Ako sa o svoju záhradu postaráte teraz, takú budete mať neskôr úrodu
Galéria (6)

Ako sa o svoju záhradu postaráte teraz, takú budete mať neskôr úrodu

Pomaly prichádzajúca jar vyžaduje väčšie množstvo práce i vynaložených financií ako zimné mesiace. Teraz je optimálny termín, aby ste skontrolovali a dokúpili osivo, kontajnery, rašelinu. Čo ďalšie by ste mali riešiť?

Galéria

Ako sa postarať o záhradu - iStock-807397334
Ako sa postarať o záhradu - iStock-860179858
Ako sa postarať o záhradu - iStock-908821108
Ako sa postarať o záhradu - iStock-908862524
Ako sa postarať o záhradu - iStock-968372646

V zeleninovej záhrade

Vždy, keď je miernejšie počasie prekopte záhradu a pridajte na vopred premyslené „zeleninové územie“ dostatok humusu. Ak chcete pestovať zeler, pór a cibuľu zo semiačok, je najvyšší čas zasadiť ich do chráneného prostredia, pretože potrebujú 10 až 12 týždňov rastu pred vysadením. Skvelou pomôckou na rýchlenie priesad v krytých priestoroch je svetlo. Pozor, aj to potrebuje skontrolovať, prípadne vymeniť. Ak vidíte tmavé krúžky po stranách žiariviek, je najvyšší čas na výmenu. Nezabudnite ich správne zlikvidovať. Na osvetlenie rastlín nepoužívajte bežné domáce žiarovky, špeciálne osvetlenie podporujúce rast plodín je vylepšené tak, aby napodobňovalo slnečné svetlo – a teda pre rastliny omnoho prospešnejšie.

V ovocnej záhrade

Skontrolujte zdravie kôry stromov a kríkov, pretože sa pod ňou a v rôznych štrbinách môžu ukrývať vajíčka nepriateľov. Zoškrabte všetky podozrivé miesta, odstráňte aj zvláštnosti v korune. Ak ste obalili stromy ochranou proti mrazu, skontrolujte ju – i v nej sa môžu zahniezdiť rôzne nežiaduce tvory.

Na konci mesiaca prichádza vhodný čas na prestrihanie viniča, rez jabloní, hrušiek, ale aj ríbezlí. Potrebné je zrezať mŕtve drevo a nízke výhonky staršie ako tri roky. Ak sa chystáte vysadiť nové ovocné stromčeky môžete, ale v prípade kivi, marhúľ, broskýň a duly počkajte na teplejšie počasie.

Foto: iStock.com

Preverte škody a pripravte sa

Vyhraďte si čas nielen na kontrolu plodín a stromov, ktoré máte v záhrade, ale aj na kontrolu tých, ktoré máte ešte v pivnici. Nikdy nesaďte priesady ani nové ovocné stromčeky do zamrznutej, ani čiastočne zamrznutej pôdy. Skontrolujte, či máte všetko náradie a ošetrovacie prípravky, ktoré budete čoskoro potrebovať – zvyčajne majú dlhú trvanlivosť, ale radšej mať menej stresu tým, že si zásoby vytvoríte vopred.

Foto: iStock.com

Ak ešte aj vo februári napadne sneh

Tento rok prekvapuje častými zmenami počasia, preto najmä v niektorých oblastiach treba rastlinám pomáhať. Ťarcha snehu môže ľahko zlámať konáre stromov, najmä ihličnanov a vždyzelených drevín. Konáre stromov sú v mrazivom období krehké. Pomôcť im môžete ometaním snehu, ale nikdy nerobte v záhrade zo snehu jednu kopu. Odhŕňajte ho tak, aby ste vytvorili rovnomerné pokrytie záhonov. Prečo? Takto bude plniť izolačnú funkciu a chrániť trvalky pred poškodením. Rovnomerne sa rozpustí a poskytne závlahu plodinám.

Foto: iStock.com

Chráňte vysadené plodiny pred vetrom a chladom

Osvedčeným trikom je chrániť vysadenú zeleninu pletivom omotaným niekoľkonásobne v blízkej vzdialenosti k rastline, ale tak, aby sa jej nedotýkalo a nepoškodzovalo ju. Rastúcu rastlinku ochraňuje pred vetrom i prípadným chladom. Hustým pletivom môžete ochrániť celé riadky vysadených plodín, nielen jednotlivé rastliny. Ochranné, a pritom prirodzene estetické bariéry vytvoríte aj živým plotom.

Foto: iStock.com

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje