Rozmnožovanie brečtanu
Zdroj: Miro Pochyba

Ako si rozmnožiť brečtan

Brečtan je nenáročná vždyzelená drevina, ktorá má v záhrade rozmanité možnosti využitia. Zakryje nevzhľadné ploty a kúty, súvislo pokryje pôdu, obrastie múry, pergoly a treláže.

V sortimente predávaných kultivarov nájdete aj zaujímavé rarity, napríklad s drobnými listami. Aj teraz je vhodné obdobie na výsadbu tejto popínavky. Nie je to však jediný spôsob, ako si brečtan zaobstarať. Ak ste u svojich známych videli netradičný druh či odrodu, požiadajte ich o niekoľko výhonkov. Z nich si pripravíte odrezky, ktoré sa rýchlo zakorenia. Zakrátko a prakticky zadarmo získate množstvo nových rastlín. Po zakorenení ich nezabudnite presadiť do menších kvetináčov, kde vytvoria hustý koreňový bal a po vysadení na konečné stanovište sa rýchlo ujmú.

Brečtan si rozmnožíte pomocou polovyzretých vrcholových alebo stonkových odrezkov. Odoberajte ich pomocou nožníc z najviac oslnenej strany.

1. Vhodná dĺžka odrezkov je 10 až 15 cm. Najideálnejšie na zakoreňovanie sú stredné časti stoniek s minimálne troma uzlami, z ktorých vyrastajú listy.

Rozmnožovanie brečtanu
Zdroj: Miro Pochyba

2. Na zakoreňovanie použite substrát, ktorý je určený na rozmnožovanie rastlín. Dostanete ho kúpiť hotový alebo si ho namiešajte.

Rozmnožovanie brečtanu
Zdroj: Miro Pochyba

3. Konce brečtanových odrezkov ošetrite v práškovom stimulátore a pozapichujte do nádoby so substrátom. Nakoniec ich zavlažte a umiestnite na chránené miesto.

Rozmnožovanie brečtanu
Zdroj: Miro Pochyba

Text: Redakcia
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje