Ako chrániť hrozno pred botrytídou
Galéria (5)

Ako chrániť hrozno pred botrytídou

Poznáte závažnú chorobu viniča, ktorá sa vyskytuje najmä pri dozrievaní bobúľ? Je ňou botrytída.

Galéria

Ochrana hrozna
Ochrana hrozna
Ochrana hrozna
Ochrana hrozna

Poradíme, čo robiť, aby na jeseň neodhnila veľká časť úrody.

V oblastiach s tradične vysokou kvalitou produkovaného vína, ako napríklad Francúzsko, je botrytída považovaná z hľadiska vplyvu na kvalitu hrozna a vína za najvýznamnejšiu hubovú chorobu, kým u nás je skôr podceňovaná. Celoročne chránime vinohrad proti peronospóre i múčnatke a na pleseň sivú (Botrytis cinerea), spôsobujúcu botrytídu, ktorá sa vyskytuje najmä počas neskorého leta a jesene, pritom často zabúdame. Táto mikroskopická huba môže napadnúť ktorúkoľvek časť rastliny, no najväčšie problémy z hľadiska úrody spôsobuje pri napadnutí dozrievajúcich strapcov.

«Hlavným spúšťačom plesne sivej je nadmerná vlhkosť.»

Ako vniká do rastliny?

Zvyčajne cez mechanicky poškodené bobule, či už ľadovcom, vtákmi, alebo cez praskliny vzniknuté múčnatkou. Následne sa rýchlo šíri aj do zdravých častí. I keď vzniku a rozvoju ochorenia sú viac vystavené poškodené jedince, môže napadnúť aj celkom zdravé rastliny, a to najmä v daždivom lete a jeseni.

Prvým príznakom choroby je sivé podhubie, ktoré sa objaví na niekoľkých bobuliach. Dôsledkom vlhka sa šíri na celý strapec, no môže sa objaviť i na poškodených listoch. Dozreté výtrusy v podobe spór roznáša vietor na ďalšie a ďalšie rastliny.

Prevencia a ochrana

Dôležitá je dobrá starostlivosť o vinič počas celého roka, najmä zvládnutie zelených prác už okolo kvitnutia, aby nasadené strapce ostali dobre prevetrávané. Vinič priebežne kontrolujeme a odstraňujeme poškodené či napadnuté časti. Ak sme počas sezóny ošetrovali vinič pomocou biologických prípravkov proti peronospóre a múčnatke, konkrétne pomocou užitočných húb, máme napoly vyhraté.

„Dobrá“ huba ostáva po aplikácii v strapine, a keď príde infekčný tlak v podobe plesne sivej, chráni aj pred ňou. V daždivom období postrekujeme zónu strapcov prípravkom Chitopron5%.

S ochranou začíname už od jari

Od začiatku vegetácie môžeme celkom prejsť na používanie biopreparátov, ktoré sa navyše dajú obmieňať s chemickými prípravkami. Napríklad proti múčnatke, ktorá sa vyskytuje u nás každoročne, použijeme BorOil alebo FerrumOil. Ich účinnou látkou sú terpény citrusov a citrónovej trávy. Najmä citrónová tráva s kokosovým olejom sa ukazuje ako spoľahlivé riešenie. Prípravky sa oplatí miešať s PoweOf-K, ktorý zabráni vývinu zárodkov múčnatky počas vegetácie. Ostáva pritom v strapine, čo sa neskôr hodí pri ochrane porastu proti botrytíde. Takto zmiešané prípravky sú cenovo dostupné, dokážu konkurovať chemickým variantom a sú zdravotne neškodné. Pri nezvyčajne silnom tlaku múčnatky, keď každý deň prichádza nová vlna infekcie, sa používa prípravok Folicit. Tento spôsob ochrany je už úspešne odskúšaný vo veľkých vinohradoch so súčasným vylúčením chemických preparátov. Dokonca aj cena ochrany vychádza lepšie.

Proti peronospóre sa používa prípravok CuproTonic (účinná látka meď a zinok) zmiešaný s profesionálnym prípravkom Imunofol. Výhodou je o 90 % znížené množstvo medi v porovnaní s konvenčnými preparátmi. Imunofol chráni pred peronospórou aj počas intenzívnych dažďov, a to tak, že naštartuje imunitný systém rastlín, aby sa začali brániť samy. Okrem peronospóry účinkuje dobre aj proti botrytíde. Prednosťou tohto systému ochrany je zníženie zaťaženia pôdy meďou.

Vplyv aj na víno

Zjednodušene povedané, najnovšie sa proti múčnatke, peronospóre aj proti botrytíde používajú prípravky BorOil alebo FerumOil s PowerOf-K, prípadne Folicit. Pri výskyte sivej plesne v bobuliach ich ošetríme prípravkom Chitopron5% alebo Trifender, ktorý obsahuje „dobrú“ hubu. Tá dokáže prerásť do strapiny a vytesniť začínajúce hýfy botrytídy. Zaujímavý je i efekt podpory intenzity kvasenia muštu na začiatku vinifikácie – procesu tvorby vína. Výhodou bioprípravkov je, že neovplyvňujú chuť vína a hlavne ju neuniformizujú ako konvenčne používané chemické preparáty. Veľké plus je i to, že majú ochranný čas nula dní, čo je v období dozrievania hrozna kľúčové. Tým, že prejdete na biologickú ochranu viniča, získate istotu, že pijete zdravé víno bez chemických rezíduí.

Text Ing. Zoltán Tamašek
Foto autor, isifa/Shutterstock

biotomal.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti bioTomal s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje