citrónová tráva
Zdroj: istock.com

Ako pestovať citrónovú trávu a na čo ju použiť

Citrónová tráva patrí k rastlinám, ktoré sú nielen dekoratívne, ale majú aj praktické využitie. Máloktorá bylinka má tak intenzívne prepojené obe funkcie.

Citrónová tráva rastie rýchlo, efektne vyzerá pri vstupe do domu, na terase či v oddychovom kútiku záhrady. Navyše – použijete ju aj v kuchyni: do polievok, omáčok, čajov, ako dochucovadlo na mäso, ryžu, ryby, zemiaky.

Botanický názov citrónovej trávy je Cymbopogon citratus, hovoríme jej aj vôňovec. Pochádza z Indie a Srí Lanky. Najviac sa jej darí v oblastiach, v ktorých sú podobné podmienky ako v ich pôvodnom domove – v tropickom prostredí. Ak jej poskytnete dostatok tepla, svetla a vlhkosti, bude sa jej dariť, bude rýchlo rásť a množiť sa.

citrónová tráva
Zdroj: istock.com

Ako pestovať citrónovú trávu

Aké má citrónová tráva nároky na svetlo, pôdu a vodu? Potrebuje plné slnko, v tieni rastie pomaly a je slabá, tiež ju často ohrozujú škodcovia. Naopak, nevadia jej ani veľmi horúce klimatické podmienky. Minimum pre krásnu a zdravú citrónovú trávu je aspoň šesť hodín priameho slnka denne.

Rastliny vysaďte do bohatej hlinitej pôdy. Pri sadení do nej pridajte kompost či hnoj. Na rozdiel od niektorých iných okrasných tráv, citrónová tráva nie je odolná voči suchu. Udržiavajte jej korene neustále vlhké. Veľmi dobre na to poslúži približne 8-centimetrová vrstva mulču.

Náš tip

Podobne, ako iné trávnaté rastliny aj citrónová tráva ocení hnojivo bohaté na dusík. Vyskúšajte hnojivo s pomalým uvoľňovaním, ktoré bude trávu dlhodobo vyživovať.

Vhodný čas na pestovanie citrónovej trávy vonku je u nás podobný, ako pri pestovaní paradajok. Zasaďte ju von až vtedy, keď nočné teploty neklesnú pod 15 stupňov. Citrónová tráva je veľmi citlivá na mráz, už predtým, ako teploty v noci poklesnú na 5 stupňov ju premiestnite do interiéru. Ak žijete v oblasti, s veľmi premenlivým počasím, oplatí sa zasadiť túto rastlinu do kontajnera – ľahšie sa vám bude prenášať dnu.

citrónová tráva
Zdroj: istock.com

Ako množiť citrónovú trávu

Citrónová tráva rastie v zhlukoch, ktoré sa veľmi ľahko delia. Skombinujte zber s rozdelením, pretože obidve práce vyžadujú vykopanie rastlín. Pri delení jednoducho rozdeľte korene rastliny podľa toho, aký veľký trs potrebujete. Ak však má zhluk menej ako 5-6 cibuliek, tráva nepôsobí až tak dekoratívne.

Ako použiť citrónovú trávu v kuchyni

Úrodu zberajte, keď je mladá a svieža. Vňať citrónovej trávy môžete použiť na čaj alebo do vývaru. Šťavnaté stonky jedlám pridávajú voňavý citrónový tón. Stačí odstrániť koreň a tvrdé vonkajšie listy. Jemné biele stonky nasekáme alebo zmrazíme vcelku. Môžeme ju aj sušiť, ale najviac chutí čerstvá. Sušenú a pomletú citrónovú trávu použite ako dochucovadlo.

Citrónová tráva sa vo veľkom sa používa v juhoázijskej kuchyni. Oceníte ju v šalátoch, omáčkach i v mäsových a ryžových jedlách. Skvele dopĺňa chuť rýb a darov mora.

citrónová tráva
Zdroj: istock.com

Okrem toho, že jedlá zaujímavo ochutí, má aj zdravotné výhody. Podporuje trávenie, má antibakteriálne účinky. V Indii ju používajú aj proti reume a kašľu. Upokojuje a harmonizuje myseľ.

Pozor: U mačiek a psov vyvoláva žalúdočné ťažkosti.

Sabína Zavarská

Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje