Rozprávkové hamamely
Galéria (5)

Rozprávkové hamamely

Aj vy si myslíte, že v zime v záhrade nič nekvitne? A čo tak hamamel, ker podobný lieske, ktorý priestor na pozadí bielej snehovej prikrývky rozihrá chumáčikmi sýtožltých alebo oranžovočervených kvetov? Že ho nepoznáte? Tak potom je najvyšší čas zoznámiť sa…

Galéria

Sladká vôňa a farebné kvety
Hamamely sa do Európy dostali z Číny. Kvety pomerne dlhovekého hamamelu (Hamamelis) odolajú mrazu, vetru aj snehu. V silnejšom mraze sa však tenké kvetné lupienky zvinú smerom dovnútra. Naopak, v slnečnom počasí sa rozvinú do plnej krásy. Práve táto vlastnosť umožňuje hamamelu kvitnúť aj vtedy, keď by sa to iným krom nepodarilo – uprostred zimy.

Tento ker je pestovateľsky nenáročný. Medzi jeho ďalšie prednosti patrí aj pomerne dlhé obdobie kvitnutia – niekedy až do marca. Hamamel mäkký (Hamamelis molis) kvitne už na Vianoce (kultivar ‚Advent‘), ostatné (Hamamelis intermedia a jeho kultivary) rozkvitajú postupne počas celej zimy až do jari.

Pre kvety hamamelu (najmä pre žltokvitnúce kultivary) je typická sladká vôňa. Čo sa týka farebnosti, okrem žltých odtieňov sú atraktívne aj druhy s červenými kvetmi – Hamamelis xintermedia ‚Diane‘ či ‚Ruby Glow‘, s oranžovými kvetmi – Hamamelis x intermedia ‚Harry‘. Zo žltokvitnúcich druhov a kultivarov treba spomenúť Hamamelis mollis ‚Boskoop‘ s väčšími chumáčikovitými kvetmi.

Vzácny hosť a jeho umiestnenie
Najkrajšie pôsobia čerstvo zasnežené konáriky s kvetmi rastúce pred oknom obývacej izby, jedálne alebo spálne, odkiaľ ich možno každodenne pozorovať. Vyniknú najmä ako solitéry v trávnikoch (na jeseň majú pekne sfarbené listy), v susedstve vždyzelených krov (cezmíny, vavrínovce) alebo pred tmavším pozadím ihličnanov či živých plotov.

Hamamely môžete pestovať aj vo vegetačných nádobách na balkóne či na terase (ideálny je kultivar ‚Westerstede‘ hamamelu mäkkého).

Keďže hamamely sú pomerne drahé (pre pomalší rast a zložitejšie rozmnožovanie) a vzácne, v našich záhradách sa príliš často neobjavujú, napriek tomu, že sú v ponuke záhradníctiev. Osobne som sa s nimi stretol len v záhradách v zahraničí. Ak máte radi originalitu, skúste si zaobstarať hamamel – pravdepodobnosť, že tento ker bude mať aj váš sused, je totiž veľmi nízka.

Vhodné podmienky a výsadba
• Pri výbere miesta pre hamamel myslite na to, že v dospelosti bude mať otvorenú korunu a rozložitý rast. Rastie síce pomalšie, ale časom zaberie okolo seba veľa miesta, niekedy až tri metre.
• Na rez nereaguje najlepšie, dokonca ním môžete poškodiť charakteristický tvar tejto dreviny. Rezom sa nezmladzujú ani staršie a prehustené kry.
• Hamamelom vyhovuje slnko alebo mierny polotieň, priepustná a humózna, mierne kyslá pôda. V tieni kvitne málo. Ideálne je chránené miesto a skôr vlhšia pôda.
• Hamamel neznáša presádzanie, rovnako mu nevyhovuje ani blízkosť koreňov iných krov a stromov.
• Ker vysádzajte na jeseň alebo na jar s koreňovým balom.
• Po zasadení nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, dôležitá je len pravidelná zálievka.
• Listy hamamelu virgínskeho (Hamamelis virginiana) využíva farmaceutický priemysel – výťažky z nich pomáhajú pri lokálnych zápaloch slizníc a kože, a pri liečbe cievnych ochorení. Kôra sa zasa osvedčila pri výrobe kozmetických prípravkov určených na starostlivosť o kožu a vlasy.
• A ešte jeden tip: Pod starší exemplár hamamelu umiestnite tíkovú lavičku. Vytvoríte tak romantické posedenie aj počas slnečného zimného poludnia.

Text a foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.