Pestovanie ovocia a zeleniny
Zdroj: Shutterstock

Baktérie na pomoc k pestovaniu zeleniny ovocia v záhradách bez chémie

Už piaty rok kontrolujeme v záhradách, sadoch, skleníkoch a poľných pokusoch baktérie Bacillus mojavensis (amazoN), ich práca je veľkým úspechom na podporu rastu a zlepšenie zdravotného stavu rastlín. Po nespočetných štúdiách demonštrujeme aspoň sedem spôsobov, ako sú tieto baktérie na prospech pre naše rastliny.

 • Zlepšenie dostupnosti základných živín, ako je dusík, fosfor a železo
 • Produkcia alebo zmena distribúcie rastových hormónov rastlín
 • Zvýšenie tolerancie rastlín voči suchu a tepelnému stresu
 • Konkurovanie rastlinným patogénom antimikrobiálnymi zlúčeninami
 • Zasahovanie do signálov snímania kôry od patogénov
 • Vyvolanie systémovej rezistencie v hostiteľských rastlinách
 • Súťaženie s patogénmi o zdroje v rastlinných výluhoch

Počty baktérií z opláchnutých koreňov potvrdili vizuálny dôkaz: Bacillus mojavensis  kolonizuje korene ošetrených rastlín. Rastliny sa ošetrovali v ranných štádiách vývoja opakovane 2-4 krát. Baktéria Bacillus mojavensis dostala meno od Mohavskej púšte z dôvodu nenáročnosti jeho života. Nakoľko Bacillus mojavensis žije v symbióze s rastlinou ako biofilm tak na liste ako i na koreňoch, rastline pomáha z ochranou a výživou. 

Pestovanie ovocia a zeleniny
Zdroj: Shutterstock

Vlastnosti Bacillus mojavensis (amazoN)

 1). Forma spór, silná odolnosť voči stresu, vysokej teplote, vysokému tlaku, slnku a iným drsným podmienkam.

2). Vysoká koncentrácia, rýchle vzkriesenie po vstupe do medzibunkového priestoru rastlín.

3). Rýchla reprodukcia, silná schopnosť výsadby a bohaté metabolity.

4). Nízke dodatočné náklady a pozoruhodný efekt.

5). Bezpečné a efektívne, žiadna rezistencia voči chorobám a citlivosť na chemikálie hlavne žiadne znečistenie životného prostredia; 

Po postreku alebo zalievke amazoN rastlina vpustí do seba, žije s ňou v symbióze a napomáha uľahčiť rast. Je prospešný z pohľadu zdravotného aj energetického. Toto veľmi špecifické mikrobiálne hnojivo je pre trvalo udržateľné poľnohospodárstvo známa ako trávová baktéria. Žije v pôde a nachádza sa v rôznych biotopoch po celom svete. Vyskytuje sa vo forme spór. Pre svoje vlastnosti je Bacillus mojavensis (amazoN)  široko používaný v poľnohospodárstve.

 • Ekologická ochrana chorôb 
 • Stimulujte rast rastlín
 • Viazanie dusíka 
 • Jednoduchá adaptácia v rôznych podmienkach prostredia

Bacillus mojavensis môže produkovať a uvoľňovať prospešné prírodné látky, ako sú auxíny, cytokiníny a gibberelíny, ktoré podporujú rast rastlín.

Vzhľadhnedý prášokPočet spór5 x 109  CFU/G
Rozpustnosť95 %Doba použiteľnosti3 roky

amazoN Bacillus mojavensis má širokospektrálne pôsobenie, ako biohnojivo, zvyšuje rast rastlín a ich výnosov, ako mikrobiálny konkurent značne pomáha zlepšiť zdravotné podmienky rastlín. Pomoc našim rastlinám zabezpečí vykonkurovaním živín, kolonizáciou a pripojením baktérií k hubovému patogénu z čoho potom žije. amazoN Bacillus mojavensis môže tiež vyvolať prirodzenú systémovú rezistenciu rastliny alebo systémovú získanú rezistenciu (SAR) proti rôznym patogénom, vrátane baktérií, húb a vírusov. Najbežnejšia je múčnatka.

Pestovanie ovocia a zeleniny
Zdroj: Shutterstock

 Antibakteriálne látky vylučované Bacillus mojavensis

 • Lipopeptid
 • Proteínová antibakteriálna látka
 • Fenolové látky
 • Polyény

Mechanizmus fungovania

 • Obsadzujú syntézu bunkovej steny čím poškodzujú bunkovú membránu konkurentom
 • Pôsobí na systém syntézy bielkovín konkurentov brániace syntéze bielkovín u nich
 • Práca na systéme energetického metabolizmu, takže huba nemôže produkovať spóry
 • Urýchľuje klíčenie semien rastlín a zvyšujú odolnosť rastlín, viazanie dusíka

Stimulátor rastu plodín

 • Vyvoláva odolnosť rastlín voči stresu
 • Podporujte rast koreňov
 • Zlepšuje stav pôdy
 • Zvyšuje efektivitu použitia hnojív
 1. Podporujte rast rastlínBacillus mojavensis dokáže vylučovať aktívne látky, ktoré podporujú rast rastlín, sám syntetizuje α-amylázu, proteázu, lipázu, celulázu a ďalšie enzýmy a spolupracuje s inými enzýmami v rastlinách. Zároveň prostredníctvom samosyntézy B1, B2, B6, niacínu a ďalších vitamínov B podporuje rast a vývoj rastlín, podporuje rast plodín a pomáha zvyšovať výnos.
 2. Zlepšuje štruktúru pôdy. Zlepšenie pôdy Bacillus mojavensis sa prejavuje najmä reguláciou pôdnych živín, zmenou štruktúry pôdnej mikrobiálnej flóry a rozkladom pôdnych zvyškových pesticídov. Aplikácia Bacillus mojavensis môže výrazne zvýšiť obsah pôdneho alkalického dusíka a dostupného fosforu, dostupného draslíka a celkového draslíka. Organickú hmotu, dôležitý indikátor úrodnosti pôdy, možno tiež výrazne zvýšiť zvýšením množstva očkovacej látky pôsobením Bacillus mojavensis, čím sa zlepší a reguluje výživa v ornej vrstve a prispeje k prísunu živín potrebných pre plodiny.
 3. Zlepšuje kvalitu plodín. Potom, čo fungicíd Bacillus mojavensis kolonizuje pôdu, bude produkovať veľké množstvo rastlinných hormónov a organických kyselín, stimulovať rast koreňového systému, zlepšovať kvalitu pôdy, podporovať fyziologický metabolizmus plodín a vytvárať benígny rastlinno-pôdno-mikrobiálny ekosystém, ktorý bude účinne zlepšiť kvalitu plodín. 
 4. Používa sa ako inokulant rozkladajúci slamu. Na zrýchlenie a zlepšenie procesu a kvality hniloby kompostu sa zvyčajne počas procesu kompostovania pridávajú činidlá na hnilobu organických materiálov. Bacillus mojavensis, ako vysoko účinný prostriedok na rozklad organického materiálu, je široko používaný pri spracovaní organického odpadu.

Viac na www.biotomal.sk

Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.
Foto: Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje