Citrónovníkovec trojlistý – odolný podpník pre citrusy

image 28229 25 v1

Príroda obdarila citrónovníkovec množstvom dlhých a ostrých tŕňov, ktoré dokážu v lete i zime vytvoriť nepreniknuteľný živý plot, cez ktorý prekĺzne iba ak myš. Tento mrazuvzdorný ker vydrží bez problémov aj 30-stupňový mráz. 

Citrónovníkovec trojlistý (Poncirus trifoliata) je opadavý ker. Jeho nejedlé zlatožlté plody s priemerom približne 5 cm sú nabité semenami (30 až 45 ks) a nepatrným množstvom dužiny, ktorá má horkú až zvieravú chuť. Existuje viacero originálnych klonov veľkokvetého citrónovníkovca, napríklad varieta s malými plodmi P. trifoliata ’Microcarpa‘ alebo so zlatobodkovanými listami P. trifoliata ’Punctata‘ či s bizarne pokrútenými konármi P. trifoliata ’Monstrosa‘. 

Ker je veľmi pichľavý, preto plody zberáme neskoro na jeseň striasaním a následne zo zeme. Ak plody zostanú na zemi zakryté napadaným lístím a prezimujú, na jar z nich vyklíčia mladé rastlinky (aj viaceré z jedného semena). Z nich môžeme vybrať dobre vyvinuté jedince a rozsadiť ich do škôlky, kde ich po dorastení zaočkujeme alebo zaštepíme. Očkovance začínajú rodiť v 2. až 3. roku. Dá sa však množiť aj odrezkami, ale vlastnosťami (najmä slabou koreňovou sústavou) zaostávajú za semenáčmi a očkovancami.

Pestovanie

Citrónovníkovec potrebuje vzdušnejšiu, piesočnato-ílovú, humusovú, mierne kyslú až neutrálnu pôdu. Neznáša suché, kamenisté, ťažké a zamokrené pôdy s vysokou hladinou spodnej vody. Vlhkosť síce potrebuje, nie však nadbytočnú. Aj keď pomerne dobre zvláda nízke teploty, nevysádzame ho do mrazových dolín. Okrem záhrady ho môžeme pestovať aj v krytých priestoroch s teplotou zazimovania do 10 °C.

Využitie

Využitie podpníkov citrónovníkovca vedie k efektívnejšiemu pestovaniu citrusových druhov bez zvýšených investičných či prevádzkových nákladov spojených so stavbou špeciálneho skleníka a jeho vykurovania.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteVhodný na kríženie

Citrónovníkovec je blízky príbuzný klasickým citrusom, preto sa s nimi dobre kríži. Vďaka tomu možno na jeho mrazuvzdorných podpníkoch pestovať sladučké citrusy či zaujímavé a chutné hybridy (citranže, citradie, citrumelá a iné) aj v chladnejších podmienkach. Vzniknuté druhy sú mrazuvzdornejšie a majú veľmi krátku až žiadnu potrebu dormancie (vegetačného pokoja).
Naštepené odrody zvyčajne majú menší vzrast, sú odolnejšie proti škodcom a chorobám, skoršie a bohato rodia, hoci trochu menšie plody, ale výbornej akosti (obsahujú menej horkých látok). Zaujímavé a jedinečné je, že na tomto „opadavom“ podpníku naštepeným odrodám neopadávajú listy.


Ker je pichľavý, preto plody zberáme (na okrasu či semeno) neskoro na jeseň striasaním.   

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 4/2015, JAGA GROUP, s.r.o. 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.