image 21103 25 v1
Galéria (12)

Okrasná záhrada alebo park? Vieme, ako na to

Pozemok poskytuje rôzne možnosti využitia – od úžitkovej cez okrasnú záhradu až po park. Vytvorenie akejkoľvek záhrady nie je podmienené len samotnou predstavou, ale aj vhodnosťou podmienok. Preto pri zakladaní treba zvážiť kvalitu pôdy, stanovište a následne, čo bude dominantou a prioritou. Okrem už uvedeného je rozhodujúca aj veľkosť samotného pozemku. Správne rozdelenie na jednotlivé zóny znamená podstatnú časť úspechu pri zakladaní akejkoľvek záhrady.

Galéria

Kávový zákusok so šťavnatou piškótou a lahodnou polevou
Okrasná záhrada alebo park?
Okrasná záhrada alebo park?
Okrasná záhrada alebo park?
Okrasná záhrada alebo park?
Okrasná záhrada alebo park?
Okrasná záhrada alebo park?
Okrasná záhrada alebo park?

Na malých pozemkoch je vhodné využiť rohy, kde sa dá urobiť napr. skalka alebo bylinkovisko v podobe kopca. Takýto kopec možno vytvoriť vrstvením zeminy, do ktorej je vhodné pridať hnoj alebo piesok podľa potreby. Prípadne si môžete na malej ploche spraviť oválne ostrovčeky , či už s úžitkovými, alebo okrasnými rastlinami. Tieto ostrovčeky nemusia byť nutne len na úrovni terénu, môžete ich aj navýšiť. Na takomto kopčeku sa dajú pestovať rastliny podľa obdobia kvitnutia. To znamená, že je možné kombinovať napr. cibuľoviny s trvalkami. Na jar sa vás poteší napr. pohľad na krásne rozkvitnuté narcisy a v lete napr. na turecké klince (kvitnú v druhom roku). Môžete si urobiť obdĺžnikové záhony a olemovať ich nahrubo napílenými konármi.

okrasná záhrada

Väčší pozemok, samozrejme, poskytuje viac možností aj na vytvorenie menšieho parku, pričom ostane priestor i na úžitkovú záhradu. Park ako taký môže byť rovný, s chodníčkami alebo bez nich. V takomto prípade môže ostať plocha zatrávnená a ako výsadba sa dajú použiť buď kríky, alebo konifery. Dôležité nie je len samotné rozmiestnenie, ale aj kombinácia jednotlivých druhov – konečný výsledok nemá pôsobiť chaoticky.

okrasná záhrada

Obľúbené sú nielen dobre známe tuje, ale tiež jedľa či borovica, dnes už bežne dostupné na trhu. Prípadne si môžete park rozdeliť na zóny, kde v jednej časti budú kríky a v druhej konifery. Popri nárokoch na pestovanie je dôležité dodržiavať vzdialenosti medzi kríkmi a stromami. Takto vytvorený park nie je síce až taký náročný na údržbu, ale taktiež je potrebné venovať mu určitú starostlivosť. K základnej starostlivosti patrí hnojenie, prekyprovanie zeminy, zapracovanie hnoja (ílovitá zem) a zálievka. Čerstvo vysadené druhy je vhodné pred zimou chrániť hnojom alebo čečinou.

okrasná záhrada

Druhým variantom je vytvorenie parku napr. v tvare U, kde možno použiť kombináciu rôznych rastlín – od letničiek až po trvalky a kríky. Samotný výber je podmienený svetelnými podmienkami. Takto vytvorený park nemusí nutne ostať len v jednej rovine. Po krajoch sa dajú spraviť umelé kopčeky, ktoré je vhodné spevniť napr. vytvorením kamennej steny. Prípadne do nich môžete vsadiť veľké kamene. Stred môže ostať rovný, prípadne sa dá vyhĺbiť jama, ktorú je vhodné obložiť kamennými tvárnicami a pod. Dno jamy môže pokrývať mulčovacia kôra, prípadne štrk. Na oživenie sa dá použiť rozchodník. Nad kamenné tvárnice sa hodia rastliny, ktoré vytvárajú previs ako napr. vinca, okrasná jahoda, rožec…. Vzniknuté medzery kamenných tvárnic je možné osádzať rozchodníkom.

okrasná záhrada

Do samotného stredu takéhoto parku sa hodí výrazný dominantný prvok v podobe veľkého kríka alebo stromu. Park v tvare U je ideálny na vytvorenie rôznych zákutí. Je možné rozdeliť ho na jednotlivé zóny. Vhodne sa tam dajú zapracovať aj suché chodníky. Môžete si v ňom spraviť aj miniskalku alebo svoju oázu byliniek.

okrasná záhrada

V takomto parku je dôležitá správna kombinácia nielen podľa času kvitnutia, ale aj podľa vzrastu. Dopredu by sa mali sadiť rastliny nižšieho vzrastu (sirôtka, sedmokráska, nezábudka, primula…) a dozadu vyššie rastliny (topoľovka, lupina, ľalie, rebríček, rudbekia…). Ak sa rozhodnete do parku umiestniť rastliny väčšieho vzrastu (pivonky, ruže, krušpán…), poskytnite im dostatok priestoru, aby ste ich mohli kypriť.

okrasná záhrada

Text a foto: Bc. Tatiana Plešová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.