image 44024 25 v1
Galéria (13)

Ako v záhradke využiť papraďorasty

Základom lesných tôní sú rozmanité rastliny a medzi nimi vynikajú papraďorasty. Tie môžeme pestovať aj v záhrade, dokonca aj vtedy, keď záhradu nemáme. Poradíme vám, ako na to. 

Galéria

Ako využiť papraďorasty?
Ako využiť papraďorasty?
Ako využiť papraďorasty?
Ako využiť papraďorasty?
Ako využiť papraďorasty?
Ako využiť papraďorasty?
Ako využiť papraďorasty?
Ako využiť papraďorasty?

UROB SI SÁM

Náročnosť: *
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: jeseň

Kontrolný zoznam

Materiál

rôzne druhy papraďorastov
perovník, sleziník, papraď, sladič, rebrovka a podobne
mulčovacia kôra
záhradnícky substrát
10 až 20 l
humusová zemina
Náradie
• krhla s vodou
• pracovné rukavice
• záhradnícka lopatka
• záhradnícke nožnice
• nádoba na odpad 

AKO NA TO

1. Príprava
S papraďorastami nepracujeme počas teplejších slnečných dní. Lepšie budú dni, keď je zamračené, prípadne drobno mrholí. 

2. Namočenie
Kým začneme s výsadbou, vyberieme rastliny aj s koreňovým balom a vložíme do vedra s vodou. Bal musí nasať čo najviac vlhkosti. 

3. Výber
Výber miesta v záhrade dôkladne zvážme. Na konkrétnom mieste začneme s hĺbením výsadbových jamiek. 

4. Sleziník
Tento druh patrí k nižším a kompaktnejším. Vysadiť si ho môžeme do škár či na okraje tienistých záhonov. 

5. Substrát
Korene zasypeme kvalitným záhradníckym substrátom. Použiť však môžeme aj humusovú zeminu, prípadne lesnú zeminu. 

6. Zálievka
Pôdu v okolí rastliny dôkladne pritlačíme a zalejeme, aby sa koreňový bal dobre spojil s pôdou. Navrch nasypeme mulčovaciu kôru – udrží vlhkosť. 

7. Porast
Do pozadia záhonov si môžeme vysadiť vyššie druhy papraďorastov, napríklad perovník pštrosí. Na mieste výsadby odstránime pôvodný porast. 

8. Vystrihnutie
Tam, kde budeme vysádzať, prestrihneme mulčovaciu textíliu a pripravíme si výsadbovú jamu. Okolo každej rastliny necháme dostatok miesta. 

9. Vloženie
Perovník vysádzame o niečo hlbšie, než bol v pôvodnom črepníku. Paprade s plazivými podzemkami však nikdy nesadíme hlbšie. 

10. Nádoba
Nižšie a kompaktnejšie papraďorasty, napríklad s farebne výraznejšími listami, môžeme pestovať aj v nádobách (papraďka niponská, jelení jazyk). 

11. Úprava
Po lete môžu mať paprade zaschnuté končeky vejárových listov – treba ich odstrihnúť. Takisto aj suché a poškodené listy.

Dobré rady

Miesto
Papraďorasty obľubujú tienisté alebo polotienisté miesta. Vyhovuje im blízkosť práchnivejúceho dreva, kameňov a starých tehál (efektné sú pred starými tehlovými múrmi). Vyžadujú si kyslejšiu pôdu s vyšším obsahom humusu, tá by mala byť vždy mierne vlhká, nie však premáčaná. Na suchších miestach, kde je slnečný úpal, sa týmto rastlinám nedarí. Na slnečných miestach porastú papraďorasty len vtedy, ak budú mať trvale vlhkú pôdu. Ich listy však nebudú pôsobiť sviežozeleno. Potrebujú miesto chránené pred vetrom a ideálne s vyššou vlhkosťou vzduchu, napríklad v blízkosti jazierka.

Kombinácie
Papraďorasty vyniknú v mestskom aj vo vidieckom prostredí vo väčších či menších skupinách. Jednotlivo vysadené až tak neukážu. Pôsobivé sú na brehoch jazierok a iných vodných plôch. Zaujímavé sú aj ako podrasty pod vyššími drevinami a krami. Pekné je ich spojenie s rododendronmi a trvalkami obľubujúcimi tieň. Možno medzi nimi nájsť aj také, ktoré sú okrasné listom. Skombinovať ich môžeme aj s niektorými cibuľovinami a okrasnými trávami – tými, čo uprednostňujú polotieň (ostrica, chlpaňa).

Pri výbere papraďorastov v záhradníctvach sa môžeme sústrediť na vždyzelené druhy alebo tie, ktoré sa na zimu zaťahujú. Budú zaujímavou zimnou ozdobou záhrady (rebrovka).

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje