Plody josty
Zdroj: istock.com

Málo známa a chutná josta: Prečo sa tento ovocný kríženec naozaj oplatí pestovať?

Josta je unikátne a výnimočné ovocie, ktoré vzniklo krížením čiernej ríbezle a egrešu. Z oboch si nesie len to najlepšie. Môže byť nielen krásnou ozdobou vašej záhrady, ale aj skvelou pochúťkou bohatou na vitamíny a minerály.

Základná charakteristika josty

Krík josty môže dorásť do výšky a šírky až 2 metre. Má lesklé zelené listy a drobné svetložlté kvety, ktoré sa objavujú na jar. Plody tvoria veľké, tmavofialové až čierne bobule s príjemnou sladkokyslou chuťou, ktorá je zmesou chutí čiernej ríbezle a egrešu.

Josta je kríženec ríbezlí a egrešu
Zdroj: istock.com

Výsadba josty

Optimálne obdobie na výsadbu josty je na jeseň alebo skoro na jar. Josta vyžaduje slnečné stanovište, aby plody lepšie dozrievali. Vždy vysádzajte aspoň dve rastliny. Podporí to opelenie. Pri vysádzaní medzi nimi dodržte odstup aspoň 1,5 metra. Joste sa darí v ľahších pôdach, ideálne v hlinitých až hlinito-piesčitých.

Základná starostlivosť a rez

Pre udržanie vlhkosti pôdy a zdravý rast rastliny je dôležité mulčovanie, pravidelné zavlažovanie a rez. V prvých rokoch je potrebný tzv. výchovný rez, aby krík pekne zosilnel, neskôr treba pristúpiť na udržiavací a zmladzujúci rez. Josta je vďačný krík na pestovanie, lebo dobre odoláva záhradným škodcom. Plody zvyknú dozrievať začiatkom júla.

Josta je kríženec ríbezlí a egrešu
Zdroj: istock.com

Prečo sú plody josty také výnimočné?

Dozreté bobule sú bohaté na vitamíny C, A a B, minerály ako železo, draslík a vápnik, a obsahujú množstvo antioxidantov a vlákniny. Tieto látky sú prospešné pre imunitný systém, zdravie kostí, očí, pokožky a tráviaci systém, a môžu pomôcť v prevencii chronických ochorení.

Využitie plodov josty

Plody josty sú vhodné na priamu konzumáciu. Môžete ich využiť na výrobu džemov, ovocných štiav, domáceho vína, ale hodia sa aj na sušenie a mrazenie.

Text: Juraj Koreň
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.