Ukázali, že to ide aj bez trávnika. V ich záhrade dominuje prírodné kúpacie jazierko a krásne záhony
Vzhľadom na túžbu domácich po prírodnom kúpacom jazierku a veľkosť plochy neostalo v tejto záhrade miesto na trávnik. I tak je však zelená, bohatá, pestrá a plná života.
Galéria
Pozemok s modernou novostavbou a terasou s nápaditou pergolou sa nachádza na okraji malej dedinky blízko väčšieho mesta, na kopci s výhľadom doďaleka. Istou nevýhodou je tesné susedstvo s pomerne rušným športovým ihriskom.
Čo sa záhrady týka, majitelia si vysnívali trendový vodný prvok v podobe kúpacieho jazierka a k nemu malý trávnik a kvetinové záhony. Priali si vyriešiť aj umiestnenie menšej úžitkovej časti, sušiaka na bielizeň a odclonenie od spomínaného ihriska. Na práce s exteriérom im architekt domu Tomáš Pavlas odporučil známy pražský ateliér Flera. Na návrh a projekt premeny záhradnej plochy, ktorá bola v čase dostavby domu zrovnaná a skultivovaná, sa podujali záhradní architekti – líder Ferdinand Leffler a Kateřina Svobodová.
Keď čistí príroda
Prírodné kúpacie jazierko s veľkosťou 65 m² a hĺbkou až 2,4 m napodobňuje prírodný model stojatej vody. Aby sa dokázalo „samočistiť“ bez chémie a elektrických technológií, len využitím prírodných procesov, musí mať primeraný podiel takzvanej regeneračnej časti, ktorá pozostáva zo štrku a z vodných rastlín. Nečistoty sa tu prirodzene usádzajú a sú „čistené“ pomocou zooplanktónu žijúceho v štrku a baktériami na koreňoch rastlín. Dostatočný počet rastlín pomáha odčerpávať živiny.
Dominantné kúpacie jazierko
„Vzhľadom na veľkosť záhrady, celkovo 450 m², si majitelia predstavovali pomerne veľké prírodné kúpacie jazierko. Aby však mohlo fungovať bez chémie a umelej filtrácie, vodná plocha určená na kúpanie musí byť kompenzovaná dostatočne veľkou pobrežnou zónou s rastlinami,“ hovorí Kateřina Svobodová.
Záhradný architekt Ferdinand Leffler dopĺňa: „Voda potrebuje spravidla ešte minimálne dvojnásobnú plochu vodnej hladiny v nadväzujúcich výsadbách, aby v záhrade pôsobila patrične a autenticky. To znamenalo jediné: tému vodného prvku jednoducho rozohrať v celej ploche záhrady.“
Našťastie, majitelia sa nebáli celkom sa vzdať trávnatej plochy, ktorá je vo všeobecnosti veľmi náročná na údržbu a zálievku. Obrazne by sa dalo povedať, že majitelia vymenili kosačku za nožnice. Kvety a súkvetia trvaliek je vhodné po kvitnutí ostrihať, čo ich zvyčajne privedie k opakovanému kvitnutiu. Akurát pred zimou sa súkvetia niektorých druhov ponechávajú na stanovišti pre zimný efekt a strihajú sa až na jar. Väčšia starostlivosť sa najmä v prvých dvoch rokoch po výsadbe týka odburiňovania, kým sa rastliny zapoja. Neskôr bude nutné niektorým vymedzovať hranice, v ktorých môžu rásť.
Ručná zálievka
„Koncept záhrady je založený na kontraste prísnych pravidelných tvarov a divokých výsadieb, ktoré uvoľnene prerastajú okraje štrkových plôch. Husté a premenlivé záhony sa vinú celým obvodom záhrady a do veľkej miery aj okolo jazierka. Štrkové chodníčky a spevnené plochy tvorené žulovými doskami dotvárajú prírodné ladenie celej premeny,“ uvádza Ferdinand Leffler.
Rastlinstvo je vyberané s ohľadom na stanovište, pôdne pomery a miestnu mikroklímu. Všetky rastliny tu prosperujú bez automatickej závlahy, iba v dlhšom období sucha vezmú domáci do rúk hadicu. Majitelia tak nemuseli investovať do automatickej závlahy a odpadá i jej servis. Nezanedbateľná nie je ani ročná úspora vody, čo sú všetko kroky k trvalej udržateľnosti.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Monika Králová
Foto: Atelier Flera
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre