image 34762 25 v1

Čo potrebuje kustovnica čínska, aby vás obdarila zdravými plodmi?

Veda jej dala meno Lycium chinensis, po našom kustovnica čínska. V Číne ju volajú „gou qi“ – plody dlhovekosti. Kustovnica má v čínskej, kórejskej i japonskej medicíne starú tradíciu a vďaka dlhodobým skúsenostiam ju označili za rastlinu dlhého a zdravého života. 

Kustovnica čínska veľkoplodá je ker dorastajúci do výšky 3 m. Jeho konáre sa rozrastajú do šírky a sú mierne tŕnisté. Kvety sú obojpohlavné a samoopelivé, ale pre lepšie opelenie a úrodu je vhodné vysadiť viac odrôd. Plodom je 1 až 2 cm dlhá červenooranžová bobuľa s príjemnou sladkou dužinou. Pri správnom ošetrovaní, najmä reze, plodí veľmi skoro a bohato, len si musíme vybrať odrody, ktoré skoršie kvitnú aj zrejú.

Liečivé využitie

Plody kustovnice posilňujú imunitu a obličky, zvlhčujú pľúca, chránia pečeň, podporujú krvotvorbu, stimulujú rast, znižujú hladinu cukru i tuku v krvi, chránia a zlepšujú zrak. Šťava z listov sa využíva pri neplodnosti, pri zápalových očných chorobách, ako aj na zlepšenie ostrosti videnia.
Spolu s ryžou sa goji používa ako posilňujúci prostriedok oslabených obličiek, čo sa prejavuje bolesťami v krížoch, závratmi, hučaním v ušiach a impotenciou. Liečebné kúry s kustovnicou by sa mali po 3 týždňoch prerušiť na jeden týždeň.

Himalájsky národ Hunzov, ktorého ľud sa v priemere dožíva viac ako 100 rokov, si kustovnicu cení natoľko, že každoročne usporadúva na jej počesť niekoľkodňové oslavy. V celej Ázii ju považujú za najlepší zdroj zdravia a dlhovekosti, energie, sily i výdrže, a to aj sexuálnej. Zrejme aj preto sa goji stalo takým hitom a zbraňou proti starnutiu medzi hollywoodskymi hviezdami.

Zdroje zdravia v goji

Jej plody obsahujú až 4,6 % bielkovín, 2,2 % tuku, 9 % sacharidov a 1,6 % vlákniny. Z rastlinnej ríše snáď najviac obsahujú silne antioxidačné karotenoidy ako zeaxantín a kryptoxyntín, ktoré sú veľmi dôležité pre náš zrak. Z dôležitých vitamínov obsahujú plody goji hlavne 19,6 mg% provitamínu A, 43 mg% vitamínu C aj E , vysokú dávku B-komplexu a viaceré flavonoidy.
Ozdravný je aj betaín, ktorý je dôležitou súčasťou metabolických procesov – chráni naše bunky a tkanivá pred dehydrovaním a umožňuje organizmu aj úsporu energie.
Veľmi cenená je prítomnosť aktívnych, tzv. lycium polysacharidov, ktoré odstraňujú voľné radikály, čím spomaľujú proces starnutia, posilňujú imunitný systém a stimulujú hypofýzu. Súčasne udržujú a podporujú harmonický bunkový rast, obnovujú a opravujú DNA, čo má veľký význam pri liečení rakoviny. Okrem minerálov ako fosfor, vápnik, železo obsahuje goji až 21 dôležitých stopových prvkov, ako aj zinok, meď, selén, ale i veľmi vzácne germánium, ktoré aktívne pôsobí proti rakovinovým bunkám.

Liečebné použitie

Odporúčaná dávka suchých plodov je 6 až 15 g denne a kôry koreňa alebo listov 5 až 20 g denne.
Najčastejšou aplikáciou je odvar z plodov: 8 až 10 g plodov varíme v ½ l vody 5 až 10 minút. Odvar vypijeme v dvoch dávkach nalačno i s plodmi.
Tinktúru pripravíme z 80 g plodov, ktoré necháme lúhovať v 1 l 60-percentného alkoholu počas 4 týždňov. Na záver pridáme trochu medu a užívame 3 lyžice 2-krát denne nalačno aj s plodmi.

Dopestujme si dlhú mladosť

Kustovnicu môžeme u nás pestovať prakticky všade, ktovie, možno by rástla aj na Lomnickom štíte. Mrazuvzdorná je dosť, veď vydrží pokles teploty až na –25 °C i menej a slnka by tu mala tiež dosť. Teda reálne sa o teplotu báť nemusíme, ale slnka by sme jej mali dopriať dostatok, lebo v tieni by slabo rodila a trpela by múčnatkou.
Bude rásť v každej bežnej záhradnej pôde a je jedno, či je mierne ťažká alebo i piesčitá, len nesmie byť zamokrená. Dáva prednosť zásaditejšej pôde ako kyslej.
Červenofialové kvety kustovnice sú obojpohlavné a samoopelivé, ale kríky lepšie rodia, ak vedľa seba vysadíme aspoň 2 odlišné odrody. Pri dobrom reze začína kustovnica rodiť už v 2. roku po výsadbe.

Odrody kustovnice

Bežné odrody kustovnice pomerne neskoro kvitnú aj dozrievajú. Preto pestujeme len skôr kvitnúce i dozrievajúce odrody veľkoplodej kustovnice čínskej:
• ’Big Lifeberry‘ má bujnejší rast, dosahuje výšku až 2 m a patrí k stredne skorým odrodám. Začína kvitnúť v polovici júla a dozrieva koncom augusta až začiatkom septembra. Rodiť začína veľmi skoro, často už v 1., ale určite v 2. roku po vysadení.
• ’Sweet Lifeberry‘ dorastá do výšky 1,5 m a patrí k skorým odrodám. Kvitnúť začína už v júni a dozrieva v auguste. Má skorý nástup plodnosti, rodí bohato a jej plody sú sladšie a bohatšie na minerálne látky.
• Z ďalších odrôd je zaujímavá veľkoplodá červená odroda ’Goliath‘, ktorá dozrieva od septembra do októbra, ale aj žltoplodá ’Amber Sweet‘.

Vysádzanie

Kustovnicu si môžeme dopestovať zo semena, ale to nám nezaručí jej najlepšie vlastnosti. Rodičovské vlastnosti preberie nový jedinec len pri vegetatívnom množení odkopkami alebo rezkovaním. Keď však začíname s pestovaním, je lepšie dať prednosť kúpe silných kontajnerovaných rastlín pred voľnokorennými (tie musíme vysádzať vždy skoro na jar, zatiaľ čo z kontajnerov prakticky po celú vegetáciu). Kustovnicu sadíme do kyprej pôdy a počas prvých rokov sadenice dobre zavlažujeme.

Rez

Po vysadení urobíme pomerne hlboký rez, tak získame dostatok silných základných výhonov kríka, z ktorých potom vytvoríme akýsi „pseudokmeň“ – 4 až 5 silných výhonov spletieme alebo zviažeme dohromady a na ich vrchu potom nechávame rásť bočné rodivé konáriky. Veľmi dôležitý je teda práve tento každoročný jarný, rast silne obmedzujúci rez, prípadne i presvetlenie kríka. Len tak podporíme dobrú rodivosť kríka. Každoročne teda skracujeme bočné výhony o tretinu až polovicu a vyrodené a zahusťujúce výhony odstránime úplne.

Prihnojenie

Po jarnom reze kríky prihnojíme základným hnojivom alebo obohateným kompostom, ktorý len jemne zapravíme motyčkou do pôdy. Pozor na plytko rastúci koreňový systém! Potom kríky prihnojujeme každé 2 týždne (až do začiatku zrenia plodov) hnojivým roztokom – len 0,2-percentným roztokom dusíkatého hnojiva, ktorým môže byť liadok vápenatý, močovina alebo síran amónny.

Ochrana

Kustovnica netrpí žiadnymi chorobami ani škodcami, takže sa nemusíme starať o jej ochranu.

Zber

Plody zberáme podľa odrody od augusta do októbra v plnej zrelosti. Keďže sú veľmi jemné, ľahko sa poškodzujú a navyše pri kontakte s našou pokožkou dochádza k ich oxidácii a černeniu – musíme ich zberať strasením na podloženú plachtu. Potom ich očistíme, spracujeme mrazením alebo sušením v tieni pri maximálne 35 °C. Suché plody uskladníme v tme a suchu v uzavretej nekovovej nádobe.

Goji v kuchyni

Plody kustovnice čínskej sa dajú využiť čerstvé aj sušené. Sušené plody je dobré pred úpravou nechať napučať vo vode alebo ich nechať na vlhkom vzduchu – tak zmäknú; prípadne ich môžeme uzavrieť v škatuli spolu s rozrezaným jablkom a potom ich používať ako hrozienka. Môžeme z nich (ako zo šípok) uvariť čaj, pridať ich do koktailov, smoothies, cereálnych zmesí, kaší či koláčov.

Na podporu imunity
Rozmixujeme 1 až 2 banány, 1/2 hrnčeka čerstvého alebo mrazeného lesného ovocia, 1/4 hrnčeka goji (predtým namočené vo vode), listovú zeleninu a 1 ½ hrnčeka vody.

Na zdravé srdce
Rozmixujeme 1/2 hrnčeka čerstvých alebo mrazených čučoriedok, 1/4 hrnčeka namo­čených plodov goji, dužinu a vodu z jedného mladého kokosu, stonky a listy z červenej repy alebo mangoldu a lyžičku medu.

Na krásu a mladosť
Rozmixujeme ¼ hrnčeka nakrájanej červenej repy, ¼ hrnčeka konopných semiačok, ¼ hrnčeka namočených plodov goji, listovú zeleninu a 1,5 hrnčeka vody.

Autor radí
Aby kustovnica nestratila účinnosť, nemala by prísť do styku s kovovým riadom.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Anonym says:

    ta posledna poznamka ma dostala
    ako to mam rozmixovat, ked to nema prist do styku s kovom?
    a kedze rastlinku na zahrade mame, vobec by nezaskodilo par obrazkov, co aj schematickych, ako orezavat

  2. Ľubomír says:

    Goji ktoré mám zasadené trpí každý rok múčnatkou a veľmi slabo rodí .kde kúpiť. Tie vaše úžasné???

    1. Iva says:

      múčnatka a ešte aj nejaký druh hrdze všade píšu že netrpí chorobami pritom slnka má dosť a plody tiež nie sú veľmi chutné tak neviem kde robím chybu, kontaktovala som aj predajcu ale ten
      mi neodpovedal

  3. Vlado says:

    Na obrazku je hloh 🙂

  4. Marián Komžík says:

    Na obrázku sú jedlé plody druhu dráč (Berberis). Ale to bude nejaký druh „športu“, nakoľko na českej stránke sú zas pri článku o dráči fotky kustovnice. =;o) https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-dristal-24405.html

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.