Plavúnka schúlivá
Galéria (5) Zdroj: iStock

Rastlina, ktorá vydrží bez vody niekoľko rokov? Môžete ju pestovať aj u vás doma

Plavúnka schúlivá je známa aj ako falošná ruža z Jericha alebo rastlina vzkriesenia. Hovorí sa jej tak preto, že dokáže prežiť niekoľko rokov bez vody a po niekoľkých hodinách hydratácie sa opäť vráti k životu. Je špeciálne nenáročná na pestovanie, a pritom krásna.

Galéria

Plavúnka schúlivá
Plavúnka schúlivá
Plavúnka schúlivá
Plavúnka schúlivá

Tento mechanizmus pomáha rastline prežiť v drsných podmienkach pôvodného domova – púšte Chihuahuan. Keďže v púšti je málo vody, rastliny vzkriesenia vysychajú a stočia svoje listy dovnútra do guľovitého tvaru. Po usušení takto „spiace“ rastliny cestujú po púšti, kým nenájdu vodu. Keď na ňu natrafia, rehydratujú sa a rozvinú svoje nádherné listy podobné papradiam.

Z púšte do interiéru

Aj keď rastliny vzkriesenia pochádzajú z púštnych podmienok, dobre sa adaptujú na rast aj v našich interiéroch. Sú to trvalky, vysoké asi 5 centimetrov, ktoré vyžadujú jasné rozptýlené svetlo. Výhodou pre pestovanie v interiéri je, že nepotrebujú bezpodmienečne žiadnu zeminu, darí sa im aj v sklenej nádobe s okruhliakmi a vodou. Je až neskutočné, že bez vody môžu prežiť sedem rokov, pričom stratia až 95% obsahu vlhkosti. Vďaka tomu rastlina prežije bez poškodenia buniek alebo tkanív v stave vegetačného pokoja.

Plavúnka schúlivá
Zdroj: iStock

Kvetov sa nedočkáte

Ak ste kúpili jerichovu ružu v nečinnom stave, musíte ju rehydratovať. Tým ju vytrhnete z režimu spánku. I keď rastlina nevyžaduje prestrihávanie, vetvičky, ktoré sa nedokážu oživiť a zostávajú aj po namočení do vody suché, je potrebné odstrániť. Plavúnka netvorí kvety ani plody, množí sa prostredníctvom spór.

Plavúnka schúlivá
Zdroj: iStock

Ako rehydratovať ružu z Jericha?

Suchú rastlinu vložte do nádoby naplnenej kamienkami a vodou. Voda by mala siahať tesne nad okruhliaky, aby mohla bezpečne ležať na vrchu bez hlbšieho ponorenia do vody. Pozor, plavúnka schúlivá je citlivá na kvalitu vody, preto pri zalievaní týchto rastlín používajte destilovanú vodu, dažďovú vodu alebo vodu z vodovodu, ktorú necháte cez noc odstáť.

Vyschnutá rastlina sa opäť úplne otvorí po 3-4 hodinách vo vode.

Svetlo a pôda v interiéri

Ak túto čarovnú rastlinku pestujete v interiéri, vyberte jej miestnosť, kde má dostatok jasného, ale nepriameho, teda rozptýleného svetla. Vyhýbajte sa priamemu slnku. Hoci, ako sme uviedli, plavúnku netreba pestovať v hline, pôda rastlinám poskytne potrebné živiny a potom dokáže zase dlho fungovať vo vode.

Variant pestovania: Po rehydratovaní rastliny vo vode ju preneste do pôdy a pestujte ako bežnú rastlinu v kvetináči. Použite však dobre priepustnú zmes (napríklad zmes z jedného dielu piesku, jedného dielu zeminy a dvoch dielov humusu)

Náš tip: Ak pestujete plavúnku vo vode, je potrebné uvedomiť si, že nedokáže žiť vo vode bez toho, aby začala hniť. Aspoň jeden deň v týždni im dajte odpočinok bez vody a raz za niekoľko týždňov ich nechajte vyschnúť úplne.

Plavúnka schúlivá
Zdroj: iStock

Teplota a vlhkosť

Aj keď sú plavúnky púštnymi rastlinami, sú citlivé na extrémne výkyvy teplôt a nemali by byť vystavené príliš horúcim a príliš nízkym teplotám. Najlepšie sa im darí pri bežných izbových teplotách.

Text: Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.