Ako skrotiť vistériu

ako skrotit visteriu

Patrí k najkrajším popínavým drevinám. V čase kvitnutia je vistéria skutočne rozprávková. No môže spôsobiť aj poriadne problémy, ak sa dostane napríklad do blízkosti odkvapovej rúry.

Kvetnatá alebo čínska

Vistéria kvetnatá (Wisteria floribunda) každoročne počas neskorej jari okúzľuje strapcami ružových, fialových, modrých či bielych kvetov, ktoré sú neraz dlhé až 50 cm. Oveľa menšie, no zato sladko voňajúce kvety má vistéria čínska (Wisteria sinensis), ktorá kvitne pred pučaním listov. Vistéria veľmi rýchlo obrastie nevzhľadné fasády, múry, pergoly či altány.

Pozor na ňu

Vistéria je drevitá, rýchlorastúca až agresívna liana – vistéria kvetnatá sa ovíja vpravo a vistéria čínska vľavo. Nevypláca sa ju podceniť. Nie je zriedkavosťou, že sa vyšplhá do výšky 10 až 15 m. Zvyčajne kvitne súčasne s vyvíjajúcimi sa mladými perovitými listami. Po odkvitnutí je rastlina zdrojom blahodarného tieňa. Na jeseň sa listy krásne vyfarbujú do zlatožlta.

 


Na jar vyniknú jej dominantné strapcovité kvety, niekedy dlhé až 50 cm.  Foto: thinkstock.com

Dobrá rada
Vistériu možno vysádzať počas celého vegetačného obdobia s koreňovým balom. Ak sa rozhodnete vypestovať si ju svojpomocne – výsevom semien, treba rátať s tým, že rastliny zakvitnú až o niekoľko rokov.

Bez opory nie

Vistéria nevyhnutne potrebuje pevne ukotvenú oporu (napríklad silné kovové tyče zafixované v betónovom lôžku) – najmä v čase kvitnutia a po daždi je hmotnosť rastliny veľmi vysoká. Rozhodne sa nesmie dostať do blízkosti antén, satelitov, strešnej krytiny či odkvapových rúr, pretože ich môže silou ovíjavých konárov zdeformovať a zničiť. Takisto môže zlikvidovať aj latkový plot či treláž, ak rastie bez zásahu.


Po odkvitnutí je vistéria zdrojom blahodarného tieňa. Foto: thinkstock.com

Ako predísť škodám

Podmienkou úspešného pestovania je v prvom rade pravidelný a hlboký rez. Týmto zásahom vistériu udržíme pod kontrolou. Navyše, pravidelný rez podporuje bohaté kvitnutie. Na jar (v apríli) zrežeme minuloročné výhony na tri púčiky od hlavnej stonky (pozor, v mohutne pôsobiacich púčikoch sa vždy ukrývajú súkvetia). Koncom zimy odstránime všetky zbytočné a prekážajúce výhony, prípadne tak môžeme urobiť aj počas vegetačného obdobia – v lete či začiatkom jesene. Po odkvitnutí, keď bylinné výhonky dosiahnu dĺžku približne 60 cm, sa odporúča zrezať ich na päť púčikov. Pri radikálnejšom reze (nebojme sa ho) ponecháme vždy hlavné a najsilnejšie konáre, čiže všetky, ktoré sa plazia a ovíjajú alebo vyrastajú z koreňa, môžeme odstrániť na konárový krúžok, teda tesne pri hlavnom najhrubšom konári.

–>

Vistéria v skratke

Stanovište
Potrebuje chránené miesto na slnku s výživnou, vápenitou a stále mierne vlhkou pôdou. Vistéria znáša aj nižšie teploty (po namrznutí dobre obrastá), neškodí jej ani sucho a úpal. Najlepšie urobíme, ak ju vysadíme na južnú či juhovýchodnú stranu.

Kam sa nehodí
Pre svoju mohutnosť nie je vhodná do menších záhrad a ani tam, kde sa pohybujú deti – ide o jedovatú drevinu a lákať ich môžu napríklad struky so semenami.

Rast vistérie musíme usmerňovať rezom, len tak ju udržíme vo vymedzenom priestore.  Foto: Daniel Košťál

Čo potrebuje
Predpokladom pestovateľského úspechu je pevná opora a pravidelný rez.

Zálievka
Rastlina musí byť dostatočne zásobená vodou.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Dobrý deň a tu je moja otázka: Môže sa prosím Vistéria kvetnatá pestovať aj na balkóne prežije to? Ako
  veľký má koreňový systém. Zo semiačok už mám malé rastlinky cca 15 cm dlhé a neviem čo s nimi. Ďakujem: Kosovac

  1. Moze, ked bude mat dostatocne velky kvetinac mozete si ju tvarovat ako stromcek. Koruna s kvetmi a kmienok. Urcite aj na nete najdete take foto. Je to pekne. Je iba na Vas ako ju pustite alebo zostrihate. Hela

 2. Nasa visteria konecne po niekolkych rokoch minuly rok zakvitla. Krasne. Tento rok vsak len zopar ubohych kvietkov. Neviem preco.

 3. Dobrý deň. 2ročnú vistériu mám zasadenú v kolesách (v pneumatikách), musím ju dať preč. Ťahá sa po konštrukcii a musela by som ju zostrihať na 1/3. Môžem ju teraz v marci ZOSTRIHAŤ a PRESADIŤ ? Veľmi pekne ďakujem za rady.

 4. Preco nekvitne=mám ju už 5 rokov-má oporu.

  1. Dobrý deň, ja ju mám už asi 15 rokov a nikdy nekvitla.Aj strihám podľa pokynov a nič.Veľmi som sa tešila, kedy konečne zakvitne a stále nič

 5. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné přesadit 10. letou Vistarii? Pokud ano prosím poraďte co máme udělat pro zdárný růst? Děkuji. S pozdravem Tomáš

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.