Vyvýšené záhony
Zdroj: iStock

Pestovanie vo vyvýšených záhonoch je stále populárnejšie. Kým sa pre záhony rozhodnete, spoznajte ich výhody a nevýhody

V ostatných rokoch čoraz častejšie počúvame o pestovaní plodín vo vyvýšených záhonoch. Mnohí záhradkári si ich nevedia vynachváliť, na druhej strane budete potrebovať zeminu a trochu zručnosti – ak si ich chcete pripraviť sami. Samozrejme, dajú sa aj kúpiť. Je to však investícia, ktorá sa naozaj oplatí? Pozrime sa nielen na výhody, ale aj na nevýhody vyvýšených záhonov.

Vyvýšené záhradné záhony sa kedysi používali najmä v komunitných či v školských záhradách. Dnes sa čoraz častejšie dostávajú na súkromné pozemky a do záhrad. Veľkou výhodou vyvýšených záhonov je, že ich ľahko umiestnite na miesta so zlou pôdou alebo hoci aj na chodník či vydláždenú plochu. Podľa potreby ľahko pridáte ďalšie. To sú len niektoré z výhod.

Výhody vyvýšených záhonov

Záhradkári obľubujú vyvýšené záhony aj pre mnoho iných benefitov. Prečo sa ich oplatí používať?

Rýchla cesta ku kvalitnej pôde

Úprava kamenistej alebo ílovitej záhradnej pôdy môže trvať roky. Ak máte vyvýšené záhony, nie je potrebné čakať. Debničky jednoducho umiestnite, kde ich chcete mať a naplníte ich kvalitným substrátom. Počas rastu plodín viete jednoducho pôdu prihnojiť a obohatiť o potrebné živiny.

Vyvýšené záhony
Zdroj: iStock

Dlhšie vegetačné obdobie

Vyvýšené záhony sa na jar rýchlejšie zohrejú, to znamená, že do nich môžete rastliny vysádzať podstatne skôr ako do pôdy.

Pôda zostáva kyprá

Vďaka tomu, že po pôde vo vyvýšených záhonoch nechodíte, nedochádza k takému zhutneniu zeminy ako bežne v záhrade. Je kyprejšia, čo ocení nielen koreňová zelenina, ale aj okrasné rastliny.

Menej vybavenia

Na obrábanie vyvýšených záhonov nepotrebujete žiadne náročné mechanizmy, stačí rýľ.

Jednoduchšia práca vďaka vyvýšenej polohe

Výsadba, údržba a zber úrody si pri vyvýšených záhonoch vyžaduje menej ohýbania a kľačania na zemi. Výšku alebo šírku boxov si môžete prispôsobiť podľa vašich potrieb. Vo vyvýšenom záhone máte tiež lepší prehľad o prípadných chorobách a škodcoch a viete ich aj lepšie kontrolovať.

Atraktivita

Vyvýšené záhony vytvárajú atraktívnu záhradnú dominantu, pôsobivé sú tiež v predzáhradkách, na dvoroch či na terasách. Vytvárajú elegantný, organizovaný dizajn, ktorý je ideálny pre malé priestory.

Vyvýšené záhony
Zdroj: iStock

Nevýhody vyvýšených záhonov

Hlavnou nevýhodou vyvýšených záhonov sú počiatočné investície na kúpu alebo vybudovanie boxov a ich naplnenie kvalitnou zeminou. Boxy vyrobené z dreva sú síce pekné, ale majú obmedzenú životnosť. Borovicové drevo zvyčajne vydrží 4 až 5 rokov, zatiaľ čo vyvýšené záhony vyrobené z tvrdého dreva môžu vydržať až 20 rokov.

Viac manuálnej práce

Ak máte veľkú záhradu a ste zvyknutý používať mechanizmy, bude pre vás vyvýšený záhon predstavovať viac manuálnej práce.

Trvalá konštrukcia

Ak by ste si po čase zaumienili, že priestor, kde máte umiestnené vyvýšené záhony, chcete zužitkovať iným spôsobom, bude potrebné debny rozobrať a pôdu vyrovnať alebo odstrániť. Ani ich premiestnenie nemusí byť jednoduché.

Vyžadujú častejšie zavlažovanie

Vyvýšené záhony rýchlejšie vysychajú, najmä ak ich máte umiestnené na plnom slnku. Plodiny, ktoré tu pestujete, budú potrebovať častejšie zavlažovanie.

Náročnejšie striedanie plodín

Striedanie plodín, ktoré chráni rastliny pred chorobami a škodcami, je pri záhradkárčení s vyvýšenými záhonmi náročnejšie. To môže viesť k stratám úrody kvôli pretrvávajúcim chorobám alebo škodcom v pôde záhona.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.