image 26338 25 v1
Galéria (11)

Aký trávnik sa hodí k vášmu domu?

Trávnik má zo všetkých prvkov okrasnej záhrady najsilnejšie plošné pôsobenie. Veľmi záleží na jeho tvare. Onedlho nastane vhodný čas na zakladanie trávnikov. Do ideálnej podoby si môžeme upraviť aj starší trávnik. 

Galéria

Trávnik - typy a tvary
Trávnik - typy a tvary
Trávnik - typy a tvary
Novembrová poradňa pre záhradkárov
Trávnik - typy a tvary
Trávnik - typy a tvary
Trávnik - typy a tvary
Tienistá záhrada

Väčšia plocha na vidieku

Sem sa hodí kvetinová lúka, prípadne trávnik v nepravidelnom tvare s atraktívnymi kvetinovými záhonmi po bokoch. Ak ide o väčšiu plochu, môže byť prerušovaná solitérnymi alebo ovocnými stromami (sad), prípadne tu možno urobiť záhradný altán.

trávnik

Štvorec do modernej záhrady

V moderných menších mestských záhradách či átriách a pri domoch s plochou strechou pekne vynikne trávnik v tvare štvorca, hoci je v poslednom čase trochu na ústupe. Ak to rozloha záhrady dovolí, zaujímavý výsledok sa dosiahne kombináciou 2 či 3 zatrávnených štvorcov rôznych veľkostí. V menšej záhrade takéto niečo nemá zmysel vytvárať.

trávnik

      Prísne geometrické tvary trávnikov budú výborne ladiť s rovnako vytvarovanými drevinami. 

Čarovanie s trávnikom

• úzka moderná záhrada
Vytvoriť tu dlhý a úzky trávnik je najhoršie riešenie. Oveľa prínosnejšie bude založiť si trávnik zložený z dvoch nadväzujúcich štvorcov, prípadne taký, ktorý sa bude smerom dozadu rozširovať a bude ukončený vyššími drevinami. Plocha bude opticky kratšia a útulnejšia.
 široká moderná záhrada
Nie je dobré celú ju zatrávniť. Lepšie je vytvoriť niekoľko menších či väčších trávnatých štvorcov, prípadne súvislú plochu, ktorá bude prerušená v zadnej časti solitérnym stromom, kvetinovým ostrovčekom, záhonom ruží alebo vodnou nádržou v geometrickom tvare.
• krátka záhrada
Tu je dôležité, aby sa plocha trávnika smerom dozadu zužovala. Okolitá výsadba by mala byť vyššia na začiatku trávnika, na konci zasa nižšia. V pozadí môže stáť zaujímavá plastika.

Obdĺžnik je optimálny

v záhradách formálneho typu pri moderných stavbách príjemne pôsobí trávnik v tvare obdĺžnika s pomerom dĺžky strán 2 : 3. Ako obdĺžnik možno vytvoriť aj záhon, dekoratívnu štrkovú plochu alebo vodnú nádrž. Výsledkom je minimalistický celok. Vo väčšej záhrade môžeme vytvoriť jeden zatrávnený obdĺžnik dlhší, druhý kratší, oddelené štrkovou či vydláždenou plochou.

trávnik

Trávnik na svahu

Klásť na svah hotové trávnaté koberce nemá zmysel. Vynikne tu obyčajný trávnik v kombinácii so skalkou či kvitnúcimi opornými múrikmi, prípadne aj kvetinová lúka.

trávnik

Zvlnené okraje

Veľmi prirodzene pôsobí v záhrade trávnik, ktorého pôdorys nezodpovedá žiadnemu geometrickému útvaru. Okraje sú voľné, mierne alebo viac zvlnené. Treba si však dať pozor, aby sme to neprehnali s množstvom menších či väčších výbežkov, zúžení a rozšírení. Tie totiž môžu pokaziť celkový dojem, vyvolať nepokoj a napätie. Dôležité je, aby okraje boli zarovnané. Ideálne je vytvárať trávniky s nepravidelným geometrickým tvarom pri vidieckych domoch, v prírodne ladených záhradách, pri chatách a chalupách. Ak má trávnik nepravidelný tvar, také by sme mali mať aj záhony.

trávnik

Trendový kruh

Trávnik v tvare kruhu treba zakomponovať do záhrady premyslene. Je totiž nápadný, okamžite upúta. Tento typ trávnika sa hodí do vidieckeho prostredia k starším domom, tam pôsobí prirodzene, najmä ak ho obkolesujú pestré trvalkové záhony. V malých záhradách môže veľký kruh pôsobiť rušivo, naopak, menšie zatrávnené plochy v tvare kruhu môžu vytvárať príjemný dojem. Pekné môže byť aj spojenie 2 či 3 zatrávnených kruhov čiastočne spojených alebo minimálne prekrytých okrajmi. Aby takýto trávnik vynikol, podmienkou je atraktívna okolitá výsadba a pravidelná úprava okrajov.

dobré rady

Osivo
Rozhodnite sa, aký účel má trávnik spĺňať. Iný typ osiva sa hodí napríklad na intenzívne zaťažovaný trávnik, iný na reprezentatívny. Takisto treba zohľadniť miesto. Iná trávna zmes je vhodná na slnko, iná do polotieňa, iná na suchšie či vlhšie miesta.

Dve možnosti
Ak chceme mať trávnik hneď, môžeme ho založiť položením hotovej trávnej mačiny. Ide však o podstatne drahšiu, ale aj rýchlejšiu alternatívu ako klasický výsev. V prípade kladenia trávnej mačiny nezabudnime, že ju treba položiť okamžite po kúpe.

Predpoklady
Mať pekný trávnik znamená aj precízne pripraviť plochu. Treba zlikvidovať burinu, hlavne trvácu. Dobré je položiť aj siete proti krtom. Platí to pri trávnikoch zakladaných položením hotových trávnych kobercov aj výsevom. Dôležitý je aj termín. Najideálnejšia je jar, približne do mája. Potom je riziko horúčav, ktoré výrazne ovplyvňujú zakoreňovanie a rast trávnika.

Starostlivosť
Trávnik musíme od začiatku zalievať, pravidelne kosiť, prevzdušňovať, prihnojovať a ošetrovať proti burinám. Dôležitá je aj úprava okrajov. Ak naň nebudeme mať čas, mali by sme na pokrytie záhrady zvoliť napríklad pôdopokryvnú zeleň.

Odborník radí
V prírodne ladených a vidieckych záhradách sú pôsobivé oblúkovito vedené trávnaté cestičky.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, 3/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Mirko says:

    Aký trávnik sa hodí k vášmu domu? – k nášmu domu sa hodí trávnik zelený, tak sme raz sedeli, popíjali a tam sme rozhodli, že si dáme zelený .

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje