Okrasná záhrada s prírodným kúpacím jazierkom
Galéria (15) Zdroj: Atelier Flera

Ukázali, že to ide aj bez trávnika. V ich záhrade dominuje prírodné kúpacie jazierko a krásne záhony

Vzhľadom na túžbu domácich po prírodnom kúpacom jazierku a veľkosť plochy neostalo v tejto záhrade miesto na trávnik. I tak je však zelená, bohatá, pestrá a plná života.

Galéria

Okrasná záhrada s prírodným kúpacím jazierkom
Okrasná záhrada s prírodným kúpacím jazierkom
Okrasná záhrada s prírodným kúpacím jazierkom
Okrasná záhrada s prírodným kúpacím jazierkom
Praktické vyvýšené záhony
Okrasná záhrada s prírodným kúpacím jazierkom
Strešná záhrada
Trvalky v okrasnej záhrade s jazierkom

Pozemok s modernou novostavbou a terasou s nápaditou pergolou sa nachádza na okraji malej dedinky blízko väčšieho mesta, na kopci s výhľadom doďaleka. Istou nevýhodou je tesné susedstvo s pomerne rušným športovým ihriskom.

Čo sa záhrady týka, majitelia si vysnívali trendový vodný prvok v podobe kúpacieho jazierka a k nemu malý trávnik a kvetinové záhony. Priali si vyriešiť aj umiestnenie menšej úžitkovej časti, sušiaka na bielizeň a odclonenie od spomínaného ihriska. Na práce s exteriérom im architekt domu Tomáš Pavlas odporučil známy pražský ateliér Flera. Na návrh a projekt premeny záhradnej plochy, ktorá bola v čase dostavby domu zrovnaná a skultivovaná, sa podujali záhradní architekti – líder Ferdinand Leffler a Kateřina Svobodová.

Okrasná záhrada s prírodným kúpacím jazierkom
Za oku lahodiacou výsadbou sa skrýva ohromná znalosť jednotlivých druhov, ich rozmerov, spôsobu rastu a toho, ako ich vzájomne nakombinovať. | Zdroj: Atelier Flera

Keď čistí príroda

Prírodné kúpacie jazierko s veľkosťou 65 m² a hĺbkou až 2,4 m napodobňuje prírodný model stojatej vody. Aby sa dokázalo „samočistiť“ bez chémie a elektrických technológií, len využitím prírodných procesov, musí mať primeraný podiel takzvanej regeneračnej časti, ktorá pozostáva zo štrku a z vodných rastlín. Nečistoty sa tu prirodzene usádzajú a sú „čistené“ pomocou zooplanktónu žijúceho v štrku a baktériami na koreňoch rastlín. Dostatočný počet rastlín pomáha odčerpávať živiny.

Okrasná záhrada s prírodným kúpacím jazierkom
Súčasťou kúpacieho jazierka je pobrežná zóna s nízkou hladinou vody, kde je vysadených mnoho rastlín typických pre brehové spoločenstvá. | Zdroj: Atelier Flera

Dominantné kúpacie jazierko

„Vzhľadom na veľkosť záhrady, celkovo 450 m², si majitelia predstavovali pomerne veľké prírodné kúpacie jazierko. Aby však mohlo fungovať bez chémie a umelej filtrácie, vodná plocha určená na kúpanie musí byť kompenzovaná dostatočne veľkou pobrežnou zónou s rastlinami,“ hovorí Kateřina Svobodová.

Záhradný architekt Ferdinand Leffler dopĺňa: „Voda potrebuje spravidla ešte minimálne dvojnásobnú plochu vodnej hladiny v nadväzujúcich výsadbách, aby v záhrade pôsobila patrične a autenticky. To znamenalo jediné: tému vodného prvku jednoducho rozohrať v celej ploche záhrady.“

Našťastie, majitelia sa nebáli celkom sa vzdať trávnatej plochy, ktorá je vo všeobecnosti veľmi náročná na údržbu a zálievku. Obrazne by sa dalo povedať, že majitelia vymenili kosačku za nožnice. Kvety a súkvetia trvaliek je vhodné po kvitnutí ostrihať, čo ich zvyčajne privedie k opakovanému kvitnutiu. Akurát pred zimou sa súkvetia niektorých druhov ponechávajú na stanovišti pre zimný efekt a strihajú sa až na jar. Väčšia starostlivosť sa najmä v prvých dvoch rokoch po výsadbe týka odburiňovania, kým sa rastliny zapoja. Neskôr bude nutné niektorým vymedzovať hranice, v ktorých môžu rásť.

Okrasná záhrada s prírodným kúpacím jazierkom
Prírodné kúpacie jazierko priamo nadväzuje na veľkorysú terasu. Zasklenými stenami sa tak jazierko a vôbec väčšina záhrady stávajú akoby súčasťou interiéru. | Zdroj: Atelier Flera

Ručná zálievka

„Koncept záhrady je založený na kontraste prísnych pravidelných tvarov a divokých výsadieb, ktoré uvoľnene prerastajú okraje štrkových plôch. Husté a premenlivé záhony sa vinú celým obvodom záhrady a do veľkej miery aj okolo jazierka. Štrkové chodníčky a spevnené plochy tvorené žulovými doskami dotvárajú prírodné ladenie celej premeny,“ uvádza Ferdinand Leffler.

Praktické vyvýšené záhony
Praktické vyvýšené záhony s rozmermi 2 x 1 m domácim umožnia dopestovať si vlastnú zeleninu. Drevené dosky nafarbené namodro oživujú miesto, kde sú situované. | Zdroj: Atelier Flera

Rastlinstvo je vyberané s ohľadom na stanovište, pôdne pomery a miestnu mikroklímu. Všetky rastliny tu prosperujú bez automatickej závlahy, iba v dlhšom období sucha vezmú domáci do rúk hadicu. Majitelia tak nemuseli investovať do automatickej závlahy a odpadá i jej servis. Nezanedbateľná nie je ani ročná úspora vody, čo sú všetko kroky k trvalej udržateľnosti.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Monika Králová
Foto: Atelier Flera
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje