Nenáročná záhrada

nenarocna zahrada

Priveľká pracovná vyťaženosť, starostlivosť o deti a domácnosť, časté cesty do zahraničia, zdravotné problémy či lenivosť. To sú len niektoré faktory, pre ktoré nemôžete venovať svoj voľný čas záhrade. Túžba však býva silnejšia ako prekážky. Čo teda treba urobiť pre to, aby ste sa mohli tešiť zo záhrady aj pri minimálnej starostlivosti?

Zásada číslo 1: Záhrada nenáročná na údržbu neexistuje
O všetko živé v záhrade sa treba starať. Ak tak neurobíte, postará sa o to príroda a s výsledkom nemusíte byť spokojní. Ak teda nemáte čas na záhradníčenie, skúste sa zamyslieť nad tým, čo je vo vašej záhrade jeho najväčším požieračom. Celé hodiny môžete stráviť starostlivosťou o skalky, suché múriky, jazierka, letničkové záhony, živé ploty či trávniky (tie totiž musíte, ak ich chcete mať ukážkové, raz týždenne pokosiť, priebežne prihnojiť, prevzdušniť a zarovnávať okraje). Náročné na starostlivosť sú aj niektoré okrasné kry a stromy (najmä rýchlejšie rastúce a opadavé druhy), žiadajú pravidelný rez. Navyše, na jeseň budete mať veľa práce aj s opadanými listami. Ani kvetinové záhony nie sú výnimkou – treba ich zavlažovať, odburiňovať, okopávať a často aj obstrihávať. A čo ovocné stromy? Alebo zeleninové záhony? Aj tie si vyžadujú istú dávku pozornosti, najmä ak ide o chúlostivé a proti škodcom a chorobám menej odolné odrody.

Možno práve v tejto chvíli sa zahrávate s myšlienkou, že vlastne ani nechcete záhradu alebo že jedným z riešení by bola zabetónovaná plocha. Nemajte však obavy. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako si vytvoriť záhradu, ktorá nezhltne všetok váš voľný čas.

Zásada číslo 2: Prvé kroky sú vždy tie najdôležitejšie
Mať peknú záhradu a ešte aj dostatok voľného času, to chce dobrý plán a niekoľko zásadných zmien. Zamerajte sa na pestovateľsky nenáročné rastliny, ako sú dlhoveké trvalky, pomalšie rastúce a zakrpatené dreviny, ihličnany a vždyzelené dreviny či niektoré menej náročné cibuľoviny. Pri prechádzke záhradným centrom sa sústreďte na novšie druhy a kultivary okrasných aj úžitkových rastlín – tie totiž majú nielen atraktívnejší vzhľad, ale sú aj odolnejšie proti chorobám a škodcom.

Prácnou a nepopulárnou činnosťou je odburiňovanie záhrady. Ako obmedziť rast buriny? Stačí, ak záhony namulčujete aspoň päťcentimetrovou vrstvou drvenej kôry (obnovuje sa raz za tri-štyri roky). Navyše, zabránite tým vyparovaniu vody z pôdy, čiže záhradu nebudete musieť tak často zavlažovať. Okrem drvenej kôry môžu vyparovanie vody z pôdy obmedziť aj niektoré pôdopokryvné trvalky a nízke dreviny (skalník, plazivé borievky, brečtan). Mulčovaciu kôru môžete využiť aj na vysypanie záhradných chodníkov, budú si vyžadovať menej pozornosti ako trávnaté chodníky.

Čo sa týka zavlažovania, veľa času aj námahy vám ušetrí automatická závlaha – po príchode z práce nebudete musieť myslieť na to, že ešte treba zaliať trávnik či rozkvitnuté záhony.

Pre atraktívny vzhľad záhrady je dôležité aj pravidelné prihnojovanie. Rátajte však s tým, že aj táto činnosť stojí istý čas. Zjednodušiť si ju môžete pomocou hnojív s postupným uvoľňovaním živín. Stačí, ak ich na jar zapracujete do záhonov. 

Zásada číslo 3: Vždyzelené dreviny dodajú záhrade šmrnc
Napriek všetkému vybrať nenáročné rastliny do záhrady nemusí byť zložité. V okrasnej záhrade by určite nemali chýbať dreviny – kry alebo stromy. Najmä vždyzelené dreviny sú celoročne atraktívne a často nie sú pestovateľsky náročné. A ktoré sú to? Napríklad skalníky (Cotoneaster), vresovce (Erica), brečtan (Hedera helix), cezmíny (Ilex aquifolia), bršleny (Euonymus), vavrínovce (Laurus nobilis), skimie (Skimia), mahónie (Mahonia). Rododendrony sú síce atraktívne, ale aj náročnejšie na prípravu a údržbu pôdy, preto ich výsadbu dobre zvážte. Z ihličnanov si radšej vyberte zakrpatené a pomalšie rastúce druhy, napríklad cyprušteky (Chamaecyparis), borievky (Juniperus), tuje (Thuja), zakrpatené druhy a kultivary borovíc (Pinus). Do tieňa je vhodný tis (Taxus). Veľmi pekné sú aj zakrpatené druhy tsúg (Tsuga canadensis ‚Jedeloh‘) a smrekov (Picea abies ‚Nidiformis‘). A živé ploty? Vhodnejšie sú voľne rastúce, o tvarované formy sa treba dôkladnejšie starať (treba ich strihať aj trikrát ročne, prihnojovať a počas horúceho leta aj denne zalievať). Ešte lepšou voľbou môže byť plot obrastený nenáročnými popínavými drevinami, napríklad brečtanom.

Dreviny by nemali chýbať v nijakej záhrade. Prečo? Netreba ich každoročne vysádzať ani zalievať (s výnimkou obdobia po zasadení). Pri ich vysádzaní však pamätajte na to, aby mali okolo seba dostatočný priestor, inak budete musieť často siahnuť po pílke.

Zásada číslo 4: Kvetinové záhony – menej je viac

Kvetinový záhon je síce atraktívny (najmä počas kvitnutia), ale náročný na celoročnú údržbu. Ak chcete ušetriť čas, vybudujte si menšie či vyvýšené záhony. Najviac práce je s letničkami – treba ich každoročne vysádzať, denne zalievať a priebežne prihnojovať. Niektoré letničky, ako napríklad nechtík, slncovka či náprstník, sa môžu v záhrade objavovať každoročne – vďaka samovýsevu. Preto s týmito druhmi nebude toľko práce.
Náročné na pozornosť sú aj dvojročné rastliny, pretože podobne ako letničky vyžadujú predpestovanie a sú krátkoveké. Čas môžete ušetriť, ak si kúpite hotové priesady.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteNaopak, s trvalkami je menej práce. Týka sa to najmä dlhovekých a kompaktne rastúcich druhov, ktoré netreba každé dva-tri roky presádzať. Vyhnite sa rýchlo sa rozrastajúcim a odnožujúcim trvalkám. Ani tieto rastliny sa však nezaobídu bez zalievania, odstrihávania odkvitnutých kvetov, vyväzovania k oporám a v prvých rokoch po výsadbe aj zazimovania.

Do kvetinového záhona môžete zakomponovať aj cibuľoviny, ktoré môžete nechať niekoľko rokov v pôde bez vyberania (okrasné cesnaky, jesienky, korunky, ľalie, narcisy, botanické tulipány).

Veľmi pekné sú v záhradách bylinky. Ak im doprajete slnko a priepustnú pôdu, budete sa z nich pri minimálnej starostlivosti tešiť niekoľko rokov. Len niektoré druhy sa rýchlo šíria do svojho okolia (mäta) a tie by vám mohli časom pripraviť kopu práce.

Zásada číslo 5: Trávnik? Môže a nemusí byť
Ak je čas vaším hlavným kritériom pri vytváraní záhrady, dobre si zvážte, či si v nej vybudujete trávnaté plochy. Ako sme spomínali v úvode, o trávnik sa treba starať a kosenie zďaleka nestačí. No ak sa predsa len nechcete vzdať zeleného koberca, zvoľte prírodnejší (lúčny) typ trávnika, ktorý treba kosiť najviac dvakrát ročne. Mal by mať oblé okraje (pravouhlé si žiadajú pravidelnejšiu údržbu). Pravda, taký trávnik je vhodnejší na vidiek ako do mesta.

Ak potrebujete zazeleniť súvislé plochy, prípadne svah, môžete si vypomôcť aj pôdopokryvnými trvalkami a drevinami. Tie sa časom rozrastú, vytvoria súvislú zelenú plochu, a niekedy dokonca aj kvitnú. Na takejto ploche nerastie burina a aj vlaha sa v pôde udrží dlhšie. Vhodné na tento účel sú zimozeleň (Vinca minor), pachysandra (Pachysandra terminalis), krpčiarky (Epimedium), brečtan (Hedera helix), poliehavé druhy borievok (Juniperus) a ďalšie.

Trendom v súčasnej záhradnej tvorbe sú plochy vysypané štrkom. Ide o efektné a pre nenáročné záhrady veľmi vhodné riešenie. Vrstva štrku by mala byť vysoká aspoň päť centimetrov (pod ňu treba dať fóliu, aby neprerastala burina). Vrstvou štrku môžete vysypať aj výsadby nenáročných suchomilných trvaliek.
Nie veľmi náročné na údržbu sú aj okrasné trávy (kostrava sivá, perovec, ozdobnica). Ak im doprajete slnečné miesto a priepustnú pôdu, budete sa z ich krásy tešiť mnoho rokov.

Nenáročné trvalky
Myší chvost (Achillea), Astilby (Astilbe), bergénia (Bergenia cordifolia), kráska (Coreopsis), kamzičník (Doronicum orientale), čemerica (Helleborus), heuchera (Heuchera brizoides), flox (Phlox paniculata), kocúrnik (Nepeta), pakosty (Geranium), rudbekie (Rudbeckia fulgida), čistec (Stachys byzantina), helénium (Helenium), stračia nôžka (Delphinium), kotúč (Eryngium), zvončeky (Campanula), funkie (Hosta), rozchodník (Sedum spectabile), udatník (Aruncus), pivónie (Paeonia).

10 pravidiel nenáročnej záhrady
1. Vyberajte dlhoveké a kompaktne rastúce trvalky a okrasné trávy.
2. Z cibuľovín zasa tie, ktoré netreba každoročne vyberať z pôdy.
3. Atraktivitu záhrady zvýšia vždyzelené dreviny, pomalyrastúce a zakrpatené ihličnany.
4. Trávnik môžete nahradiť pôdopokryvnými trvalkami.
5. Nezabúdajte na štrkové a namulčované plochy.
6. Nenáročné popínavé dreviny na plotoch nahradia tvarované živé ploty.
7. Ak chcete pestovať zeleninu, vyberte si kultivary odolné proti chorobám a škodcom.
8. Automatický zavlažovací systém ušetrí čas aj námahu.
9. Kvetinové záhony by mali byť vyvýšené a užšie.
10. Neviditeľnými dobrými pomocníkmi sú hnojivá s pomalým uvoľňovaním živín.

Daniel Košťál
Foto: Daniel Košťál, Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.