Top trvalky pre neskoré leto: vyberú si začiatočníci aj skúsení pestovatelia

Žena sadí kvety
Zdroj: iStock

Ponuka trvaliek kvitnúcich v neskorom lete je rozmanitá. Tie, ktoré sú práve v predaji, sú často rozkvitnuté, a tak hneď vidíte, čo kupujete.

Vybrať si pritom môžete, aj ak ste v pestovaní trvaliek len začiatočníci alebo, naopak, skúsení pestovatelia. Pri ich kúpe sa riaďte podmienkami daného miesta, predovšetkým, či ide o slnečné, polotienisté či tienisté stanovište. Zvážte aj typ pôdy a jej pH. Niektoré druhy vyžadujú humóznu, iné znesú na živiny chudobnejšiu alebo mierne kyslú pôdu.

Muž polieva záhradu
Jednotlivé druhy vysádzajte v skupinkách minimálne po troch. | Zdroj: Gardener‘s World

Premyslite si aj to, či máte dostatok miesta, keďže sa väčšina trvaliek rozrastie. Skôr ako ich vysadíte, musíte poznať ich výšku a šírku v dospelosti. Krásny a bohato zakvitnutý trs dosiahnete len vtedy, ak vysadíte do skupiny aspoň tri rastliny. V tomto období vysádzajte trvalky s koreňovým balom do kvalitne pripravenej pôdy bez burín, ktorá je obohatená o kvalitný kompost. S ohľadom na ich konečné rozmery dbajte o dostatočné rozstupy. Po výsadbe zavlažujte, aby sa dobre uchytili.

Tieto trvalky musíte mať

Veternica hupehenská

Veternica hupehenská
Zdroj: Gardener‘s World

V polotieni vytvára bohato olistené trsy a keďže je vyššia, hodí sa do pozadia záhona. Kvety sú podľa odrody ružové, fialové alebo biele, jednoduché alebo plné.

Helénium

Helénium
Zdroj: Shutterstock

Vynikne v kombinácii s inými kvitnúcimi trvalkami, skôr v skupinách ako jednotlivo. Vytvára trsy pevných stoniek s kvetmi, ktoré sú žlté, oranžové, červenohnedé alebo červenkasté. Potrebuje slnko alebo polotieň.


Rudbekia

Rudbekia
Zdroj: Shutterstock

Nie je vysoká, preto sa hodí do prednej časti záhona. Veľmi pôsobivá je pri spojení s okrasnými trávami. Vďaka množstvu žltých súkvetí často na rastlinách nevidno ani listy. Vyhovuje jej slnečné a teplejšie miesta.

Prilbica

Prilbica
Zdroj: Shutterstock

Kvitnúť začína už v septembri. Kvety na pevných byliach sú tmavomodré, tmavozelené listy sú hlboko dlaňovito delené. Ide o vyššiu trvalku, ktorá vytvára pekné trsy. Pozor, je jedovatá.

Trvalky zavlažované v záhrade
Veľkou pomôckou je aj automatický zavlažovací systém alebo aspoň použitie zavlažovacích hodín, ktoré sa montujú priamo na kohútik či hadicovú spojku. | Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP
Zálievka, ktorá šetrí

Počas dňa, keď páli slnko sa vyhýbajte zálievke. Hrozí totiž spálenie pokropených listov slnečným žiarením aj tepelný šok a veľké odparovanie vody predstavuje zbytočnú stratu. Rastliny zalievajte buď skoro ráno alebo potom neskôr večer. Samozrejme, vädnúce rastliny v kvetináčoch zalejte čo najskôr na pôdu aj počas dňa. Vodou šetrí aj kvapková závlaha. Cez špeciálne otvory v hadici postupne kvapká voda na pôdu, podľa použitého systému buď v línii, alebo priamo ku konkrétnej rastline. Výhodou je, že voda sa na rozdiel od zalievanie hadicou odparuje iba minimálne a hlavne preniká hlbšie do pôdy, čiže zavlažovanie rovnakým množstvom vody je pri kvapkovom systéme intenzívnejšie.

Text: Redakcia
Foto: Isifa/Shutterstock, Gardener‘s World
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.