postreky stromov
Zdroj: iStock

Bioochrana proti moníliovému usychaniu kvetov a výhonkov kôstkovín

Monilióza je v posledných rokoch často sa vyskytujúcou hubovou chorobou kôstkovín, najmä marhúľ a višní, ktorá napadá kvety a neskoršie konáre. Ochorenie spôsobuje huba Monilia laxa, ktorá infikuje kvety a výhonky kôstkovín počas kvitnutia stromov, najmä ak je v tomto období daždivé a chladné počasie.

Preto intenzita výskytu moniliózy z roka na rok kolíše. V rokoch intenzívneho napadnutia vysychajú kvety (vyzerá to, akoby boli spálené, preto sa chorobe hovorí aj ,,moniliová spála“), vysychajú i konáre na miestach infikovanej časti a na zdravej časti výhonkov sa objavuje glejotok. Pri silnom napadnutí stromy takmer vôbec nezarodia, navyše sa celkovo veľmi oslabujú, sú potom náchylnejšie na predčasné odumieranie. Po mechanickom poškodení plodov, prípadne po ľadovci, poškodení hmyzom a pod., monilióza infikuje aj plody, samozrejme, už nielen kôstkovín, ale i jadrovín.

sad marhuľ
Zdroj: iStock

Prvým ochranným opatrením je jesenný umývací postrek, ďalší postrek urobíme na jar pred kvitnutím, použijeme prípravky BorOil (50 ml/10 l vody) a meďnatý prípravok Kocide 2000 alebo CuproTonic (20 – 50 ml/10 l vody) so špecifickým účinkom. Prípravky obsahujú extrakty z bylín, ktoré generujú vyššiu odolnosť proti patogénom. Nezabudnime na najjednoduchšiu ochranu, teda mechanickú – záhradníckymi nožnicami alebo len ručne v predjarí odstraňujeme napadnuté mumifikované plody aj s kúskami priľahlých konárikov, ktoré sú zdrojom primárnej infekcie.

višne
Zdroj: iStock

Mumifikované plody je potrebné spáliť alebo hlboko zakopať do pôdy. Počas vegetácie v lete odstraňujeme napadnuté výhonky, pričom je potrebné rezať až do zdravého dreva. Pri veľkom riziku infekcie sa nezaobídeme bez preventívnych opatrení. Za daždivého počasia v období kvitnutia je vždy potrebné citlivé odrody marhúľ, broskýň, sliviek a višní ošetriť bioprípravkami. Ošetruje sa dvakrát, a to na začiatku a na konci kvitnutia. Na každý postrek sa odporúča použiť prípravok Chitopron (50 ml/10 l vody) a opakovať ho vždy, keď hrozí veľký výskyt moniliózy, aj počas roka, tak na kôstkoviny, ako aj jadroviny. Ovocie môžeme pred hnilobou, ktorú spôsobuje monilióza, ochraňovať postrekom z CuproTonicu (20 ml/10 l vody) zmiešaného s Chitopronom (50 ml/10 l vody). Aplikujeme ho dva týždne pred predpokladaným zberom. (Pozor, pri broskyniach a citlivých odrodách jabloní, ktoré neznášajú meďnaté prípravky, CuproTonic vynecháme!)

Viac na www.biotomal.sk.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje