Ako navrhnúť malú záhradku v radovej zástavbe
Majitelia majú na malé záhradky obrovské nároky a skĺbiť požiadavky všetkých nie je vždy jednoduché. Pozrite si návrh záhradky v radovej zástavbe v Stupave.
Galéria
Súkromie medzi susedmi
Tento typ domov ponúka záhradky neveľkých rozmerov, ktoré sú obkolesené susednými záhradami a domami. Záhrady bývajú široké od päť do desať metrov a od susedov ich zväčša delí iba pletivo. Vytvoriť pocit súkromia iba pomocou rastlín môže byť na takej malej ploche pomerne náročné. Ploty z betónových panelov či plastové siete sú pomerne nevzhľadné a na takých malých priestoroch naozaj nežiaduce. Navyše plné oplotenie, ktoré nedovoľuje aspoň čiastočné prúdenie vzduchu, spôsobuje vzdušné víry a zrýchlenie vetra medzi bariérami. Vzniká tak akýsi lievikový efekt, keď sa vietor medzi bariérami znásobí a namiesto žiadaného bezvetria vytvoríte nepoužiteľný priestor.
Drevené panely
V tejto záhrade sme použili drevené panely, ktoré prepúšťajú vietor a spoľahlivo vytvoria celkom príjemnú optickú bariéru. Sú lacné a môžete ich naimpregnovať farbou, ktorá ladí s domom. Nie je to však oplotenie vhodné pri chove zvierat. Panely sú tenké, a preto sa odporúča inštalovať ich na pevnú konštrukciu.
Okrasná i úžitková
Ak máte k dispozícii záhradu s veľkosťou obývačky a hlavu plnú nápadov, skúste sa na chvíľu zastaviť a porozmýšľať. Tieto priestory vyžadujú dôkladné plánovanie podobne ako interiéry. Iba tak z nich dostanete maximum. Inšpirujte sa permakultúrou! Vždy sa riadi zásadou viacfunkčnosti prvkov, čo je na malom priestore na nezaplatenie. Vyberajte rastliny, ktoré sú okrasné aj úžitkové, ploty, ktoré vytvoria bariéru a zároveň poslúžia ako opora pre popínavky, či napríklad zvýšené záhony, ktoré pri správnom založení skvele hospodária s vodou a samy si vytvárajú živiny pre pestované rastliny.
Hoci má záhrada len necelých 40 štvorcových metrov a viac ako polovicu z nej tvoria spevnené plochy, navrhli sme do nej dva zvýšené záhony s pestovateľskou plochou 3 štvorcové metre.
Väčší záhon tvorí príjemné prekrytie betónového oporného múru v zadnej časti záhrady. Menší záhon opticky rozdeľuje záhradu a zabraňuje priamemu pohľadu na záhradný domček.
Úložný priestor
Každá záhrada vyžaduje sklad, v ktorom bude uložené záhradné náradie, kvetináče, vedrá a krhly či substráty. Dôležité je, aby štýlovo ladil s domom. Drevené domčeky so sedlovou strechou sa do modernej zástavby vôbec nehodia, i keď ich tam vídať pomerne často. Do našej záhrady sme navrhli moderný domček z dreva, ktorý je farebne zladený s domom. Jeho veľkosť je 2 × 1 meter, čo je vzhľadom k rozlohe maximum. Je umiestnený v zadnej časti záhrady a tvorí zároveň optickú bariéru od susedov. Takéto domčeky s rozmerom väčšej skrine majú spredu veľké dvojkrídlové dvere, vďaka ktorým ich možno využiť naplno. Treba však myslieť na voľný manipulačný priestor pred domčekom.
Vodný prvok
Do záhrady sme navrhli aj menší vodný prvok v podobe drevenej nádoby, ktorá materiálovo ladí so zvýšenými záhonmi. Nádrž je umiestnená v blízkosti terasy, kde v lete vytvára príjemnú mikroklímu. Je doplnená jednoduchým čerpadlom s filtrom, ktorý udržuje vodu čistú. Nádrž je umiestnená pod stromom, takže nehrozí rýchle prehriatie vody. Zároveň je však nutné občasne kontrolovať vodnú hladinu a odstraňovať z nej popadané lístie. Nádrž nie je určená na chov rýb. Na zimu sa jednoducho voda odčerpá a na jar znovu naplní. Voda dokáže v záhrade vytvoriť veľmi príjemnú atmosféru, či už ide o hlučné vodopády alebo pokojnú hladinu. Určite stojí za pár hodín údržby ročne navyše.
Spevnené plochy a rastliny
Dominantná je, samozrejme, plocha terasy priliehajúcej k domu. Tá bude aj hlavnou pobytovou časťou tejto záhrady. Prechod medzi terasou a zadnou časťou záhrady sme vyriešili štrkovým štvorcom s rozmerom 2 × 2 metre, ktorý je navrhnutý v mieste, na ktorom po dažďoch stojí voda. Prehĺbením tohto miesta a následným zasypaním štrkom získame drenáž, kde voda môže po daždi stiecť a postupe vsiaknuť do zeme. Takmer štvrtina štvorca je prekrytá vodným prvkom. Potrebné prepojenia sú doriešené nášľapmi s rozmermi 40 × 80 centimetrov.
Radšej bez trávnika
Do malých záhrad, ako je táto, sú trávniky nevhodné. Záhrady bývajú zatienené okolitými budovami a plotmi a trávnik celkovo zle prosperuje. Okrem toho je nutné ho neustále kosiť, hnojiť, vertikulovať a polievať. Výnimku azda tvoria iba minizáhrady pre malé deti a zvieratá. Aj keď ani v tomto prípade trávnik nemusí byť nutnosť.
Použité rastliny
Vždy sa snažte, aby jednotlivé záhradné prvky mali viacero funkcií. Pri rastlinách to zväčša znamená, že okrasné sú zároveň jedlé alebo liečivé, popínavka na plote tvorí optickú bariéru a zároveň má plody. Dominantný strom má pekné kvety, ale aj chutné plody a pekné jesenné sfarbenie. Rovnako tvorí optickú bariéru a príjemný tieň. V našej záhrade nájdete viackmenný muchovník, kivi či stĺpovité odrody jabloní pri terase. Previsnuté jahody sú vysadené vo zvýšenom záhone. Do záhrady sme navrhli kríky, ako sú ríbezľa, egreš či josta. Podrast tvoria elegantné paprade a funkie, ale tiež heuchery a ostrice, ktoré spestria záhradu aj v zime. Zimu tiež doplnia suché súkvetia hortenzií a perovcov, ktoré tvoria živý plot. Veľkú terasu sme okrem záhradného nábytku doplnili nádobami s čučoriedkami. Vyžadujú síce kyslý substrát, no v nádobe vydrží omnoho dlhšie, ako keby ste ho vysypali do zeme.
Text a vizualizácie: Ida Furiková, permakultúrna dizajnérka
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre