Mrkva v pôde
Zdroj: shutterstock.com

Jednotenie mrkvy: Ako na to a prečo tento krok vykonať v dvoch etapách?

Mrkva patrí medzi najobľúbenejšie druhy koreňovej zeleniny. Ak ste sa rozhodli dopestovať si vlastnú úrodu zo semien, počítajte s pravidelnou starostlivosťou. Jedným z nevyhnutných krokov je aj tzv. jednotenie mrkvy. O akú činnosť ide?

Mrkve najlepšie vyhovuje slnečná pozícia s kyprou, priedušnou a dostatočne úrodnou pôdou. Semená sú veľmi drobné a sadia sa nahusto do plytkého riadku priamo do pôdy. Predpestovávanie mrkvy v podobe priesad v teplejších podmienkach sa neosvedčilo. Mladým rastlinám mrkvy totiž neprospieva akákoľvek manipulácia a po narušení jemných podzemných častí by po vysadení do pôdy odumierali. Jednotlivé riadky mrkvy by mali byť medzi sebou vzdialené približne na 20 cm.

Hriadky mrkvy
Zdroj: shutterstock.com

Čo je jednotenie mrkvy?

Ak vašu pestovateľskú snahu neprekazia jarné mrazy, vtáky alebo škodce, už po niekoľkých týždňoch od vysiatia semien môžete pozorovať, ako sa riadky s mrkvou krásne zelenajú. Akonáhle dosiahnu mladé rastliny výšku aspoň 15 cm, je na čase v riadkoch pristúpiť k jednoteniu mrkvy. Čo sa po týmto pojmom ukrýva?

Hustý výsev mrkvy znamená aj husto rastúce mladé rastliny, ktoré už onedlho nebudú mať dostatok priestoru na rast. Namiesto úhľadných a silných koreňov by ste zberali úrody slabých a pokrútených mrkiev. Ako jednotenie mrkvy je označovaná činnosť, pri ktorej sa mladé rastliny mrkvy preriedia tak, aby medzi nimi vznikli niekoľkocentimetrové medzery. Zostávajúce rastliny tak nebudú obmedzované v plnohodnotnom raste. V niektorých regiónoch sa táto činnosť nazýva aj prebierka mrkvy. Takouto selekciou máte možnosť vybrať najsilnejšie rastliny.

Hriadky mrkvy
Zdroj: shutterstock.com

Vykonať jednotenie mrkvy jedenkrát alebo dvakrát?

Jednotenie mrkvy môžete vykonať jedenkrát alebo dvakrát – v závislosti od hustoty vzídených rastlín. Ak medzi mrkvami ponecháte hneď na prvýkrát medzery o šírke cca 5 – 6 cm, nasledujúce týždne bude mrkva vyžadovať už iba pravidelné odburinenie, kontrolu škodcov a zálievku v období dlhšieho sucha.

Pestovateľom sa však osvedčilo aj jednotenie mrkvy v dvoch etapách. Na prvýkrát sa pretriedi mrkva tak, aby medzi rastlinami zostali medzery na šírku 2 – 3 cm. Mladé mrkvy sa nechajú podrásť. V druhej fáze jednotenia tak nebudete vytrhávať iba slabé korienky so zelenou vňaťou. Koreňová časť mrkvy bude výraznejšia – v dĺžke niekoľkých centimetrov. Takýto jarný zber mladej mrkvy je ako stvorený na priamu konzumáciu, do polievok a šalátov. Následne po druhej prebierke ponecháte v riadku mrkvy vo vzdialenosti na 5 – 6 cm, ktoré dorastú do požadovanej plnej veľkosti.

Mladá mrkva v rukách
Zdroj: shutterstock.com

Pri jednotení mrkvy – či už v jednej, alebo dvoch etapách – postupujte opatrne a s ohľadom na rastliny, ktoré v pôde zostávajú. Akékoľvek nalomenie, povytiahnutie alebo poškodenie koreňov výrazne oslabí ich rast.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje