image 36831 25 v1
Galéria (5)

Chcete perfektný trávnik? Nezabudnite na jesennú vertikutáciu

Aj keď už v týchto dňoch tráva nerastie tak, ako napríklad na jar, koseniu ešte rozhodne neodzvonilo. Vy už však musíte myslieť aj na to, ako správne ošetriť trávnik, než sa uloží na zimný spánok. Rozhodne nezabudnite na vertikutáciu. Ide o proces, ktorý prevzdušní a prečistí Váš trávnik. Vykonáva sa pomocou stroja nazývaného vertikutátor. 

Galéria

Nezabudnite na jesennú vertikutáciu - 20140929_DSC3695
Nezabudnite na jesennú vertikutáciu - 20160219-IMG_02427_cmyk
Nezabudnite na jesennú vertikutáciu - 20151221-_MG_1687_CMYK
Nezabudnite na jesennú vertikutáciu - 20141211-_MG_7872_CMYK_02

„Vertikutácia by sa správne mala robiť dvakrát ročne: na jar a na jeseň. Jedine tak docielite to, aby bol váš trávnik sýto zelený a patrične hustý bez vyblednutých miest s redším porastom. Nože vertikutátora najprv narežú trsy a pružiny následne vyhrabú z trávnika všetky nečistoty. Do pôdy sa vďaka vertikutácii dostanú vzduch, voda aj potrebné živiny, čím sa naštartuje správny rast trávnika,“ vysvetľuje Product Manager Jan Melena.

Ideálnym termínom pre jesennú vertikutáciu je september a prvá polovica októbra. Mali by ste pred ňou pokosiť a počkať tak dva alebo tri dni.

K najrozšírenejším vertikutátorom na trhu patria elektrické a výkonnejšie benzínové stroje. Pri výbere vertikutátora je dôležité si uvedomiť, ako veľkú trávnu plochu chceme vertikutovať.


Jednoduchá manipulácia, to je elektrický vertikutátor VA 346 E. FOTO: Mountfield

V prípade menších plôch a dostupnosti elektrickej energie je vhodné zvoliť vertikutátor elektrický. Je ľahší, tichší, skladnejší a tiež menej náročný na údržbu. Prácu s ním zvládnu bez problémov aj ženy.

Benzínové stroje sú oproti elektrickým výkonnejšie vďaka silnejším motorom a väčšiemu záberu. Práca s nimi je oveľa rýchlejšia, preto sú vhodné aj pre rozľahlé a členitejšie trávne plochy.


Silný benzínový vertikutátor Expert UV 40 B od renomovaného výrobcu Wolf-Garten s americkým motorom Briggs&Stratton s výkonom 3 kW. FOTO: Mountfield

Nech už použijete akýkoľvek vertikutátor, majte na pamäti, že vertikutáciou starostlivosť o trávnik nekončí. Ak sa vám zdá, že vertikutátor trávnik poničil a vyzerá, ako keby sa cezeň prehnalo stádo slonov, nemajte strach. Naopak, je to známka toho, že ste vertikutáciu vykonali dôkladne a správne.

Prevládajúcou zložkou v jesennom hnojive je draslík, ktorý posilní trávne korene. FOTO: Mountfield

Odhalené holé miesta sa znovu dosejú (rozhodne pred príchodom prvých mrazov) a nemali by ste opomenúť ani správne trávníkové hnojivo. Počas týchto mesiacov voľte špeciálne jesenné hnojivo so zvýšeným obsahom draslíka a celkovo upraveným pomerom živín. Keď sa po zime začne trávnik prebúdzať k životu, určite bude vďaka jesennej vertikutácii v omnoho lepšej kondícii. Keď to zopakujete na jar, odmenou bude krásne zelený a hustý trávnik. Vaši susedia zblednú závisťou a nabudúce už určite budú vertikutovať tiež.

ZDROJ PR článok spoločnosti Mountfield a.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje