6 najlepších materiálov na skleník a fóliovník
Galéria (8)

6 najlepších materiálov na skleník a fóliovník

Pred výberom materiálu na skleník alebo fóliovník by ste si mali ujasniť, čo v ňom chcete pestovať. Kvetom skôr svedčí skleník zasklený sklom, na pestovanie zeleniny úplne postačí fóliovník.

Galéria

Materiály na skleník a fóliovník - 01Sklenik_6237400_01_4c_CZ
Materiály na skleník a fóliovník - 03Sklenik_LG1528_1
Materiály na skleník a fóliovník - 04Sklenik_8023999_Polykarbonatova-deska-dutinkova
Materiály na skleník a fóliovník - 06Sklenik_DV_8_6373394_02_4c_CZ_20180713051657
Materiály na skleník a fóliovník - 07Sklenik_19610474095ae2ceec1decd
Materiály na skleník a fóliovník - 09Sklenik_IMG_20190127_141223
Materiály na skleník a fóliovník - 10Sklenik_12324114415b6833e3a8ce0

Na výrobu skleníka sa v minulosti využívalo klasické sklo, ktoré sa upravovalo bielym náterom z vápenného mlieka, alebo sa použili rolety či žalúzie, ktoré tlmili prebytky svetla počas leta. V súčasnosti je k dispozícii špeciálne rozptylové skleníkové sklo, ktoré vám sklári vedia narezať presne na mieru. Skleníkové sklo dokáže rozptýliť slnečné lúče tak, aby sa rastliny v skleníku nespálili. Ďalším z vhodných materiálov na „zasklenie“ skleníka je komôrkový polykarbonát. Tento materiál je vhodný aj v prípade, ak sa chystáte skleník vykurovať, pretože dobre drží teplo. Musíte však počítať s tým, že skleník z polykarbonátu budete musieť v lete viac vetrať.

Ak sa chystáte pestovať len zeleninu, je vhodným riešením aj fóliovník. Na fóliovníky je vhodné použiť agrofóliu alebo kašírované fóliovníkové fólie, či termofólie. Agrofólie sú buď jednoročné, alebo viacročné s UV stabilizáciou. Jednoročné vydržia jednu sezónu, agrofólie s UV stabilizáciou štyri až šesť rokov. Kašírované fólie s UV stabilizáciou sú odolné proti mechanickým a poveternostným vplyvom, teplotným výkyvom a perforácii. Ich trvanlivosť je päť a viac rokov. Fólie sa dodávajú buď na metráž, alebo si môžete objednať konkrétne rozmery.

Aká by mala byť veľkosť skleníka?

Ak ste limitovaní priestorom, voľte, samozrejme, menší rozmer skleníka. Ak máte dostatok priestoru, nenechajte sa veľkosťou veľmi obmedzovať. Vždy je možné skleník dodatočne predĺžiť. Minimálny rozmer skleníka by mal byť aspoň 2,5 × 2 m, v menšom je náročné pracovať a riešením je skôr parenisko, ktoré na pestovanie zdravej zeleniny poslúži dostatočne. Tradičné skleníky majú obdĺžnikový pôdorys so zvislými bočnými stenami a sedlovou strechou, ktorý poskytuje najlepšie využiteľný priestor. Umožňuje aj umiestnenie políc. Skleník so šikmými bočnými stenami, tzv. japan, poskytuje rastlinám maximálne možné množstvo svetla. Šikmé bočné steny ho totiž prepúšťajú viac ako zvislé, ktoré ho sčasti odrážajú.

Radí David Benda

Okrem voľby materiálu je potrebné zvoliť aj správnu polohu skleníka či fóliovníka v záhrade. Kam teda skleník umiestniť?

Nájsť správne miesto na skleník nemusí byť jednoduché. Sú to pomerne nápadné objekty, a tak ich situujeme skôr za dom ako smerom do ulice. Ak ste si vybrali priestor v blízkosti hranice vášho pozemku, nezabudnite na súhlas suseda. Veľmi dobre sa osvedčili skleníky, ktoré sa prilepia na zadnú stranu stavby, domu alebo garáže, kde stena domu funguje ako akumulátor a základňa na rozvod vody a elektriny. Sú to tzv. pultové skleníky a svedčí im južne alebo juhovýchodne orientovaný múr. Skleník musí stáť na čo najslnečnejšom mieste. Odborníci sa zhodujú, že v ideálnom prípade je orientácia skleníka severojužná, pretože taká poloha zabezpečuje počas celého leta maximálne množstvo svetla. Ak však chcete v skleníku zimovať rastliny a preferujete zimné osvetlenie, zvoľte východozápadnú orientáciu.

Keďže by skleníky mali stáť na čo najslnečnejšom mieste, je potrebné myslieť aj na ich vetranie a dodatočné tienenie. Na vetranie sú určené strešné vetráky, ktorých nikdy nie je dosť. Dobré je aspoň na niektoré z nich namontovať automatické otvárače, ktoré zabránia prehrievaniu v čase, keď nestíhate vetrať. Na vonkajšie zatienenie skleníka je určené tienenie, ktoré sa podobá na rolety. Rozvinuté by mali poskytnúť ochranu tak stenám, ako aj streche. Na vnútorné tienenie sa využívajú špeciál­ne tkaniny s UV stabilizáciou alebo polyuretánové tieniace siete.

Rozptylové skleníkové sklo

Podobné vlastnosti ako číre sklo.

Nepriehľadné (rozptylové) skleníkové sklo známe pod názvom Helios vďaka svojej povrchovej štruktúre veľmi dobre láme slnečné lúče, čo zabraňuje spáleniu rastlín. Sklo tak nie je potrebné dodatočne tieniť či natierať. Je odolné proti UV žiareniu či chemickým vplyvom. Má takmer rovnakú priepustnosť svetla ako číre sklo. Ľahko sa však rozbije, horšie izoluje teplo a vo vnútri kondenzuje vlhkosť.

Minimálna hrúbka: 4 mm

Štruktúra povrchu: ornamentálna

Orientačná cena: 5 €/tabuľa s rozmermi 1 420 × 450 mm a hrúbkou 4 mm

Komôrkový polykarbonát

Zadrží teplo vo vykurovanom skleníku.

Veľmi pevný plast na nerozbitné tepelnoizolačné zasklievanie skleníkov alebo záhradných prístreškov. Je odolný proti mrazu, ľahko ohybný, veľmi odolný proti rozbitiu, má nízku hmotnosť a veľmi dobrú priepustnosť svetla. Vďaka ochrannej vrstve proti UV žiareniu na vonkajšej strane časom nemení svoju štruktúru ani priehľadnosť (nežltne). V porovnaní so sklom ide o ľahký materiál.

Minimálna hrúbka: 4 mm

Štruktúra povrchu: drážkovaná

Orientačná cena: 11,40 €/tabuľa s rozmermi 2 000 × 1 050 a hrúbkou 4 mm

www.hornbach.sk

Priehľadná kašírovaná fólia

Pevná a odolná fólia na výstavbu fóliovníkov.

Priehľadná fólia PLASTIfolie na stavbu fóliovníkov a parenísk je kašírovaná z jednej strany. Ide o plošnú textíliu vyrobenú z HDPE pásikov vrstvených LDPE fóliou. Vďaka výstužnej mriežke sa tento druh fólie vyznačuje vysokou mechanickou pevnosťou. Maximálna dĺžka 50 m, svetlopriepustná, UV stabilná.

Šírka: 1,5 m

Základná farba: priehľadná

Plošná hmotnosť fólie: 95 g/m2

Orientačná cena: 2,18 €/m

www.hornbach.sk

Skleníková fólia s výstužnou mriežkou

So zosilneným okrajom na ľahkú montáž.

Extrasilná a odolná fólia určená na zakrytie skleníkov, parenísk a fóliovníkov. Zosilnená výstužnou mriežkou 6 × 8 mm. Dlhá životnosť a odolnosť proti poveternostným vplyvom. Skleníková fólia Gitterfolie má vysokú pevnosť a odolnosť proti UV žiareniu. Aby sa ľahko montovala, je vyrobená so zosilnenými okrajmi, ktoré zabránia roztrhnutiu. Odolná proti krupobitiu. Transparentná.

Šírka: 1,5 a 2 m

Plošná hmotnosť fólie: 260 g/m2

Orientačná cena: 1,70 €/m2

www.guttashop.cz

Agrofólia

Fólia na viacročné pestovanie zeleniny.

Agrofólia na výrobu fóliovníkov s hrúbkou 0,12 a 0,17 mm. UV stabilizovaná. Možnosť zažehlenia špagátu na došpanovanie. Existujú dva druhy agrofólie – UV stabilizovaná, ktorá má životnosť štyri až šesť rokov, alebo bez UV stabilizácie, ktorá vydrží len jednu sezónu. Fólie s UV stabilizáciou musia mať špeciálne označenie.

Základná šírka fólie: 6 m

Základná farba: priehľadná

Orientačná cena: 0,43 €/m2 (hrúbka 0,12 mm), 0,53 €/m2 (hrúbka 0,17 mm)

www.agrofolia.sk

Plexisklo

Odolný materiál na skleník či parenisko.

Guttagliss Solair Extra je tuhá hladká „zasklievacia“ PET fólia v kotúči. Toto „plexisklo“ je vyrobené z číreho, odolného a pružného PET. Je vhodné na „zasklievanie“ okien záhradných domčekov, stavbu skleníkov, parenísk a fóliovníkov. Je odolné proti roztrhnutiu a väčšine chemikálií zásaditého aj kyslého typu. Vysokopriehľadné, odolné proti rozlámaniu.

Hrúbka: 0,72 mm

Štruktúra povrchu: hladká

Rozmery: 1 × 50 m

Orientačná cena: 5,50/bm

www.guttashop.cz

Text: Andrea Dingová v spolupráci s firmami Hornbach, Gutta a Michal Palcút – PALPLAST
Foto. archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje