Top trvalky pre neskoré leto: vyberú si začiatočníci aj skúsení pestovatelia
Ponuka trvaliek kvitnúcich v neskorom lete je rozmanitá. Tie, ktoré sú práve v predaji, sú často rozkvitnuté, a tak hneď vidíte, čo kupujete.
Galéria
Vybrať si pritom môžete, aj ak ste v pestovaní trvaliek len začiatočníci alebo, naopak, skúsení pestovatelia. Pri ich kúpe sa riaďte podmienkami daného miesta, predovšetkým, či ide o slnečné, polotienisté či tienisté stanovište. Zvážte aj typ pôdy a jej pH. Niektoré druhy vyžadujú humóznu, iné znesú na živiny chudobnejšiu alebo mierne kyslú pôdu.
Premyslite si aj to, či máte dostatok miesta, keďže sa väčšina trvaliek rozrastie. Skôr ako ich vysadíte, musíte poznať ich výšku a šírku v dospelosti. Krásny a bohato zakvitnutý trs dosiahnete len vtedy, ak vysadíte do skupiny aspoň tri rastliny. V tomto období vysádzajte trvalky s koreňovým balom do kvalitne pripravenej pôdy bez burín, ktorá je obohatená o kvalitný kompost. S ohľadom na ich konečné rozmery dbajte o dostatočné rozstupy. Po výsadbe zavlažujte, aby sa dobre uchytili.
Tieto trvalky musíte mať
Veternica hupehenská
V polotieni vytvára bohato olistené trsy a keďže je vyššia, hodí sa do pozadia záhona. Kvety sú podľa odrody ružové, fialové alebo biele, jednoduché alebo plné.
Helénium
Vynikne v kombinácii s inými kvitnúcimi trvalkami, skôr v skupinách ako jednotlivo. Vytvára trsy pevných stoniek s kvetmi, ktoré sú žlté, oranžové, červenohnedé alebo červenkasté. Potrebuje slnko alebo polotieň.
Rudbekia
Nie je vysoká, preto sa hodí do prednej časti záhona. Veľmi pôsobivá je pri spojení s okrasnými trávami. Vďaka množstvu žltých súkvetí často na rastlinách nevidno ani listy. Vyhovuje jej slnečné a teplejšie miesta.
Prilbica
Kvitnúť začína už v septembri. Kvety na pevných byliach sú tmavomodré, tmavozelené listy sú hlboko dlaňovito delené. Ide o vyššiu trvalku, ktorá vytvára pekné trsy. Pozor, je jedovatá.
NÁŠ TIP
Zálievka, ktorá šetrí
Počas dňa, keď páli slnko sa vyhýbajte zálievke. Hrozí totiž spálenie pokropených listov slnečným žiarením aj tepelný šok a veľké odparovanie vody predstavuje zbytočnú stratu. Rastliny zalievajte buď skoro ráno alebo potom neskôr večer. Samozrejme, vädnúce rastliny v kvetináčoch zalejte čo najskôr na pôdu aj počas dňa. Vodou šetrí aj kvapková závlaha. Cez špeciálne otvory v hadici postupne kvapká voda na pôdu, podľa použitého systému buď v línii, alebo priamo ku konkrétnej rastline. Výhodou je, že voda sa na rozdiel od zalievanie hadicou odparuje iba minimálne a hlavne preniká hlbšie do pôdy, čiže zavlažovanie rovnakým množstvom vody je pri kvapkovom systéme intenzívnejšie.
Text: Redakcia
Foto: Isifa/Shutterstock, Gardener‘s World
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre