Zakladanie trávnika výsevom

zakladanie travnika vysevom

HUSTÝ trávny KOBEREC je viac ako iba OKRASA záhrady. Už dva štvorcové metre vyprodukujú množstvo KYSLÍKA potrebné pre jedného človeka. SVIEŽA ZELENÁ farba má preukázateľný pozitívny vplyv na ľudskú dušu.

UROB SI SÁM
náročnosť: ***
čas: 1 týždeň
náklady: 132 €/400 m2/rok
ľudia: 1 až 2
obdobie: jar, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                    od 132 €
cena za 400 m2
• trávna zmes                       80 €
okrasný trávnik, 10 kg
• štartovacie hnojivo              22 €
na zakladanie trávnika, 8,5 kg
• vegetačné hnojivo               22 €
s dlhodobým účinkom, 8,5 kg
• prípravok proti burine            8 €
napr. Roundup bioactive
• dolomitické vápno    7 €/40 kg
• rašelina                        9 €/50 l
• voda

NÁRADIE

• fúrik
• rýľ
• lopata
• hrable
• vytrhávač buriny
• motyka
• nádoby na miešanie
• sejací vozík
• valec alebo fošne


PRACOVNÝ POSTUP

1. PRÍPRAVA
Plochu očistenú od kameňov a koreňov stromov zbavíme aj koreňov buriny. Na vytrhanie použijeme mechanický vytrhávač.

2. VLHKOSŤ
Ak treba, zhotovíme odvlhčovací drenážny systém, resp. závlahový systém a terén vyspádujeme. Je potrebné čiastočne odhrnúť ornicu.

3. CHÉMIA
Podľa potreby môžeme aplikovať prípravky na likvidáciu burín (Roundup, Touchdown…). Pôdu prekypríme do hĺbky 15 až 20 cm.

4. HNOJENIE
Do pôdy zapravíme zásobu fosforového a draselného hnojiva. Ak je pôda príliš kyslá, pridáme vápno.5. SUBSTRÁT

Ľahkú pôdu miešame s humusovitými substrátmi (rašelina, kompostovaná borka, piliny, dobre rozložený kompost), ťažšiu ílovitú s pieskom.

6. ORNICA
Rozprestrieme ornicu do výšky 10 až 20 cm. Necháme ju tri týždne ležať úhorom. Potom opäť odstránime nové výhonky burín.

7. MIEŠANIE
Vrchnú vrstvu pohnojíme tzv. štartovacou dávkou hnojiva NPK. Semená zmesi zmiešame s pieskom, pilinami alebo trávnym substrátom.

8. SIATIE
Osejeme celú plochu. Po vysiatí povrch pôdy jemne pohrabeme kovovými hrabľami a povalcujeme alebo spevníme pomocou dosiek.9. ZÁVLAHA

Pôda nikdy nesmie preschnúť. Kým porast celkom vzíde, osiatu plochu stále zalievame.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste

10. PRESÚŠANIE

Žltý alebo hnedastý trávnik je príliš zamokrený. Poprepichujeme ho vidlami a dosypeme doň ostrý kremičitý piesok, aby bola pôda vzdušnejšia.

11. STAROSTLIVOSŤ
Trávnik si stále vyžaduje starostlivosť. Na jeho regeneráciu používame kombinované hnojivo (30 g/m2). Poškodené miesta vyplníme zmesou Obnova. –>

Vyberáme trávnu zmes

Na každý druh trávnika (okrasný, športový, rekreačný, na kvalitné zelené krmivo a seno, golfový, parkový…) sú zostavené špeciálne trávne zmesi. Sú balené do vrecúšok (0,5 kg), papierových tašiek (2 kg), či dokonca do vriec (10 alebo 25 kg). Musíme si ujasniť účel, na aký budeme trávnik používať. Najčastejšie požadovanými typmi do bežných záhrad sú dekoratívne (okrasné), záťažové alebo voľne rastúce trávniky (lúky). Dekoratívny trávnik plní prevažne estetickú funkciu a je najmenej vhodný na zaťažovanie prevádzkou. Vyžaduje dokonalú prípravu pôdy, plochu bez akýchkoľvek nerovností a intenzívnu, časovo náročnú starostlivosť. Záťažový trávnik možno bežne využívať a zaťažovať. Je určený na pešiu chôdzu, plní zároveň estetickú funkciu. Voľne rastúce trávniky (lúky) sa hodia na miesta, kde sa ťažko kosí (trávu kosíme len dvakrát až trikrát do roka) aj do sadov. Okrem tráv obsahujú i ďatelinoviny a ďalšie pestro kvitnúce byliny.

Vysievame osivo

Menšie plochy možno osiať ručne, na väčšie použijeme sejací vozík (strojček). Ručný výsev vyžaduje určitú zručnosť a správny odhad. Aby sme stanovené množstvo osiva rovnomerne rozptýlili po celej ploche, osievanú plochu rozdelíme na menšie diely a úmerne k tomu rozdelíme aj trávnu zmes. Na lepšie rozptýlenie semien pri vysievaní zmiešame trávne osivo s rovnakým množstvom suchého piesku alebo pilín. Dávku určenú na štvorcový meter si môžeme rozdeliť ešte na polovicu. Prvú polovicu nasypeme do kvetináča s malým otvorom na dne. Kývavými pohybmi osejeme jeden diel osievanej plochy v rovnobežnom smere. Druhú polovicu vysejeme tým istým spôsobom, ale kolmo na predchádzajúci smer. Týmto spôsobom osejeme všetky diely plochy. Okrem toho, že tráva vyrastie v rovnakej hustote, nemôže sa stať, že nám osivo bude chýbať.
V mladom trávniku sa tiež začnú objavovať buriny. Jednoročné druhy častým kosením samé ustúpia, vytrvalé rastliny treba buď vypichnúť ručne aj s podzemnou vytrvalou časťou, alebo použiť chémiu – ­selektívny herbicíd. Pri každom kosení trávnik prihnojíme dusíkatým hnojivom s prídavkom vápnika. Ďalšia starostlivosť závisí od ročného obdobia a každoročne sa opakuje.

CESTA K ZDRAVÉMU TRÁVNIKU

KEDY NOVÝ TRÁVNIK
Ak je trávny porast poškodený na viac ako 50 %, je lepšie založiť nový trávnik. Nový trávnik zakladáme buď na začiatku jari, v čase, keď sa pôda začne zahrievať, ale ešte nie je horúco – teda od 15. apríla do 15. mája – alebo na jeseň medzi 15. augustom až 15. septembrom, keď sú podmienky podobné. V týchto obdobiach býva dosť zrážok a primerane slnka.


bauMax radí
Semienka musia byť po vysiatí vo vlhkom prostredí. Ak vyschne povrchová vrstva pôdy s naklíčenými semenami, výsev sa zničí a musíme ho zopakovať.

V spolupráci s Baumax-om

Text: Stanislav Botur podľa podkladov bauMax
Foto: bauMax, Presbeton Nova, Sténia, Stihl
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. mam poskodeny travnik, je stary flakaty s velkymi nerovnostami podryty krtom s miestami kde nerastie trava, a pod. Chcel by som na tom mieste zalozit novy travnik, ktory bude rovny a mat siet proti krtom. Navyse je cast travnika pod velkym orechom. Co mam robit? ako postupovat aby to bolo ucinne ale nie prehnane drahe riesenie? Uvazoval som nad riesenim ze dosypem zeminu len minimalnu vrstvu na dorovnanie priehlbyn a vacsich nerovnosti, na to natiehnem sietovinu proti krtom a potom naveziem 15-20cm novej zeminy ktora sa uvalcuje a zrovna a do nej sa zaseje novy travnik. Druha varianta ktora ma napadla je ze cely travnik krejdem kultivatorom (rotavatorom) viac krat aby boli vsetky dravne trsy rozsekane zem rozmelnena na co najmensie kusy. Cast zeminy by som stiahol bokom latou, polozil sietovinu a tu zeminu naviezol naspet a zasial travnik. Ktory postup je lepsi? ak vobec:)
    Na dany pozemok sa nedostanem tazkym mechanizmami nieje tam prijazd kvoli stavbam. takze vsetko treba robit rucne, Ako by to bolo najjednoduchsie a nie velmi drahe?
    Dakujem za rady.

    P.s. Velmi by sa sem hodila sekcia Poradna, kde by som napriklad mohol dat takyto dotaz a ktokolvek by mi mohol poradit a nemusel by som na to zneuzivat diskusiu k clanku.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.