Žena sadí kvety
Galéria (8) Zdroj: iStock

Top trvalky pre neskoré leto: vyberú si začiatočníci aj skúsení pestovatelia

Ponuka trvaliek kvitnúcich v neskorom lete je rozmanitá. Tie, ktoré sú práve v predaji, sú často rozkvitnuté, a tak hneď vidíte, čo kupujete.

Galéria

Žena sadí kvety
Muž polieva záhradu
Veternica hupehenská
Helénium
Rudbekia
Prilbica
Trvalky zavlažované v záhrade

Vybrať si pritom môžete, aj ak ste v pestovaní trvaliek len začiatočníci alebo, naopak, skúsení pestovatelia. Pri ich kúpe sa riaďte podmienkami daného miesta, predovšetkým, či ide o slnečné, polotienisté či tienisté stanovište. Zvážte aj typ pôdy a jej pH. Niektoré druhy vyžadujú humóznu, iné znesú na živiny chudobnejšiu alebo mierne kyslú pôdu.

Muž polieva záhradu
Jednotlivé druhy vysádzajte v skupinkách minimálne po troch. | Zdroj: Gardener‘s World

Premyslite si aj to, či máte dostatok miesta, keďže sa väčšina trvaliek rozrastie. Skôr ako ich vysadíte, musíte poznať ich výšku a šírku v dospelosti. Krásny a bohato zakvitnutý trs dosiahnete len vtedy, ak vysadíte do skupiny aspoň tri rastliny. V tomto období vysádzajte trvalky s koreňovým balom do kvalitne pripravenej pôdy bez burín, ktorá je obohatená o kvalitný kompost. S ohľadom na ich konečné rozmery dbajte o dostatočné rozstupy. Po výsadbe zavlažujte, aby sa dobre uchytili.

Tieto trvalky musíte mať

Veternica hupehenská

Veternica hupehenská
Zdroj: Gardener‘s World

V polotieni vytvára bohato olistené trsy a keďže je vyššia, hodí sa do pozadia záhona. Kvety sú podľa odrody ružové, fialové alebo biele, jednoduché alebo plné.

Helénium

Helénium
Zdroj: Shutterstock

Vynikne v kombinácii s inými kvitnúcimi trvalkami, skôr v skupinách ako jednotlivo. Vytvára trsy pevných stoniek s kvetmi, ktoré sú žlté, oranžové, červenohnedé alebo červenkasté. Potrebuje slnko alebo polotieň.

Rudbekia

Rudbekia
Zdroj: Shutterstock

Nie je vysoká, preto sa hodí do prednej časti záhona. Veľmi pôsobivá je pri spojení s okrasnými trávami. Vďaka množstvu žltých súkvetí často na rastlinách nevidno ani listy. Vyhovuje jej slnečné a teplejšie miesta.

Prilbica

Prilbica
Zdroj: Shutterstock

Kvitnúť začína už v septembri. Kvety na pevných byliach sú tmavomodré, tmavozelené listy sú hlboko dlaňovito delené. Ide o vyššiu trvalku, ktorá vytvára pekné trsy. Pozor, je jedovatá.

Trvalky zavlažované v záhrade
Veľkou pomôckou je aj automatický zavlažovací systém alebo aspoň použitie zavlažovacích hodín, ktoré sa montujú priamo na kohútik či hadicovú spojku. | Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP
Zálievka, ktorá šetrí

Počas dňa, keď páli slnko sa vyhýbajte zálievke. Hrozí totiž spálenie pokropených listov slnečným žiarením aj tepelný šok a veľké odparovanie vody predstavuje zbytočnú stratu. Rastliny zalievajte buď skoro ráno alebo potom neskôr večer. Samozrejme, vädnúce rastliny v kvetináčoch zalejte čo najskôr na pôdu aj počas dňa. Vodou šetrí aj kvapková závlaha. Cez špeciálne otvory v hadici postupne kvapká voda na pôdu, podľa použitého systému buď v línii, alebo priamo ku konkrétnej rastline. Výhodou je, že voda sa na rozdiel od zalievanie hadicou odparuje iba minimálne a hlavne preniká hlbšie do pôdy, čiže zavlažovanie rovnakým množstvom vody je pri kvapkovom systéme intenzívnejšie.

Text: Redakcia
Foto: Isifa/Shutterstock, Gardener‘s World
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje