Ako pomôcť starej hruške

Ako pomôcť starej hruške

S pozemkom som kúpil aj hrušku, ktorá však posledné 3 roky rapídne vysychá. Túto jar nasadila listy iba na jednom konári a neviem, či vôbec prežije. Hruška má asi 50 rokov. Dá sa jej nejako pomôcť? (Pavol H., Vinosady)

Životné obdobia ovocných rastlín sa delia na 3 základné: rast trvá 2 až 8 rokov, rodivosť od 3 do 30, resp. až 50 rokov a starnutie (trvá rôzne dlho). Starnutie sa prejavuje práve hromadným odumieraním kostrových konárov, často i kmeňa, poklesom úrody, napadnutím chorobami, škodcami, i keď strom často ešte z posledných síl kvitne a tvoria sa plané výhonky. Zdá sa, že hruška je práve v tomto poslednom období života. Neuvádzate názov odrody. Ak ste boli s kvalitou plodov spokojní, môžete sa pokúsiť o hlboké zmladenie stromu – odstrániť najmä všetky suché časti až do zdravého dreva a znova vytvarovať korunu. Je to však dlhodobejší, niekoľkoročný proces a úspech nie je istý ani trvalý. Ak sa ani po tomto zásahu nepodarí hrušku prebrať k životu, je lepšie strom úplne odstrániť a nahradiť ho výsadbou novšej osvedčenej odrody, ktorá bude vhodná do danej lokality, samozrejme na inom mieste v záhrade. Ak máte záujem zachovať odrodu a máte k dispozícii vhodný podpník, môžete v zimnom období odobrať vrúbeľ a zavrúbľovať ho vhodným spôsobom na budúcu jar do tohto podpníka.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.