Skalnica nielen do skalky

Skalnica nielen do skalky

Skalnica patrí k obľúbeným a nenáročným trvalkám, je oživením každej skalky. Nemusí to byť však nutne len skalka, kam sa hodí, skalnica pekne vynikne aj v črepníku (miniskalka), čo je ideálne pre všetkých, ktorí nemajú možnosť mať vlastnú záhradku. Prípadne, ak nemáte črepník na pestovanie skalnej ruže, rovnako dobre poslúži aj ozdobný sklený pohár.

Ako na dekoráciu v pohári

Na takúto dekoráciu je potrebný sklený pohár (ľubovoľne veľký), zemina, kamienky a dekoračné prvky. Do pohára nasypte dostatočné množstvo kvalitného substrátu, k okraju alebo prípadne do stredu umiestnite väčší kameň, pri ktorom pekne vyniknú skalnice. Z drobných kamienkov môžete vyskladať chodníček, prípadne ich navrstvite na seba. Na simuláciu stromčeka nám poslúži šiška, ktorú zapichneme vo zvislej polohe do zeme. Do prázdnych miest sa hodia napr. mušle alebo koral.

Skalnica

Skalnica v okrasnom záhone

Vďaka svojej nenáročnosti je táto trváca bylina vhodná aj pre začiatočníkov v pestovaní. Skalnú ružu je možné zakomponovať aj do parku alebo okrasného záhona. Stačí, ak vyčleníte malý kúsok pozemku, kde použijete nejaké zaujímavé kamene. Skalné ruže môžete buď priamo vysadiť na kamene, alebo okolo nich.

Na oživenie sa hodí štrk alebo drobné kamienky. Ja osobne som na pôdu umiestnila hrubú vrstvu štrku, do ktorého som vysadila skalnice. V kombinácii s mušľami, prípadne šiškami bude pôsobiť tiež esteticky.

Skalnica

Na pestovanie jej vyberajte suchšie a slnečné stanovište. Nie je náročná na výživu. Po vysadení sa rastliny primerane zalejú. Celkom dobre sa mi osvedčilo polievanie rozprašovačom. Kvety sa objavujú v mesiacoch jún – august. Po odkvitnutí materská rastlina odumiera. Skalné ruže si môžete namnožiť vegetatívnou formou, čiže prostredníctvom dcérskych ružíc. Tieto ružice sa dajú pomerne ľahko odobrať a zasadiť na vybrané miesto. Skalné ruže sú schopné vytvoriť husté porasty.

Skalnica

Čerstvo vysadené skalnice je dobré kontrolovať, a to z toho dôvodu, že v prípade nepriaznivého počasia (lejak) môže rastlinu vyplaviť (korienky sa dostanú na povrch). Taktiež netreba zabúdať ani na zálievku počas rastu, treba však dávať pozor, aby rastliny nezačali zahnívať. V prípade, že sa na skalnicu dostanú kúsky pôdy alebo štrk, ľahko ju očistíte pomocou maliarskeho štetca.

Text a foto: Tatiana Plešová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje