Časté chyby pri pestovaní pivónie
V minulom roku som si do kvetinového záhona vysadila bylinnú pivóniu. Zakrátko mi nádherne rozkvitla. V záhradníctve som si zámerne vybrala rastlinu plnú pukov. V tomto roku však nemala ani jeden, rastlina je málo olistená a nevyzerá dobre. Urobila som chybu pri výsadbe? (Katka L., Záhorská Bystrica)
Jedným z dôvodov môže byť hlboká výsadba. Mnohí záhradkári často robia rovnakú chybu a „vytiahnuté“ rastliny zo záhradníctva vysádzajú hlbšie, aby sa nezlomili. Vtedy pivónie reagujú práve spomínaným nekvitnutím. Bežne po presadení trvá určitý čas, kým rastliny opätovne rozkvitnú. Sú síce pekne olistené, ale nekvitnú. Treba byť trpezlivý. To však neznamená zanedbávať starostlivosť, dobré je rastliny prihnojovať hnojivom na trvalky.
Ďalšou príčinou môže byť nevhodné miesto výsadby. Pivónie obľubujú slnečné stanovište, znesú však aj polotieň, no tu kvitnú menej. Mali by mať dostatok miesta, nie je dobré zakomponovať ich do príliš hustej výsadby. Vyhovuje im každý typ pôdy, ale predsa len o niečo viac im pasuje ťažšia pôda. Niektoré druhy, napríklad pivónia lekárska, uprednostňujú vápenatú pôdu, naopak, pivónia čínska už potrebuje mierne kyslú pôdu, vďaka čomu bohato kvitne. Pivóniám škodí dlhšie obdobie sucha, pri zalievaní sa však vyvarujte premokrenia.
Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Komentáre