Záhradné jazierko zo starej vane
Nepodceňujte starú vaňu! Keď chytí druhý dych, môže ešte odohrať svoju životnú úlohu. Pre záhradný ekosystém a živočíchy môže byť minijazierko z vane nebom. Stačí ju zakopať do zeme, naplniť vodou a vysadiť rastlinami.
Vaňa ako malý rybníček
Stará vaňa napustená vodou môže poskytnúť miesto na spokojný život všakovakým bytostiam. Mnohé z nich možno ani nestretnete, ani neuvidíte, ale verte, že sú tam – malé, chodiace či lietajúce v noci, plaché. Môžete vytvoriť ekologicky bohaté zákutie na mieste, ktoré bolo predtým nudné a nevyužité. Vojde sa aj do tej najmenšej záhradky či na terasu a balkón (samozrejme, ak má dostatočnú nosnosť).
Ak vaňu vysadíte pestrými vodnými rastlinami (aj jedlými), získate nádherný, takmer bezúdržbový záhon. Bude to také malé dobrodružstvo s veľkým efektom, ktoré nestojí veľa peňazí. Nič neriskujete a veľa môžete získať.
Aj keď na našej farme vytváram aj iné vodné plochy, do odľahlejších kútov so sadmi rozmiestňujem vane s vodou a divočinkou okolo nich, aby aj tam mali drobné živočíchy blízko k vodnému zdroju. Situujem ich do polotieňa, najlepšie pod mierny svah, aby sa plnili stekajúcou dažďovou vodou. Najprv ich naplním vodou z nádrže, ktorú priveziem na vozíku za autom, dám do nich zopár vodných rastlín a potom sa o ne nestarám celé roky. Občas niekde stretnem v tráve spokojnú žabu s „úsmevom“ od oka k oku a vtedy viem, že vane fungujú. A o tom to práve je.
Žabie vajíčka foto: Jaroslav Svoboda
Rozmanitosť života
Vďaka vodnému prvku môže záhrada hostiť množstvo druhov hmyzu a vtákov, ktoré by tu bez malej vodnej hladiny inak nemohli prebývať. Zažil som, keď sa po inštalácii vane v záhrade usídlila nádherná vážka. Zaujímavé je, že aj naše psy radšej pijú vodu zo zakopaných vaní s vodnými rastlinami než čistú vodu, ktorú im dávame do misiek.
Komárov sa až tak nemusíte báť, pretože vo vodnom ekosystéme s rastlinami ožijú mnohé druhy vodných potvoriek a chrobákov živiacich sa larvami komárov. Zapamätajte si: komáre sa množia tam, kde chýba vo vode tento život. To sa môže stať v novozaloženej vani. Mám však pre vás tip: prineste si z rybníka spolu s nejakou vodnou rastlinkou (nesmie byť zákonom chránená!) aj trochu rybničného bahna. Do vane si tak naočkujete väčšiu pestrosť živočíchov. Rybky sú vhodnejšie do väčších vodných nádrží. Uchytí sa možno len zopár menších na letný pobyt, na jeseň ich však treba odloviť do väčšieho jazierka, prípadne akvária či suda v studenej chodbe (ak to budú naše studenovodné ryby).
Žabka z vlastného chovu foto: Jaroslav Svoboda
Vodné rastliny
Do vane môžete vysadiť akékoľvek vodné a bahenné rastliny, ktorým stačí táto hĺbka vody, okrem lekien. Niektoré rastliny len tak plávajú pod vodou, tie nepotrebujú substrát alebo ukotvenie, ich efekt nad hladinou je minimálny. Iné musia mať korene uchytené v substráte a vyrastajú aj nad hladinu. Tým môžete do vane dať kvetináč alebo inú nádobu vyplnenú štrkom, pieskom alebo kamienkami. Tak ich priblížite k hladine. Pokojne môžete tretinu vane naplniť štrkom a vysádzať doň, čo má rado hĺbku okolo 30 cm, alebo aj nemusíte.
Do nádob vo vaniach vysádzam puškvorec (je liečivý), pálku (to sú tie známe „cigary“ pri rybníkoch, má jedlé korene aj mladé stvoly) alebo nádherné bahenné kosatce. Z kvitnúcich druhov odporúčam vrbicu vŕbolistú s krásnymi fialovými kvetmi. Z jedlých môžete pestovať aj vodné gaštany – jednoročnú kotvicu plávajúcu.
Dajte si však pozor! Keď zasadíte veľa veľkých rastlín, ako je napríklad pálka (časom sa dosť zväčší a rozrastie), tak vám v lete z vane rýchlo vysajú väčšinu vody. Bez prebytku živín sa vegetácia dokáže regulovať aj sama, rovnako aj v tieni bude jej rast menej bujný.
Jaroslav Svoboda
www.ekozahrady.com
Vyrobte si svoju zelenú vaňu
Zakopanie do zeme
Najlepšie je zakopávať vaňu do zeme na jar, keď rozmrzne pôda. Ľahko sa kope, bude vám to trvať len chvíľu. Iný vhodný čas je koncom jesene, konkrétne v období výsadby drevín. V lete takýto výkop môže trvať dvakrát dlhšie alebo to ani nepôjde.
Jama nemusí byť presná, vaňa sa vyrovná tak, aby bol jej okraj vodorovne na úrovni terénu. Okolité škáry sa zasypú vykopanou hlinou.
1. Vaňa – inštalácia v roku 2007 foto: Jaroslav Svoboda
2. Tá istá vaňa v druhom roku (2008) foto: Jaroslav Svoboda
3. A rovnaké miesto ešte o rok neskôr (2009) foto: Jaroslav Svoboda
Tip autora
Vykopané kamene alebo pôdu využite na vytvarovanie terénu okolo vane. Takto môžete vytvoriť napríklad malý kopček, ktorý vysadíte trvalkami alebo bylinkami.
Ako na okraje
Biele okraje vane nie sú pekné, môžete na ne položiť staré dosky, kamene alebo okolo nich vysadiť pôdopokryvné trvalky, ktoré ich čoskoro zarastú. Vnútro vane sa o seba postará samo, o niekoľko týždňov už nebude biele.
Najdôležitejšie je dať do vane „výlez“ alebo niečo, po čom môžu živočíchy vyliezť von a neutopiť sa. Výborne funguje kus dreva (nesmie však byť ničím napustené ani natreté), vhodné je dubové (dlho vydrží), prípadne veľký plochý kameň (našikmo oprieť o okraj). Podobnú funkciu splnia aj tehly vyskladané od dna po okraj vane. Na tomto všetkom je krásne to, že môžete byť tvoriví ako malé deti, znovu sa môžete hrať!
Túto vaňu som ukryl medzi klady. foto: Jaroslav Svoboda
Zátka
Aby sa voda udržala vo vani, bude potrebné zohnať si zátku. Pôvodná odpadová rúra a plastový držiak so sifónom sú zvyčajne preč. Navyše, staré plasty praskajú a netesnia, lepší nápad je zohnať si veľké gumové zátky (v kónickom tvare). Budete potrebovať dve – jednu dolu, druhú do prepadového odtoku pod okrajom vane. Pred kúpou si však zmerajte priemer. Zvyčajne sa do vane dávajú jedna s rozmermi 47 – 55 – 40 a druhá 65 – 75 – 57. Ostrým nožom sa dajú trochu zrezať a prispôsobiť otvoru. Ja som tieto zátky zohnal v obchode pre domácich majstrov.
Tretia vaňa je obklopená bujnou vegetáciou a zarastená žaburinami. foto: Jaroslav Svoboda
Plnenie vane vodou
Ak máte v dosahu zdroj vody, vaňu môžete umiestniť aj na plné slnko a v parnom lete občas dopustiť vodu. Keď nemáte túto možnosť, odporúčam dať vaňu radšej do polotieňa či tieňa stromov a krov. Síce do nej napadá trochu lístia, ale vody sa z nej nikdy neodparí toľko, aby to ohrozilo život vnútri. Vaňu môžete umiestniť aj do terénnych priehlbín, kam voda steká po povrchu pôdy pri daždi. Raz za niekoľko rokov treba vybrať z vane lístie a sedimenty. V prírode však bežne fungujú aj zanesené a bahnité kaluže, takže nevyčistená vaňa bude plniť svoj účel, kým v nej bude nejaká voda. To, čo z nej vyberiete pri jej čistení, je skvelé hnojivo pre okolité rastliny alebo to môžete využiť ako štartér do kompostu.
Mám vaňu, ktorú som nečistil asi päť rokov, a stále je v perfektnej kondícii. Rastú v nej bahenné rastliny, čo všetok rozložený odpad „zožerú“ (tu funguje princíp odoberania živín a čistenia vody ako napríklad v koreňovej čističke alebo kúpacom jazierku). Do vane možno nasmerovať aj odkvap zo strechy kôlne, altánka alebo domu, počítajte však s tým, že prebytočná voda musí niekam odtekať. Lepšie je teda privádzať vodu z menšej strechy.
Ukážka vody v rozpätí dvoch týždňov – s rastlinami a bez nich. foto: Jaroslav Svoboda
Odborník radí
Čím viac rozmanitosti životných foriem je vo vašej záhrade, tým stabilnejší je ekosystém a tým menej práce máte so „škodcami“.
Text a foto: Jaroslav Svoboda
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP,s.r.o.
O ake domyselne. Aj komare potrebuju biotop. Hlavna vec, ze nemozeme mat na zahrade vcely, ale komare sa liahnut mozu…
Merlin, zalez do cinziaka a neotravuj
liahen komarov a inej havede, dakujem neprosim. navyse je to zamaskovane v terene takze tam kluden moze padnut aj male decko, fakt genialny napad
ocuj mudra huba…naco to komentujes ked si proti tomu,,sprav si nazahradu studnu a skoc tam