Ako si založiť extenzívnu strešnú záhradu
Strešné záhrady sú estetické a ekologické. Ozeleniť nimi môžeme garáže aj prístavby.
Galéria
Najčastejšou alternatívou je vytvorenie súvislého pokryvu z nenáročných, prevažne suchomilných trvaliek, hovoríme o extenzívnej výsadbe. Môžeme ju realizovať na väčšine plochých striech s minimálnymi stavebnými úpravami.
Extenzívne strešné záhrady nevyžadujú pravidelný prísun vody ani živín. Na takejto streche sa po krátkom čase vytvorí trvalý zelený pokryv aj za občasnej pomoci dažďa. Budú tu rásť všetky druhy okrasných rastlín, ktoré sú odolné proti mrazu a dlhotrvajúcemu suchu, majú rozložitý koreňový systém a sú kompaktné. Je dobré, ak vynikajú aj veľmi dobrou regeneračnou schopnosťou (po poškodení silnejším vetrom znova obrastú), dlhovekosťou, odolnosťou proti chorobám a škodcom a proti výkyvom teplôt. Ideálne sú niektoré sukulentné trvalky, ako sú rozchodníky (Sedum) alebo lomikamene (Saxifraga). Dužinaté listy týchto rastlín totiž slúžia ako zásobáreň vody a vďaka tomu dokážu prežiť aj vo veľmi extrémnych podmienkach.
Rozchodníkové strešné záhrady sú skutočne atraktívne a vďaka rozmanitosti druhov možno na streche vytvoriť rôzne farebné obrazce. Samozrejme, čím je vrstva substrátu väčšia, tým širší je aj zoznam vhodných rastlín. Vybrať si potom môžeme aj z rôznych suchomilných druhov trvaliek – materina dúška (Thymus serpyllum), klinček (Dianthus carthusianorum), rožec (Cerastium tomentosum), piesočnica (Arenaria tetraquetra) a mnohé ďalšie druhy. Výborne tu rastú rôzne druhy okrasných cesnakov, napríklad cesnak žltý (Allium flavum) alebo kosatcov (Iris barbata ‚Nana‘). Vysadiť k nim možno nižšie okrasné trávy, napríklad kostravu (Festuca) alebo ostrice (Carex).
Lomikameň
(Saxifraga)
Na svete je viac ako 400 druhov tejto krásnej trvalky. Kvitne naružovo alebo nabielo.
Rožec
(Cerastium tomentosum)
Rožec vytvára hustý a veľký vankúš s bielymi kvetmi. Nemá problém s prezimovaním priamo na stanovišti. Dorastá do výšky zhruba 15 cm.
Rozchodníky
(Sedum)
Stačí im len 5 cm vysoká vrstva substrátu. Kúsky nalámaných rozchodníkov stačí rozhodiť na substrát a zaliať, zakrátko sa zakorenia a rozrastú.
Materina dúška
(Thymus serpyllum)
Patrí medzi suchomilné plazivé trvalky, kvitne v júli až auguste, vtedy aj najviac vonia. Vyhovuje jej plne oslnené miesto.
Kostrava
(Festuca)
Z nižších druhov je najvďačnejšia kostrava sivá (F. glauca), ktorá na slnečnom a suchšom mieste rýchlo vytvorí malé striebristé bochníky vysoké len 25 cm.
text: Daniel Košťál
foto: isifa/Shutterstock
zdroj: časopis Tvorivé bývanie 4/2017
Komentáre