zahrada s cervenymi karasmi
Galéria (4)

Záhrada s červenými karasmi

Táto záhrada je príkladom správneho uplatnenia princípov záhradnej tvorby. Hustá zeleň obklopuje dom, aby ho izolovala od okolia, a keď sa ocitnete v srdci záhrady, pri okrasnom jazierku s leknami a farebnými karasmi, pohladí vám to dušu. Všetko do seba zapadá a ladí tak prirodzene, akoby iné riešenie ani neprichádzalo do úvahy.

Galéria

Na miernom svahu a priemerne veľkej parcele v malej pokojnej obci stojí jednoduchý rodinný dom. V každom detaile tohto domu i záhrady môžeme nájsť zámernú jednoduchosť a poctivo odvedené remeslo. Farebnosť domu je typická pre osemdesiate roky: biela hrubá fasáda v kontraste s tmavohnedými drevenými prvkami, kamenná podmurovka, masívne drevené vráta do garáže, sklo a drevo v nadstavbe verandy, ktorá je zároveň zimnou záhradou. Exteriérovú záhradu tvorí ucelená skupinová výsadba, dokonalý trávnik a voda – na ozdobu v jazierku a na osvieženie v bazéne.

Rokmi sa rozvíja do krásy
Na založení záhrady pred zhruba tridsiatimi rokmi sa podieľal skúsený záhradník pán Řehák z Náchoda.

Pred domom bol svah vo forme voľnej prírodnej skalky, jej stredom sa stupňovite vinul chodník k domu. Na spevnené plochy bol pôvodne použitý pieskovec, ktorý asi po 25 rokoch majitelia vymenili za dnešnú keramickú dlažbu karamelovej farby.

Výsadba na skalke sa, pochopiteľne, rozrástla a niektoré druhy sa už museli odstrániť. Celok je však trvalou pastvou pre oči: Elegantné vždyzelené bochníčky kosodreviny, borievok a cypruštekov tvoria stály základ úpravy. K tomu striedavo kvitnú mäkké vankúšiky skalničiek a farebne spestrujú skalku.

–>
Krásne „premrhané“ chvíle v oddychovej zóne

Zadnú časť záhrady dotvorili už majitelia bez pomoci záhradníka. Pôvodne tu bola úžitková záhrada, ale keď dokúpili susedný pozemok, presunuli úžitkové rastliny ďalej od domu a z časti záhrady vytvorili oddychovú zónu. Je tu krásny bazén s vysokým posuvným krytom, ktorý umožňuje kúpanie i v chladnejšom období roka. Na terase pri bazéne je rovnaká dlažba ako v ostatných častiach záhrady. V rohu terasy je pergolový prístrešok, chrániaci miesto na stolovanie pred prípadným dažďom.

Spevnenú terasu s bazénom oddeľuje od záhrady prírodne upravený potok s jazierkom – živé srdce záhrady. Je tu množstvo vodných rastlín a veľký húf životaschopných farebných karasov.

V zadnej časti záhrady sú dva priestory určené na posedenie – jeden menší, priamo za domom, s udiarňou a malou sedacou súpravou, druhý o niečo väčší je pri bazéne. Je krytý a vyhradili ho na stolovanie.

TEXT: Ing. Hana Říhová
FOTO: Dano Veselský a Ing. Hana Říhová
Zodpovedná redaktorka: Maja Tallová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.