych kobercov.

Prevzdušnenie

Pohľad na trávnik po zime často nie je vábny. Veľakrát sa zviditeľnia machy, ktoré treba hneď na jar odstrániť. Tu pomôže prevzdušnenie aerifikátorom, na menšej ploche postačia prevzdušňovacie vidly. Pomocou týchto nástrojov vyhĺbime do trávnika otvory, cez ktoré sa ku koreňom tráv dostane potrebný vzduch. Po prevzdušnení môžeme po trávnatej ploche rozsypať jemný riečny piesok (a zaceliť ním vzniknuté otvory) – tak sa zároveň vyrovnajú aj väčšie nerovnosti.

Prerezanie

V marci či apríli je dobré, ak trávnatú plochu prerežeme. Priebežne sa totiž na nej zhromažďuje pokosená tráva a buriny. A tie sú neraz dôvodom, prečo ku koreňom tráv horšie preniká nielen vzduch, ale aj vlaha a živiny. Výborným pomocníkom je vertikulátor. Takýmto spôsobom možno ošetriť najmä čerstvo pokosený trávnik. Vertikulátorom prejdeme trávnik vo dvoch smeroch – pozdĺžne a priečne. Trávnik síce po vertikulácii nevyzerá pekne, ale o krátky čas sa dostane do tej najlepšej formy.

Prihnojenie

Po prerezaní alebo prevzdušnení treba trávnatú plochu prihnojiť – rozhodiť jemnú vrstvu preosiateho kompostu, prípadne aplikovať špeciálne hnojivo na trávnik (asi 2 kg na 1 m2). Trávnik, ktorému chýbajú živiny, je totiž nepekný, bledozelený a riedky. Podmienkou úspechu je rovnomerné rozhodenie hnojiva – praktickým pomocníkom je dávkovací vozík. Praktické sú hnojivá v granulovanej podobe. Hnojiť by sa malo tesne pred dažďom, prípadne môžeme plochu po aplikácii hnojiva dôkladne zaliať.

Kosenie

Trávnik kosíme prvýkrát vtedy, keď kvitne zlatovka (ľudovo nazývaná zlatý dážď). Najskôr kosačku nastavíme na vyššiu úroveň kosenia, neskôr môžeme výšku znižovať (na 4,5 cm). Kosiť by sme mali vždy len suchý trávnik. Po kosení sa žiada upraviť aj okraje trávnej plochy – bude pôsobiť viac reprezentatívne. Na tento účel slúžia rôzne špeciálne rýle s nožom v tvare polmesiaca, prípadne môžeme použiť mechanické či akumulátorové nožnice na trávu, orezávače a podobne.

Zaplátanie

Po všetkých týchto najdôležitejších zásahoch sa môže stať, že na trávniku zostanú prázdne miesta, akési lysiny. Tie môžeme dosiať špeciálnou trávnou zmesou určenou na regeneráciu starších trávnikov (s väčšinovým zastúpením mätonoha). Ak sú prázdne plochy väčšie, dajú sa zaplátať hotovou trávnou mačinou. Výhodou je, že sa rýchlo zapojí a čoskoro splynie s okolitou plochou.–>

Odborník radí
Jarné obdobie je ideálne na zakladanie nových trávnikov výsevom. V porovnaní s mačinovaním ide o lacnejší spôsob. Šetria sa tak nielen peniaze, ale aj telo – netreba dvíhať a rozkladať ťažké kusy trávnej mačiny. Výhodou je, že si možno vybrať trávnu zmes podľa podmienok danej záhrady.

Môže sa zísť

Posýpací vozík 500 Comfort
Vozík má šírku posypu 53 cm a objem 14 l. Kolesá s praktickou funkciou voľnobehu zaisťujú, že vozík sype len vtedy, ak ho tlačíme dopredu, naopak, ak ho ťaháme späť alebo ho otáčame, neposýpa. Vozík možno naplniť rôznym posypovým materiálom, napríklad trávnym semenom, pieskom, hnojivom či soľou.  
Cena 43,99 €, Gardena

Hnojivo na trávnik Hortus
Toto hnojivo je vhodné nielen na trávniky pri rodinných domoch, ale aj na športové ihriská či do parkov. Trávnik bude mať sýtozelenú farbu, bude lepšie rásť a bude odolnejší proti stresovým faktorom.
Cena 6,80 €/10 kg, Mountfield

Nožnice na trávu Comfort
Slúžia na presné zastrihávanie okrajov trávnika. Ergonomicky tvarovaná rukoväť umožňuje ľahké strihanie a nože s nepriľnavou povrchovou úpravou a vlnitým výbrusom zas zaisťujú presné a rovnomerné strihanie. Praktická je poistka na zaistenie nožníc. Záruka je 25 rokov.
Cena 18,99 €, Gardena

Text: Daniel Košťál
Foto: Daniel Košťál, archív firiem, Presbeton Nova, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. standak says:

    Prvy raz sa kosi,ked je vysoka trava,kazdy rok je to inak,zavisi to od pocasia…nie od zlatovky. Kazdy zahradkar kosi podla uvazenia a vysky travy.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.