image 32318 25 v1
Galéria (6)

3 základné pravidlá, ako si poradiť s malou záhradou

Nie každému sa pošťastí mať za domom rozľahlú záhradu. Ani malá záhrada však nemusí byť prehrou. Ak sa jej trochu povenujeme, môže byť útulnejšia a čarovnejšia ako tá väčšia. Aby taká bola, treba dodržať niekoľko pravidiel. 

Galéria

Malá záhradka
Malá záhradka
Mokraď
Novembrová poradňa pre záhradkárov
Novembrová poradňa pre záhradkárov

Malé záhrady (zvyčajne s rozlohou do 100 m2) nájdeme najčastejšie v mestách, kde sú súčasťou radovej zástavby či vnútromestských blokov. Ideálne, aj keď nie nevyhnutné, je prenechať týmto záhradám okrasnú funkciu. Už len preto, že sú prirodzene akýmsi rozšírením vnútornej obytnej plochy, a tak sa žiada, aby boli hlavne miestom relaxu.

1. pravidlo

KRÁSA JE V JEDNODUCHOSTI

Záhrada by mala štýlovo aj materiálovo korešpondovať s domom a jeho okolím. Dobré je zvoliť jednotné oplotenie a dlažobný materiál, pretože to navodzuje pocit harmónie. Neodporúča sa preplniť malú záhradu množstvom rôznych materiálov, farieb, prvkov, odlišných chodníkov a plôch. Najhoršie sú čiastkové, postupné riešenia podľa aktuálneho stavu financií. Tiež sa nevypláca sústrediť na malú plochu množstvo vodných prvkov (bazén, jazierko) či dekoračných predmetov a plastík. Vkusná dekorácia ukrytá v poraste papraďorastov či tráv dokáže zázraky. Dojem chaosu a nepokoja zanecháva aj rôznorodý záhradný nábytok, záhrada tak prestáva byť harmonickým miestom.


Do záhradného kúta v malej záhrade je vhodné umiestniť napríklad aj pohodlné záhradné ležadlo. Foto: isifa/Shutterstock 

2. pravidlo

MENEJ DRUHOV, VÄČŠÍ ÚČINOK

Pravidlo striedmosti platí aj pri rastlinách. Do malej záhrady vyberte menej rastlinných druhov, z ktorých však vysádzajte viac kusov, vhodné je vytvárať skupiny. Ak to veľkosť pozemku dovoľuje, skupiny výsadieb pokojne zopakujte na inom mieste. Rastliny by mali mať atraktívny vzhľad (ideálne celoročne), mali by byť okrasné a nenáročné na starostlivosť. Sústreďte pozornosť na tvary aj farebnosť, no ani tu to neprežeňte. Nezabúdajte, že jasné farby opticky rozširujú priestor. V malej záhrade by rozhodne mala byť zastúpená biela. V ponuke je množstvo rastlinných druhov (biele kvety, plody, bielo-zelené listy, biele doplnky, plastiky, záhradná stavba). Biela farba sa výborne dopĺňa so zeleňou a vytvára zaujímavé spojenia s jej rôznymi odtieňmi. Vyberte si kompaktnejšie rastliny (stromy s malou korunkou), nižšie formy, pomalšie rastúce a nie veľmi expanzívne, rýchlo sa šíriace druhy.

3. pravidlo

TRÁVNIK NIE JE NEVYHNUTNOSŤ

V malej záhrade treba zvážiť prítomnosť trávnika. Ten totiž v miniatúrnej podobe nevyzerá dobre. Lepšie je vymeniť ho za štrkové a kôrové plochy, prípadne plochy s pôdopokryvnými trvalkami, drevinami a trávami. Čo sa týka živých plotov, do malej záhrady sú vhodnejšie tvarované. Voľne rastúce formy si vyžadujú viac miesta. Pôsobivé sú aj tvarované dreviny – či už v skupinkách, alebo ako solitéry. V tomto prípade je vhodnou drevinou vždyzelený krušpán, ktorý ponúka obrovské možnosti. Do malej záhrady sa viac ako inde hodia aj výsadby vo vegetačných nádobách. Tie sa postarajú o to, že záhrada bude vždy iná, zaujímavejšia. Môžu byť umiestnené jednotlivo alebo v skupinách.

Dobrá rada
Ak je záhrada príliš malá, zakomponujte do nej menší stolík. Vytvoríte tak komornejšie posedenie.

Ako plánovať

• Základom úspechu je plánovanie. Vždy je dôležité poznať potreby a ná­pady všetkých členov rodiny a zohľadniť ich pri plánovaní. Malá záhrada sa totiž intenzívnejšie využíva a je potrebné, aby sa v nej každý cítil príjemne. Samozrejme, všetko sa do nej nevojde, ale aj tak ju môžete vyriešiť originálnym spôsobom. Nemusíte sa obávať ani odvážnejších riešení.
• Vytvoriť v malej záhrade trávnik a vysadiť doň solitérny strom či obkolesiť pozemok živým plotom je časté a finančne nenáročné riešenie. Oveľa zaujímavejšie však bude usporiadať záhradu do niekoľkých výškových úrovní. Pomôžu vám pri tom vyššie a nižšie vyvýšené záhony rozmiestnené v niekoľkých úrovniach, pričom miesto na posedenie môže byť situované netradične pod úrovňou terénu.
• Ak je záhrada vo svahu, môžete ju rozdeliť pomocou oporných múrikov a schodov, pričom dominantné by mali byť priame línie.
• Inou možnosťou v prípade záhrad na rovine, ktorá prináša veľmi zaujímavý výsledok, môže byť rozčlenenie na niekoľko častí – zákutí. Nielen u detí, ale aj u dospelých to vyvolá túžbu objavovať. Jednotlivé časti oddelia živé ploty, vo veľmi malých záhradách zasa treláže s popínavými drevinami alebo záhon s vyššími trvalkami či okrasnými trávami. Tieto výsadby by nemali byť príliš vysoké, aby nepôsobili dominantne a nezakrývali napríklad ústredný prvok na konci záhrady. Zásadou je, aby ste zo začiatku záhrady nevideli na jej koniec. Rozčlenená záhrada, hoci aj malá, sa tak môže stať príjemnou exteriérovou obytnou plochou.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.