Ako pomôcť starej hruške

Ako pomôcť starej hruške

S pozemkom som kúpil aj hrušku, ktorá však posledné 3 roky rapídne vysychá. Túto jar nasadila listy iba na jednom konári a neviem, či vôbec prežije. Hruška má asi 50 rokov. Dá sa jej nejako pomôcť? (Pavol H., Vinosady)

Životné obdobia ovocných rastlín sa delia na 3 základné: rast trvá 2 až 8 rokov, rodivosť od 3 do 30, resp. až 50 rokov a starnutie (trvá rôzne dlho). Starnutie sa prejavuje práve hromadným odumieraním kostrových konárov, často i kmeňa, poklesom úrody, napadnutím chorobami, škodcami, i keď strom často ešte z posledných síl kvitne a tvoria sa plané výhonky. Zdá sa, že hruška je práve v tomto poslednom období života. Neuvádzate názov odrody. Ak ste boli s kvalitou plodov spokojní, môžete sa pokúsiť o hlboké zmladenie stromu – odstrániť najmä všetky suché časti až do zdravého dreva a znova vytvarovať korunu. Je to však dlhodobejší, niekoľkoročný proces a úspech nie je istý ani trvalý. Ak sa ani po tomto zásahu nepodarí hrušku prebrať k životu, je lepšie strom úplne odstrániť a nahradiť ho výsadbou novšej osvedčenej odrody, ktorá bude vhodná do danej lokality, samozrejme na inom mieste v záhrade. Ak máte záujem zachovať odrodu a máte k dispozícii vhodný podpník, môžete v zimnom období odobrať vrúbeľ a zavrúbľovať ho vhodným spôsobom na budúcu jar do tohto podpníka.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.