image 28229 25 v1

Citrónovníkovec trojlistý – odolný podpník pre citrusy

Príroda obdarila citrónovníkovec množstvom dlhých a ostrých tŕňov, ktoré dokážu v lete i zime vytvoriť nepreniknuteľný živý plot, cez ktorý prekĺzne iba ak myš. Tento mrazuvzdorný ker vydrží bez problémov aj 30-stupňový mráz. 

Citrónovníkovec trojlistý (Poncirus trifoliata) je opadavý ker. Jeho nejedlé zlatožlté plody s priemerom približne 5 cm sú nabité semenami (30 až 45 ks) a nepatrným množstvom dužiny, ktorá má horkú až zvieravú chuť. Existuje viacero originálnych klonov veľkokvetého citrónovníkovca, napríklad varieta s malými plodmi P. trifoliata ’Microcarpa‘ alebo so zlatobodkovanými listami P. trifoliata ’Punctata‘ či s bizarne pokrútenými konármi P. trifoliata ’Monstrosa‘. 

Ker je veľmi pichľavý, preto plody zberáme neskoro na jeseň striasaním a následne zo zeme. Ak plody zostanú na zemi zakryté napadaným lístím a prezimujú, na jar z nich vyklíčia mladé rastlinky (aj viaceré z jedného semena). Z nich môžeme vybrať dobre vyvinuté jedince a rozsadiť ich do škôlky, kde ich po dorastení zaočkujeme alebo zaštepíme. Očkovance začínajú rodiť v 2. až 3. roku. Dá sa však množiť aj odrezkami, ale vlastnosťami (najmä slabou koreňovou sústavou) zaostávajú za semenáčmi a očkovancami.

Pestovanie

Citrónovníkovec potrebuje vzdušnejšiu, piesočnato-ílovú, humusovú, mierne kyslú až neutrálnu pôdu. Neznáša suché, kamenisté, ťažké a zamokrené pôdy s vysokou hladinou spodnej vody. Vlhkosť síce potrebuje, nie však nadbytočnú. Aj keď pomerne dobre zvláda nízke teploty, nevysádzame ho do mrazových dolín. Okrem záhrady ho môžeme pestovať aj v krytých priestoroch s teplotou zazimovania do 10 °C.

Využitie

Využitie podpníkov citrónovníkovca vedie k efektívnejšiemu pestovaniu citrusových druhov bez zvýšených investičných či prevádzkových nákladov spojených so stavbou špeciálneho skleníka a jeho vykurovania.

Vhodný na kríženie

Citrónovníkovec je blízky príbuzný klasickým citrusom, preto sa s nimi dobre kríži. Vďaka tomu možno na jeho mrazuvzdorných podpníkoch pestovať sladučké citrusy či zaujímavé a chutné hybridy (citranže, citradie, citrumelá a iné) aj v chladnejších podmienkach. Vzniknuté druhy sú mrazuvzdornejšie a majú veľmi krátku až žiadnu potrebu dormancie (vegetačného pokoja).
Naštepené odrody zvyčajne majú menší vzrast, sú odolnejšie proti škodcom a chorobám, skoršie a bohato rodia, hoci trochu menšie plody, ale výbornej akosti (obsahujú menej horkých látok). Zaujímavé a jedinečné je, že na tomto „opadavom“ podpníku naštepeným odrodám neopadávajú listy.


Ker je pichľavý, preto plody zberáme (na okrasu či semeno) neskoro na jeseň striasaním.   

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 4/2015, JAGA GROUP, s.r.o. 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje