image 45801 25 v1
Galéria (12)

Tipy na všestranné využitie dreva v záhrade

Drevo k záhrade jednoducho patrí, pôsobí v nej príjemne a harmonicky. V spojení s rastlinami a kvetmi sa jeho zaujímavosť zvýrazňuje. Je všestranné, uplatní sa v modernej mestskej aj vidieckej záhrade.

Galéria

Drevo v záhrade
Drevo v záhrade
Drevo v záhrade
Drevo v záhrade
Drevo v záhrade
Drevo v záhrade
Drevo v záhrade
Drevo v záhrade

Hojdačky

Po náročnom pracovnom dni si každý túži aspoň na chvíľku oddýchnuť. Najlepšie je oddať sa relaxu v záhrade, presnejšie v jej odľahlejšej časti. Sem si môžete umiestniť drevený prístrešok s hojdačkou. Tou urobíte radosť nielen sebe, ale najmä deťom. Vysaďte si okolo napríklad funkie, ľaliovky či popínavé plamienky.

Skrýša

V každej záhrade sa nájde množstvo vecí, ktoré občas potrebujeme niekde upratať. Vhod tak padne netradičná záhradná skriňa, ktorá zároveň môže poslúžiť aj na pestovanie menších rastlín. Do takejto skrýše môžete upratať napríklad aj nádobu na odpad, prípadne drobnejšie náradie či krhly.

Prístrešok

Mať exteriérovú kuchyňu je veľká výhoda. Čím ju prekryť? Čo tak drevom? Vybrať si však treba z ponuky trvácejších druhov. Ak sa rozhodnete odlíšiť, môžete si na tomto peknom záhradnom prístrešku vytvoriť aj netradičnú výsadbu. Ideálne sú na to rozchodníky.

Vertikálny záhon

Využívanie paliet v interiéri či záhrade nie je dnes už nič výnimočné. Ak si z nich nevyrobíte lacný záhradný nábytok, skúste ich postaviť a vysadiť ich napríklad bylinkami.

Vyvýšené záhony

Trendové sú v súčasnosti vyvýšené záhony. Hodia sa na pestovanie úžitkových aj okrasných rastlín, bylín, dokonca aj drevín. Ocenia ich mladí aj starší milovníci záhradkárčenia. Ak si ich zhotovíte z upraveného dreva, v rámci záhrady voľte vždy len jeden druh, a ak sa dá, aj jeden typ záhonov.

Mostíky

Nie každému sa pošťastí mať v záhrade pretekajúci potok. ­Zaujímavou možnosťou, ako ho decentne a nenásilne preklenúť, sú drevené mostíky. Využiť ich však môžeme aj vtedy, ak máme v záhrade vytvorené väčšie jazierko alebo len suchý štrkový potok. Ani v prípade mostíkov sa neobávajte výraznejšej farebnosti, napríklad sýtočervenej alebo modrej. Pokojne ju prispôsobte okolitej výsadbe.

Pergola

Zrejme málokto si vie predstaviť pergolu z iného materiálu než z dreva. Záhrada dostáva vďaka drevenej pergole – ideálne čiastočne porastenej – elegantnú podobu a zaujímavý výškový rozmer. Aj tu platí, že sa netreba sústrediť len na prirodzený vzhľad dreva, ale vyplatí sa zaexperimentovať s výraznejšou farebnosťou.

Príliš veľa

Ideálne je zvoliť do záhrady jeden druh dreva. Ak skombinujete viac druhov, záhrada bude pôsobiť chaoticky. Naopak, drevo môžete kombinovať s inými materiálmi, napríklad s kameňom alebo kovom.

Lavička

Nájde sa pre ňu miesto asi v každej záhrade, dokonca aj v predzáhradke. Ak sa rozhodujete, z akého materiálu by tá vaša lavička mala byť, prikloňte sa k drevu. Najmä ak ju chcete zakomponovať k bohato kvitnúcim kvetinovým záhonom.

Ploty

Na drevo by sa malo nájsť miesto aj v tej najmenšej záhrade. Drevené môže byť oplotenie a z rovnakého materiálu aj lavička. Hoci je drevo náročnejšie na údržbu, pôsobí hrejivejšie a prívetivejšie. Dbajte na pevné základy a nezabudnite, že drevo by nemalo byť bez impregnácie.

Chodník

Chodníky z dreva síce pôsobia pekne a romanticky, nie sú však veľmi praktické. Počas nepriaznivého počasia sa môžete na nich ľahko pošmyknúť. Preto je vhodnejšie inštalovať ich na menej frekventované miesta v záhrade len na dotvorenie atmosféry. Zaujímavo pôsobia v modernej aj vidieckej záhrade železničné podvaly.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2017

  1. jozko says:

    Zaujimave

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.