image 28228 25 v1

Pestujeme jujubu čokoládovú

Aby jujuba dozrela, potrebuje horúce leto a dlhú teplú jeseň podobne ako náš vinič. Vo svete je známa aj ako čínska datľa, cicimek, židovský tŕň či Kristovo tŕnie – traduje sa totiž, že tŕňová koruna bola upletená práve z jujuby.

Jujuba (Ziziphus jujuba) patrí do čeľade rešetliakovitých opadavých krov, ale i dlhovekých stromov dožívajúcich sa aj 200 rokov. Tvorí neusporiadané konáre s párom tŕňov pri každom liste, z ktorých jeden je rovný a druhý zahnutý. Existujú aj beztŕňové odrody. Zvláštnosťou je, že jujuba tvorí dva druhy výhonov. Klasické, hrubnúce a predlžujúce sa a tzv. letné výhony, ktoré na jar vyrastajú a na zimu opadnú vedno s listami. Kvety sú obojpohlavné, čiastočne cudzoopelivé, malé a nevýrazné, vyrastajú v pazuchách listov a kvitnú začiatkom leta, teda až po jarných mrazoch. Napriek obojpohlavnosti je vhodné do záhrady vysadiť aspoň dva stromy. Niektoré odrody tvoria i partenokarpické plody (bez opelenia). Plodom jujuby je podlhovastá kôstkovica, spočiatku zelená, pri dozretí červenohnedá. Plody dozrievajú neskoro na jeseň. Zberajú sa striasaním a obíjaním. Prezreté a dosušené vyzerajú ako olivy alebo datle, aj preto sa nazývajú čínske datle. Dužina plodov je biela, chrumkavá, preto je dobré nechať plody zavädnúť po zbere, aby sa dužina trochu vysušila, potom je podstatne sladšia. Plody skladujeme pri teplote nad 3 °C. Čerstvé vydržia pri 10 °C až 70 dní, pri 20 °C približne 30 dní (pri vyššej vlhkosti vzduchu).

Pestovanie

Jujuba má najradšej priepustnú, doslova kamenistú pôdu, dobre znáša sucho, ale adaptuje sa aj na zamokrené, nie však studené pôdy. Znáša teploty až do –22 °C. Naše vinorodé oblasti sú pre ňu najvhodnejšie aj pre svoje plné oslnenie, letné horúčavy a dlhé teplé jesene.

Výsadba

Po výsadbe je dobré stromčeky hlbšie zrezať a udržovať presvetľovacím rezom kotlovú korunu. Vhodnou výživou je kompostovaný hnoj alebo obohatený kompost. Napriek mrazuvzdornosti sa odporúča prvé 2 roky po vysadení chrániť mladé stromčeky v zime pred namrznutím.

Množenie

Jujubu množíme zo stratifikovaných semien. Tie si zachovávajú klíčivosť približne 2,5 roka. Keďže semenáče začínajú rodiť až po 15. roku, je lepšie zaštepiť ich vo veku 3 rokov, potom zarodia o 1 či 2 roky a budú menej tŕnisté. Jujuba sa najjednoduchšie množí odkopkami, ktoré aj skôr zarodia. Pri presádzaní na trvalé stanovište sa neraz stane, že začnú rásť až 1 či 2 roky po vysadení. Tu pomôže len trpezlivosť.

Využitie

Zrelé plody sú chrumkavé, šťavnaté, sladké až sladkokyslé, s chuťou pripomínajúcou trochu čokoládu a svätojánsky chlieb. Dajú sa sušiť, konzervovať aj mraziť. Robia sa z nich krémy, pudingy, pridávajú sa do chleba a zákuskov, vyrába sa z nich sirup i likér. Drevo sa využíva pri výrobe nábytku.

Krúžkovaním proti opadávaniu
Predčasnému opadávaniu ešte nezrelých plodov preventívne zabránime tzv. krúžkovaním konárov, teda narezaním a odstránením prstenca kôry v šírke 3 až 5 mm do hĺbky kambiálneho pletiva. Toto sa odporúča opakovane robiť najmä pri starších stromoch vždy na začiatku kvitnutia.

Odrody jujuby
’Ta Jan‘ alebo ’Jang‘ – odroda dozrievajúca v prvej polovici septembra, hmotnosť plodu do 50 g, vhodná na sušenie
’Dargonskij‘ – veľmi skorá odroda zrejúca už koncom augusta, viac tŕnistá, hmotnosť plodu do 25 g, vhodná na sušenie aj priamy konzum
’Jubilejnyj‘ – síce výnosná, no drobnejšia odroda zrejúca v polovici septembra
’Zanzibar‘ – nová odroda s výraznejšou čokoládovou chuťou, dozrieva koncom septembra

Na srdce i pečeň
Semená jujuby upokojujú srdce a vyživujú pečeň. Najlepšie pôsobia vo forme odvaru zo 6 až 12 plodov spolu so zomletými jadrami, ktorý sa pije 2-krát denne nalačno.

Chuťový paralyzér
Čerstvé alebo sušené listy jujuby obsahujú až 1,5 % neurčenej látky, ktorá pri ich rozžutí až na hodinu paralyzuje chuťové bunky tak, že necítime ani sladkú, ani horkú chuť. Kryštálový cukor vtedy vnímame ako piesok.

viete, že…

Plody jujuby sú účinné pri únave, posilňujú krvotvorbu a spomaľujú starnutie. Denná odporúčaná dávka je 3 až 12 kusov.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 4/2015, JAGA GROUP, s.r.o. 

  1. juraj says:

    kvitne a nerodí, čo s tým?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.