Čokoládovník Zanzibar

cokoladovnik zanzibar

Čokoládovník, zvaný i čínska datľa, pochádza z Nepálu a Tibetu. Pestuje sa už vyše 4000 rokov. Svojmu menu vďačí vôni a sladkej čokoládovej chuti vysušených plodov. Strom dorastajúci do výšky až 4 m zdobia popri lesklých listoch od mája do júla aj voňavé kvety.

Po opelení hmyzom vo veľkom množstve dozrieva hnedočervené ovocie – od začiatku septembra do konca októbra. Plody bohaté na minerálne látky sa konzumujú čerstvé alebo sušené. Čokoládovník vysadený do záhrady je mrazuvzdorný do -20°C, ak je však pestovaný v nádobe, musí sa prezimovať na teplom mieste. Mladé stromy prinášajú plody už druhý – tretí rok po výsadbe. Prvé dva roky je nutná ochrana proti mrazu; staršie jedince sú zimovzdorné. Samosprašný druh.

Tip:

Koreňový bal dreviny musí pred zasadením nasiať maximálne množstvo vody. Dlhé alebo poškodené korene by mali byť zastrihnuté. U rastlín dodávaných v korenáčoch dochádza ku splošteniu a stlačeniu koreňov. Tie je potrebné znovu rozmotať a rozprestrieť tak, aby mala zasadená drevina dostatočnú oporu. Pre zaistenie opory zarazte do zeme v smere vetra ešte pred nasypaním pôdy drevený kôl. Pri prisypávaní pôdy drevinou občas zľahka zatraste, aby sa hlina dostala do všetkých škár a dutín. Dôležité je, aby drevina nebola zasadená hlbšie, ako stála v štepnici, t.j. vrúbovací rez sa musí nachádzať nad úrovňou okolitej pôdy.

Viac na www.sieberz.sk

Máte skúsenosti s pestovaním tejto alebo inej rastlinky? Vaše postrehy, tipy, fotografie môžete posielať na redakčný mail oliver.vyslouzil@jaga.sk. Ďakujeme!

Komentáre

  1. Mám Čokoládovník 4rok, zakvitne a opadajú kvety.Čo stým?

    1. Dnes som objavila jeden plod na cokoladovniku _ prvy po 8 rokoch. Hurá

  2. Mám čokoladovnik cca 5rokov , zakvitne ale nerodí, čo stým?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.