Vyfarbite si záhradu kvitnúcimi letničkami
K letu patria rozkvitnuté letničky. Potešiť sa z nich môžeme v záhonoch, v záhradách či na dvoroch. Mnohé môžeme úspešne pestovať aj vo vegetačných nádobách.
V sortimente letničiek nájdeme mnohé atraktívne druhy. Poradíme vám, ktoré vás potešia záplavou kvetov počas celého leta.
Galéria
Cínia (Zinnia elegans)
Letnička, ktorej obľuba v posledných rokoch rastie. Ponúka kvety – vrcholové úbory nádherných sýtych farieb. Kvitne až do prvých mrazov. Semená si môžeme vysiať priamo na určené miesto v záhrade alebo do pareniska a následne rozsadiť priesady.
Potrebuje: slnečné miesto, výživnú a priepustnú pôdu; nedarí sa jej v polotieni ani tieni. Rastline treba vyhradiť dostatok miesta, pretože má kríčkovitý rast. Počas leta je nevyhnutná závlaha, prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov.
Uplatnenie: kvetinové ostrovčeky, zmiešané kvetinové záhony, vidiecke aj mestské záhrady; vybrané nižšie kultivary aj vo vegetačných nádobách.
Kultivary s nižším rastom môžeme pestovať v nádobách a na okraji záhonov ako obruby. Kvety možno rezať do váz.
Astrovka (Callistephus chinensis)
Letnička, ktorá vyniká rozmanitosťou tvarov aj farieb kvetov. Najčastejšie ide o stredne vysoké letničky, hoci v sortimente sú aj kultivary nižšieho vzrastu. Semená môžeme vysiať priamo do záhona alebo si ich predpestovať v parenisku. Priesady si vysadíme v máji do pripraveného záhona.
Potrebuje: slnečné, teplejšie a viac chránené miesto s výživnou a priepustnou pôdou. Rastlinám sa nedarí na tienistých ani zamokrených miestach. Počas leta je vhodné ich zavlažovať aj prihnojovať. Astrovky nikdy nevysádzame na to isté miesto.
Uplatnenie: kvetinové záhony, kvetinové ostrovčeky, rez kvetov, nižšie kultivary sa uplatnia ako obruby záhonov a pri chodníkoch.
Nezabudnite ani na ochranu pred chorobami a škodcami. Rastliny si všímajte a zasiahnite vždy pri prvých príznakoch problému.
Papuľka (Antirrhinum majus)
Pôsobivá a nádherne kvitnúca letnička, ktorá by nemala chýbať v žiadnej vidieckej záhrade. V sortimente nájdeme vzrastovo vyššie, stredne vysoké aj nižšie kultivary. Priesady papuliek si môžeme vysadiť v máji priamo na určené miesto.
Potrebuje: slnečné miesto, výživnú a mierne vlhkú pôdu.
Rastlina bude kvitnúť bohatšie a rozkonári sa, ak jej po zakorenení odstrihneme vegetačný vrchol. Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov a prihnojovanie predlžuje kvitnutie papuliek do jesene.
Uplatnenie: zmiešané kvetinové aj zeleninové záhony, prírodné a vidiecke záhrady, vegetačné nád oby, predzáhradky.
Otočník (Heliotropium arborescens)
Menej pestovaná, ale veľmi pôvabná letnička, ktorá sa v minulosti pestovala v zámockých záhradách. Vyniká tmavozelenými listami a najmä krásnymi fialovými súkvetiami, ktoré príjemne voňajú po vanilke. Je to nevysoká rastlina, bohato olistená a kríkovito rastúca. Priesady možno bežne kúpiť, vysádzame ich v máji.
Potrebuje: slnečné a teplejšie miesto, pravidelný prísun vlahy, prihnojovanie hnojivom na balkónové letničky a tiež odstraňovanie odkvitnutých kvetov.
Rastlina neznáša sucho, často jej potom zasychajú listy.
Uplatnenie: uplatní sa hlavne vo vegetačných nádobách, samostatne alebo v kombinácii s inými druhmi, rastlinu využijeme na balkónoch, terasách, dvoroch, v modernom aj vidieckom prostredí.
Kleoma (Cleome spinosa)
Prekrásne kvitnúca a netradičná vyššia letnička dominantnejšieho charakteru. Púta nevšednými väčšími súkvetiami s nápadne dlhými tyčinkami. Kvety sú ružové alebo biele. Priesady kleomy vysádzame v máji priamo na určené miesto tak, aby rastliny neboli natesno pri sebe.
Potrebuje: slnečné, teplejšie a viac chránené miesto.
V polotieni kleoma kvitne slabšie. Žiada si kyprú a výživnú pôdu, okolo seba dostatok miesta. V lete rastlinu zavlažujeme a prihnojujeme hlavne na začiatku pestovania.
Uplatnenie: kvetinové živé ploty, zmiešané kvetinové záhony, kvetinové ostrovčeky, dvory, átriá.
Exceluje najmä v moderných záhradách.
Aksamietnica (Tagetes tenuifolia)
Menej pestovaný, ale veľmi pôvabný druh aksamietnice pútajúci množstvom drobných jednodudhých kvetov a jemnejších listov. Vytvára nízke atraktívne kríky a na tradičné aksamietnice sa veľmi nepodobá. Vysievame priamo na určené miesto alebo si v parenisku predpestujeme priesady.
Potrebuje: slnečné a teplejšie miesto, priepustnú a nie veľmi vlhkú pôdu. Rastlina je nenáročná, nevyžaduje intenzívnu zálievku ani časté prihnojovanie. Nie je potrebné ani odstraňovanie odkvitnutých kvetov.
Uplatnenie: okraje kvetinových záhonov, lemy chodníkov, predzáhradky, dvory a vegetačné nádoby.
« Pravidelné zavlažovanie, prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov pomáha predĺžiť kvitnutie letničiek až do konca leta.»
Slncovka (Eschscholzia californica)
Sympatická, nízka a veľmi bohato kvitnúca letnička. Jednoducho sa pestuje a obľubuje aj menej vhodné podmienky. Kvety sú žlté, oranžové alebo jemne ružové, listy jemné striebristo-zelené. Vysievať ju môžeme priamo na dané miesto aj počas mája.
Potrebuje: slnečné a teplejšie miesto s priepustnou, skôr na živiny chudobnou a suchšou pôdou, neznáša mokro.
Počas pestovania nie je potrebná žiadna špeciálna starostlivosť. Rastlina sa vďaka samovýsevu často objaví aj v nasledujúcich rokoch.
Uplatnenie: prírodné záhrady, kvetinové lúky, okraje záhonov, štrkové plochy, vegetačné nádoby.
Netýkavka (Impatiens walleriana)
Vďačná a bohato kvitnúca letnička, ktorá vytvára nízke kompaktné porasty. Kvitne počas celého leta až do prvých mrazov. Kvety sú najčastejšie jednoduché, biele, ružové, červené alebo fialové. Predpestované priesady vysádzame v máji. Rastlina je citlivá na neskoré jarné mrazíky.
Potrebuje: slnečné, polotienisté až tienisté miesto, mierne vlhkú pôdu a výživný substrát.
Počas leta je dôležitý pravidelný prísun vlahy, prihnojovanie. Rastlina neznáša sucho. Odstraňovanie odkvitnutých kvetov nie je potrebné.
Uplatnenie: okraje kvetinových záhonov, kvetinové ostrovčeky, podsadba pod drevinami, vegetačné nádoby, dvory a predzáhradky.
DOBRÉ RADY
PRAVIDLÁ VÝSADBY
» Pri výsadbe letničiek do nádob využijeme čerstvý a kvalitný substrát určený na pestovanie balkónových kvitnúcich rastlín. Nikdy nevyužívame zeminu zo záhrady. Do substrátu sa vyplatí zakomponovať hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.
» Pri výsadbe do záhonov je nevyhnutná kvalitná príprava pôdy. Mala by byť bez burín a s drobnohrudkovitou štruktúrou. Letničky nevysádzame na miesta pod plytko koreniace dreviny. Niektoré druhy, napríklad astrovky, nevysádzame každoročne na to isté miesto.
» Priesady letničiek do záhonov vysádzame v dostatočných rozstupoch od seba, po výsadbe priesady pravidelne zavlažujeme. Nezabudnime, že vyššie druhy patria do pozadia a nižšie do popredia. Sadenice bez koreňového balu vysádzame počas daždivejších dní.
» V máji vysádzame priamo na určené miesto a do nádob predpestované priesady, už len niektoré druhy môžeme priamo vysiať na určené miesto. Tie už potom nerozsádzame.
» Kvitnúce letničky v nádobách môžeme skombinovať s druhmi, ktoré majú okrasné listy. Vybrať sa dá zo skutočne širokej ponuky.
Ako sa starať o letničky v záhonoch a nádobách?
O vysadené letničky sa treba starať. Je jedno, či ide o tie v záhone alebo v nádobe na balkóne či terase. Najdôležitejší je pravidelnejší prísun vlahy. Zavlažovať je ideálne ráno alebo doobeda priamo ku koreňom. Voda by sa čo najmenej mala dostávať na listy a kvety. Týka sa to hlavne večerného zalievania, ktoré je veľmi časté a môže byť rizikové. Nezabúdajme, že medzi každou ďalšou zálievkou by mal substrát mierne preschnúť. Vyhýbame sa situácii, že bude substrát dlhodobo zmáčaný. Spôsobilo by to hnilobu koreňov a rýchle uhynutie rastliny. Niektoré rastliny však žiadajú o niečo viac vlahy – napríklad netýkavky. Iné sa zasa uspokoja aj s tým, ak zemina bude dva-tri dni suchšia – napríklad muškáty. Na zálievku treba používať odstátu vodu, ktorá by mala byť vždy poruke. Pri zavlažovaní letničiek v záhonoch sa treba vyhnúť silnému prúdu vody. Mnohé sú krehké a mohlo by dôjsť k ich poškodeniu.
Prihnojovanie znásobí kvitnutie
Často sa to podceňuje, no pravidelné prihnojovanie vhodným hnojivom skutočne počet kvetov znásobuje, zároveň prispieva k bohatšiemu olisteniu, lepšiemu zdravotnému stavu a celkovej vitalite letničiek. Dnes kúpime hnojivá na balkónové kvitnúce rastliny aj kvitnúce dreviny či petúnie, alebo surfínie, ktoré potrebujú špeciálne hnojivo. Pri prihnojovaní sa vždy riaďte odporúčaním výrobcu. Ideálne je v sezóne prihnojovať raz týždenne vo forme hnojivej zálievky. Ak použijeme pri výsadbe hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, ďalšie prihnojovanie nie je potrebné, prípadne ho využite ako doplnkové raz za 2-3 týždne v slabšej koncentrácii. Nikdy neprihnojujeme čerstvo vysadené rastliny.
Zaujímavé druhy letničiek, ktoré stoja za vyskúšanie
Okrasný tabak – uplatní sa na záhonoch aj v nádobách.
Lantana – vyniká kvetmi, ktoré menia farbu.
Fiala – upúta súkvetiami s krásnou kvetinovou vôňou.
Sanvitália – kvitne neúnavne aj na veľmi slnečných miestach.
Kapucínka – ponúka aj nové netradičné druhy.
Láskavec – vysiať sa dá aj koncom jari a do leta vykvitne.
Povojník – rýchlo zakryje nevzhľadné miesta.
NÁŠ TIP
Čistenie rastlín od suchých kvetov
Dôležité je tiež odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Ale nie pri všetkých druhoch. Mnohé letničky sa dokážu čistiť samy. Odkvitnuté kvety muškátov, surfínií a petúnií, olovníka, železníkov a ďalších treba odstraňovať. Podporuje to tvorbu nových, rastlina sa nevysiľuje tvorbou semien. Niekedy je to prácne, ale vynaložená námaha stojí určite za to. Pri vyšších záhonových letničkách pomáha zber kvetov do váz. Postupne sa vytvoria ďalšie a ďalšie kvety.
Nezabudnite ani na ochranu pred chorobami a škodcami. Rastliny si všímajte a zasiahnite vždy pri prvých príznakoch problému. Rozsah poškodenia nebude veľký a je veľká šanca, že rastlinu zachránite. Vybrať si môžete chemické prípravky aj tie na biologickej báze.
Text Daniel Košťál
Foto isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 5/2019
Komentáre