Parádnica neskorého leta

paradnica neskoreho leta

Objavuje sa v čase, keď zo záhonov začína miznúť väčšina letničiek. Astrovka čínska (Callistephus chinensis) je rastlinou neskorého leta a kvitne až do prvých mrazov.

Astrovka pochádza z Číny a jej názov zasa z gréčtiny (je odvodený od slov kallos – pekný a stephos – veniec). Pôvodná odroda mala čisté biele kvety a výšku približne 60 cm. Vďaka šľachteniu sú však dnes v ponuke okrem bielych aj ružové, žlté, červené, bordové, fialové či fialovomodré kvety. Jednotlivé odrody sa odlišujú nielen farbou, ale aj výškou – tie vyššie môžu narásť od 40 do 80 cm, nižšie dosahujú iba 10 až 20 cm.

Astry sú veľmi vďačné kvety, sú obľúbené najmä vo vidieckych záhradách. Spolu s chryzantémami, cíniami či aksamietnicami sú vhodné do zmiešaných záhonov. O pestrofarebnosť nebude núdza ani počas neskorého leta. Navyše, tieto kvietky si nepotrpia na špeciálnu starostlivosť. Keďže dobre znášajú horúčavy, sú vhodné k chalupám, ktoré navštevujú ich majitelia zvyčajne len cez víkendy. Vyššie druhy astroviek vyniknú na letničkových záhonoch, tie nižšie môžete vysadiť do črepníka na balkón či terasu.

Astry sú vhodné aj na rezanie. Vo váze vydržia 7 až 10 dní. Ak začnú skoro vädnúť, skráťte stonky a ponorte do teplej vody po listy asi na pol hodinu.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteRýchlokurz pestovania
• Semienka vysievajte do pareniska (vyhovuje im hlinito-piesočnatá pôda) v marci až apríli.
• Keď sú priesady vysoké približne 5 až 10 cm, môžete ich v máji vysádzať na záhon. Jamku stačí urobiť prstom. Medzi rastlinami by mala byť vzdialenosť 15 až 20 cm. Presádzajte ich pri zamračenom počasí alebo neskoro poobede. V prvých dňoch je dôležitá pravidelná zálievka – ráno aj večer. Astry môžete vysádzať na záhony po odkvitnutých ostrôžkach, sirôtkach či černuškách.
• Astrovkám čínskym sa darí na slnečnom stanovišti, kvitnú však aj v polotieni.
• Začiatkom júla rastliny prihnojte tekutým hnojivom.
• Najzávažnejšia choroba, ktorá tieto rastliny napáda, je fuzárovité vädnutie. Vtedy treba odstrániť napadnuté listy a prípadne použiť chemický prípravok na ošetrenie.
• Astry kvitnú od augusta až do jesene. Niektoré druhy vydržia na záhone až do prvých zimných mrazov.
• Semená zbierajte za slnečného dňa. Môžete ich deliť podľa farieb alebo zmiešať. Uskladnite ich v papierových vreckách na suchom mieste. Takto si udržia klíčivosť 3 až 4 roky.  

Text a foto: Mária Vargová
Zdroj: časopis Môj dom

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.