Prečo a ako si založiť skleník? Čo všetko by mal mať?

Prečo a ako si založiť skleník? Čo všetko by mal mať?

Výhody skleníka alebo fóliovníka sú jednoznačné: predlžuje čas pestovania plodín, a tým pádom aj úrody. Ešte predtým, ako si ho kúpime, treba zvážiť, aké druhy rastlín a v akých obdobiach v ňom chceme pestovať. Podľa toho potom vybrať vhodný typ či rozmery.

Základné typy skleníkov

Rozdeľujú sa podľa spôsobu zasklenia na:

celé zasklené – skleníky s bočnými časťami zasklenými po úroveň pôdy

zasklené len od výšky približne 80 cm – potiaľ murované alebo betónové

skleníky kombinované z predchádzajúcich dvoch typov.

Celé zasklené skleníky sú vhodné aj na pestovanie vyšších rastlín – paradajok a uhoriek. Uprostred skleníka je chodník, ktorý umožňuje obrábať rastliny na oboch stranách. Negatívom sú vyššie náklady na vykurovanie, pretože všetky steny takéhoto skleníka sú vystavené chladu.

Čiastočne zasklené

Skleníky, ktoré sú zasklené od výšky 80 centimetrov, mávajú spodnú časť betónovú. Sú vhodné na predpestovanie priesad a zvyčajne sa v nich nachádzajú stoly alebo police. V prípade, že sú vykurovacie telesá umiestnené pod stolmi, znamená to aj hospodárnejšie vykurovanie. Kombinované skleníky je vhodné orientovať smerom východ-západ, vtedy je jeho južná časť vystavená slnku, tým pádom vhodná na pestovanie rastlín priamo v zemi. Na druhú stranu sa dávajú pestovateľské stoly a police.

Kedy je dôležité vykurovanie a temperovanie?

Vo vykurovanom skleníku môžete pestovať široký sortiment teplomilných rastlín od skorej jari. Ak plánujete v akomkoľvek skleníku nechávať rastliny aj v zime, je potrebné temperovať, stačí len pár stupňov nad nulou. Najjednoduchší spôsob je napojenie na ústredné kúrenie domu alebo elektrické vykurovanie.

Ako vetrať a zavlažovať?

Nemenej dôležitým je vetranie – reguluje teplotu i vlhkosť. Vetracie otvory či okná by nemali byť len na streche, ale aj na bokoch skleníka. Napriek tomu, že skleník je na to, aby cez neho prenikalo slnko vytvárajúce svetlo a teplo, je potrebné aj tienenie. Pomôžu tieniace nátery, ktoré sa robia priamo na sklo, netkané textílie alebo slamené rohože. Najvhodnejší spôsob zavlažovania je automatické – kvapkovou závlahou dávkovanou ku koreňom.


Neprehliadnite aj:

Spoznajte zásady úsporného skleníka


Konštrukčné materiály

Konštrukcia skleníkov i fóliovníkov býva vyrobená z hliníka, pozinkovaného železa alebo iných nehrdzavejúcich materiálov. Výberom vhodného materiálu a pravidelným ošetrovaním zabránime vzniku korózii aj po rokoch používania.

Sabína Zavarská
Foto: istockphoto.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.