zalozenie noveho travnika
Galéria (7)

Založenie nového trávnika

Krásnu súvislú zelenú plochu si môžete založiť buď výsevom (lacnejšia, ale prácnejšia alternatíva), alebo položením hotového trávneho koberca – mačinovaním (drahšia alternatíva, no s okamžitým efektom).

Galéria

trávnik, zakladanie, záhrada, osivo, trávny koberec
trávnik, zakladanie, záhrada, osivo, trávny koberec
trávnik, zakladanie, záhrada, osivo, trávny koberec
trávnik, zakladanie, záhrada, osivo, trávny koberec
trávnik, zakladanie, záhrada, osivo, trávny koberec
trávnik, zakladanie, záhrada, osivo, trávny koberec
Trávnik treba zakladať vždy na vyčistenej a jemne pohrabanej ploche, ktorá je obohatená o špeciálny trávnikový substrát. Ak ho budete zakladať výsevom, dajte si záležať na výbere kvalitného osiva. Táto investícia sa rozhodne vyplatí. Pri výbere pritom treba prihliadať najmä na podmienky daného miesta (trávne zmesi do sucha, tieňa a podobne).

Výber správneho osiva – predpoklad úspechu
V ponuke je množstvo osív, ktoré sa odlišujú kvalitou. Rozhodnúť sa pre správny typ nemusí byť vždy jednoduché. Pri výbere je dôležité vedieť:

 • na čo bude trávnik slúžiť (či bude viac zaťažovaný alebo skôr reprezentatívny),
 • na akom mieste bude rásť (slnko – tieň, sucho – vlhko).

Pozornosť treba venovať percentuálnemu zastúpeniu jednotlivých trávnych druhov v zmesi. Tá môže pozostávať z viacerých kultivarov, ktoré majú odlišné vlastnosti. Najčastejšie sa v trávnych osivách nachádza psinček (Agrostis tenius), kostrava (Festuca rubra), lipnica (Poa pratrensis) a mätonoh (Lolium perenne).
V súčasnosti si môžete kúpiť namiešané osivo presne podľa charakteristík vášho pozemku. V ponuke je osivo na zakladanie luxusnejších a na šport využívaných trávnikov, prípadne do tieňa, na slnko alebo na obnovu a dosievanie starších trávnikov. Atraktívna je aj lúčna zmes či ekologický trávnik s ďatelinou. Do kvalitného osiva sa rozhodne oplatí investovať. Trávnik si predsa nezakladáte na rok či dva. 

Ako vysiať trávnik
Najdôležitejšia je príprava podložia. Zanedbať ju sa naozaj nevypláca! V prvom rade by ste mali pôdu zbaviť koreňov burín, krov či stromov, a tiež prípadného stavebného odpadu a podobne. Potom treba plochu zrotavátorovať alebo ručne zrýľovať a následne jej povrch vyrovnať – najskôr nahrubo a nakoniec pohrabať do jednej úhľadnej roviny. Výsledkom by mal byť rovný povrch s drobnohrudkovitou štruktúrou. Až potom môžete začať s výsevom. Najlepšie je zakladať nový trávnik za bezveterného počasia, ideálne keď je zamračené. Osivo sa dá rozhodiť ručne, lepšie však je využiť aplikačný vozík. (V poslednom období dostať aj špeciálne lopatky na výsev.) Po výseve osivo jemne zapracujte do pôdy (napríklad hrabľami), celú plochu povalcujte a zavlažte. Tráva vyklíči asi za týždeň, budúci trávnik však treba aspoň mesiac intenzívne zavlažovať – ak neprší a je teplá jar, aj trikrát denne. Čas na prvé kosenie nastane asi po 8 týždňoch.

Kladenie trávnych kobercov
Ak nepatríte medzi obdivovateľov pomaly, ale isto rastúcej trávy, môžete si založiť trávnik mačinovaním – položením trávnych kobercov. Je to síce drahšie, zato však rýchlejšie riešenie. Dôležité je, aby ste trávne pláty položili hneď po nákupe (od osvedčených pestovateľov, ktorí používajú šľachtené trávnaté odrody určené špeciálne na tento účel).
–>
Tajomstvo úspechu je v príprave pôdy

Príprava pôdy na zakladanie trávnika sa nelíši od prípravy na výsev trávnika. Dôležité je dôkladné odburinenie (najlepšie kvalitným herbicídnym prípravkom), odstránenie stavebného či iného odpadu, kameňov, starých pňov a precízne prekopanie či prevzdušnenie. Vhodné sú ľahšie hlinitopiesočnaté pôdy s vyšším obsahom humusu. Ťažké pôdy môžete vylepšiť preosiatym kompostom a pieskom. Nie je na škodu rozsypať po povrchu aj kvalitný záhradnícky substrát. Do pôdy pridajte aj vlhčiace činidlo na lepšie zakoreňovanie trávnika. Povrch potom pohrabte, zbavte všetkých hrúd a jemným valcom povalcujte. Pôda by mala pred položením trávneho koberca zľahnúť, inak sa vytvoria vlny a preliačiny.  Napriek tomu, že sa to dá, neodporúča sa v jeden deň upravovať terén aj pokladať trávne koberce. Opačný extrém je príliš zhutnená a uľahnutá plocha. Tá zasa môže spôsobiť pomalšie zakoreňovanie alebo žltnutie trávnika. Tráva obľubuje slnečné miesta a polotieň, celkom nevhodné sú plochy v tieni.

Položenie trávneho koberca
Ide to na rovine aj vo svahu. Presne narezané pásy trávneho koberca sú zvyčajne zrolované do kotúčov a k zákazníkom sa dostávajú zväčša na paletách. Palety s nepoužívanými trávnymi mačinami by mali byť v tieni, pretože na slnku sa rýchlo vysušia. Vždy je lepšie kupovať menšie množstvo, ktoré v daný deň položíte (to platí pre majiteľov väčších záhrad). Jednotlivé trávne koberce sú ťažké,  preto si na ich prepravu nachystajte fúrik.

Keď trávne pásy položíte, pritlačte ich k pôde pomocou širšej drevenej dosky. A nezabudnite zarovnať okraje trávnika. Nakoniec celú plochu zavlažte a po niekoľkých dňoch už môžete smelo objavovať bosými nohami nový záhradný koberec.

 • Pred položením prvého koberca celú plochu jemne zavlažte. Dajte si na tom záležať, najmä pri suchších pôdach.
 • Koberce začnite pokladať skraja, vždy najdlhšou stranou. Ukladajte ich natesno vedľa seba v rovných líniách, nikdy nie do oblúka. Ak by vznikli medzery, zasypte ich záhradníckym substrátom. Pri ukladaní na svahu pomôžu drevené kolíky – zabránia posunutiu kobercov dolu svahom.
 • Po položenom trávniku zbytočne nechoďte, radšej si cezeň položte širšiu dosku a pohybujte sa aj s fúrikom po nej.
 • Okraje trávnika upravte ostrým nožom či rýľom a to isté zopakujte, aj keď trávnik ukladáte okolo solitérnych stromov, studní či záhonov.
 • Po položení kobercov plochu jemne povalcujte a zavlažte. Výdatná vlhkosť je potrebná aspoň počas 10 až 15 dní, ráno aj večer v závislosti od počasia. Ak je slnka alebo fúka vietor, zvýšte dávky vody.
 • Začať prihnojovať môžete najskôr až po mesiaci.
 • Trávne koberce sa zakorenia asi za 3 týždne a počas tohto obdobia po nich nekráčajte alebo ich extrémne nezaťažujte.
 • Ak trávnik žltne, má pravdepodobne menej vlahy, preto ju dopĺňajte.
 • Prvý raz by ste mali trávnik pokosiť asi po mesiaci na výšku 5 cm. S prerezávaním treba počkať aspoň do jesene.

Trávnikové minimum

 • Tráva síce rastie ticho, ale isto – ak má ideálne podmienky, v priemere sa vytiahne o dva centimetre denne.Starší trávnik treba prvýkrát kosiť v apríli, ale len vtedy, ak je teplota vzduchu vyššia ako 5˚C.
 • Okrasný trávnik má mať výšku tri až štyri centimetre, rekreačný môže byť o niečo vyšší.
 • Ako často treba kosiť? Optimálne jeden- až dvakrát do týždňa (závisí od typu trávnika, stanovišťa a počasí). Nezabudnite, že lepšie je kosiť častejšie. Ak kosenie zanedbáte, premnožia sa buriny a potom už na noblesný kobercový vzhľad vášho trávnika budete čakať zbytočne.
 • Do malých záhrad a predzáhradiek vám postačí vretenová kosačka. Pri jej kúpe sa zamerajte na počet nožov a spôsob nastavenia výšky strihu.
 • Na kosenie trávnatých plôch s rozlohou do 400 m2 sú vhodné elektrické kosačky. Pri manipulácii treba dávať pozor, aby sa prívodný kábel nedostal medzi ostrie stroja.
 • Kosačky s benzínovým pohonom nájdu uplatnenie na veľkých plochách. Na rozdiel od predošlých typov sú ťažšie, hlučnejšie a náročnejšie na údržbu, ale o to ľahšie si poradia s terénnymi nerovnosťami.

TEXT: Daniel Košťál
FOTO: Daniel Košťál, archív redakcie

 1. V.Mrázik says:

  super stranka :DDD

 2. Matej says:

  A nezabudnite, že ak chcete mať trávnik dokonalý, musíte mať dokonalé aj jeho okraje 🙂 Odporúčam kovové obruby profiRIM. Sú najlepšie http://www.profirim.eu

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.