Skalka na malom priestore
Galéria (7)

Skalka na malom priestore

O skalke sa už veľa popísalo, ale napriek tomu patrí naďalej k zaujímavým témam z oblasti okrasnej záhrady. Veľká skalka = viac možností, väčší počet veľkých skál a väčší výber rastlín. Malá skalka však nemusí za ňou nutne zaostávať. Malý priestor sa dá rovnako dobre využiť, potrebná je trocha zručnosti a fantázie. 

Galéria

Skalka
Moderná chalupa
Skalka
Moderná chalupa
Skalka
Skalka

Malé skalky sa dajú rovnako dobre realizovať na veľkých aj malých pozemkoch. Pri malých pozemkoch je skôr vhodné umiestnenie do rohu. Aj z praktického hľadiska skôr oceníte menší kopček. Ak už okrasnú záhradu máte, môžete do nej včleniť zónu, ktorá bude reprezentovať skalku.

skalka

Pri takýchto skalkách na malom priestore je vhodné používať menší počet menších kameňov, aby konečný výsledok nepôsobil prepchato. Okrem kameňov sa dajú použiť menšie pníky alebo polienka, pri ktorých pekne vyniknú niektoré rastlinné druhy.
Pôda v skalke by mala byť dobre prepracovaná, odburinená a bohatá na živiny. Na takto pripravenú pôdu rozmiestnite kamene, snažte sa dodržiavať rozstupy. Prípadne môžete z kameňov vytvoriť poloblúky, ani menší múrik nemusí predstavovať problém. Môžete použiť rôzny druh a typ kameňov. Ploché kamene určite tiež nájdu svoje využitie, napr. v podobe tzv. minichodníčkov. Do vzniknutých škár môžete nasypať štrk.

skalka

Čo sa týka samotných rastlín, v tomto prípade sa vyhnite druhom, ktoré zaberajú veľa miesta a vytvárajú mohutné previsy, ako napr. rožec. Je vhodnejšie použiť také druhy, ktoré sa príliš nerozrastajú, prípadne rastú pomaly. Osobne si myslím, že skalnou ružou a rozchodníkom nepokazíte žiadnu skalku. Na takýto účel sa do malej skalky ďalej hodí napr. levízia, trávnička, tarička, veternica, sirôtka, lomikameň, sedmokráska a klinček. Rastliny tvoriace previs (tarička) musia mať na to podmienky, preto ich umiestňujte navrch skalky, prípadne ku skale.

skalka

Na oživenie môžete použiť riečne kamienky. Ich hrubá vrstva vytvorí pekný lem pred skalkou.

Skalka si vyžaduje aj pravidelnú údržbu, pravidelné polievanie, obzvlášť čerstvo vysadené rastliny nezabúdajte pravidelne polievať. Podľa potreby treba skalku prekyprovať, zbavovať buriny a prihnojovať. Taktiež odporúčam pravidelne kontrolovať slimáky a okamžite ich zlikvidovať.

skalka

Text a foto: Bc. Tatiana Plešová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje