Záhrada s červenými karasmi

zahrada s cervenymi karasmi

Táto záhrada je príkladom správneho uplatnenia princípov záhradnej tvorby. Hustá zeleň obklopuje dom, aby ho izolovala od okolia, a keď sa ocitnete v srdci záhrady, pri okrasnom jazierku s leknami a farebnými karasmi, pohladí vám to dušu. Všetko do seba zapadá a ladí tak prirodzene, akoby iné riešenie ani neprichádzalo do úvahy.

Na miernom svahu a priemerne veľkej parcele v malej pokojnej obci stojí jednoduchý rodinný dom. V každom detaile tohto domu i záhrady môžeme nájsť zámernú jednoduchosť a poctivo odvedené remeslo. Farebnosť domu je typická pre osemdesiate roky: biela hrubá fasáda v kontraste s tmavohnedými drevenými prvkami, kamenná podmurovka, masívne drevené vráta do garáže, sklo a drevo v nadstavbe verandy, ktorá je zároveň zimnou záhradou. Exteriérovú záhradu tvorí ucelená skupinová výsadba, dokonalý trávnik a voda – na ozdobu v jazierku a na osvieženie v bazéne.

Rokmi sa rozvíja do krásy
Na založení záhrady pred zhruba tridsiatimi rokmi sa podieľal skúsený záhradník pán Řehák z Náchoda.

Pred domom bol svah vo forme voľnej prírodnej skalky, jej stredom sa stupňovite vinul chodník k domu. Na spevnené plochy bol pôvodne použitý pieskovec, ktorý asi po 25 rokoch majitelia vymenili za dnešnú keramickú dlažbu karamelovej farby.

Výsadba na skalke sa, pochopiteľne, rozrástla a niektoré druhy sa už museli odstrániť. Celok je však trvalou pastvou pre oči: Elegantné vždyzelené bochníčky kosodreviny, borievok a cypruštekov tvoria stály základ úpravy. K tomu striedavo kvitnú mäkké vankúšiky skalničiek a farebne spestrujú skalku.

–>
Krásne „premrhané“ chvíle v oddychovej zóne

Zadnú časť záhrady dotvorili už majitelia bez pomoci záhradníka. Pôvodne tu bola úžitková záhrada, ale keď dokúpili susedný pozemok, presunuli úžitkové rastliny ďalej od domu a z časti záhrady vytvorili oddychovú zónu. Je tu krásny bazén s vysokým posuvným krytom, ktorý umožňuje kúpanie i v chladnejšom období roka. Na terase pri bazéne je rovnaká dlažba ako v ostatných častiach záhrady. V rohu terasy je pergolový prístrešok, chrániaci miesto na stolovanie pred prípadným dažďom.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteSpevnenú terasu s bazénom oddeľuje od záhrady prírodne upravený potok s jazierkom – živé srdce záhrady. Je tu množstvo vodných rastlín a veľký húf životaschopných farebných karasov.

V zadnej časti záhrady sú dva priestory určené na posedenie – jeden menší, priamo za domom, s udiarňou a malou sedacou súpravou, druhý o niečo väčší je pri bazéne. Je krytý a vyhradili ho na stolovanie.

TEXT: Ing. Hana Říhová
FOTO: Dano Veselský a Ing. Hana Říhová
Zodpovedná redaktorka: Maja Tallová

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.