/ Chalupa /

Neviete si rady s otravnými muchami? Aké domáce repelenty skutočne fungujú?

mucha
Zdroj: iStock

Aj vy trávite množstvo času a energie odháňaním otravných múch? Stačí, keď na chvíľu otvoríte balkónové dvere a už ich máte plnú izbu. Našťastie existujú aj iné spôsoby ako sa ich zbaviť – okrem lapania mucholapkou. Vyrobte si vlastný prípravok, ktorý im páchne a nebudete sa musieť obávať, že kým si umyjete ruky, pochutnajú si na vašom obede.

Viac či menej fungujúcich receptov na domáce repelenty proti muchám a inému lietajúcemu hmyzu je na internete neúrekom. Viete však, ktoré látky skutočne fungujú? Efekt týchto potvrdili aj vedecké štúdie, stačí ich pridať do rozprašovača s vodou:

Olej z citrónového eukalyptu

Produkty s obsahom tohto oleja patria medzi užívateľsky najobľúbenejšie. Je to kvôli jeho silnému účinku. Po nastriekaní dokáže odpudiť hmyz až na šesť hodín. Pridajte pár kvapiek oleja do vody a rozprášte rozprašovačom v miestnosti.

mucha
Zdroj: iStock

Olej z citrónovej trávy

Ďalší esenciálny olej, ktorý účinne funguje v boji proti nepríjemnému lietajúcemu hmyzu je olej z citrónovej trávy. Mimoriadne účinný je proti bodavke chlievovej.

Olej z kocúrnika obyčajného

Táto „mačacia bylinka“ je účinná ako prírodný repelent. Testy potvrdili priemerný stupeň odpudivosti oleja 96 % proti bodavkám a 79 % proti ostatným domácim muškám. Pri manipulácii s olejom si dajte pozor, môže pôsobiť dráždivo na jemnú a citlivú pokožku.

mucha
Zdroj: iStock

Olej z citronelly

Citronella (a esenciálny olej z nej) je veľmi populárny prírodný repelent proti muškám, komárom a iným druhom lietajúceho hmyzu. Vonia príjemne, často sa pridáva do mnohých produktov, ktorých cieľom je odlákať hmyz. V skutočnosti však jeho účinnosť nie je úplne ideálna. Podľa štúdie z roku 2011 „repelenty na báze citronely chránia pred komármi hľadajúcimi hostiteľa iba asi dve hodiny.“ Výhodou je, že výrobky z oleja citronelle sa môžu aplikovať aj priamo na pokožku.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteKokosový olej

Kokosový olej získal veľkú pozornosť pre svoje potenciálne zdravotné prínosy. Avšak vedcov zaujal aj ako prírodný prostriedok proti muchám. Americká štúdia z roku 2018 ukázala, že zlúčeniny získané z kokosového oleja lepšie odpudzujú muchy ako chemický repelent. Je to vďaka špecifickým mastným kyselinám, ktoré obsahuje. Škoda, že samotný kokosový olej ako repelent nefunguje.

mucha
Zdroj: iStock

Aké pachy muchy odpudzujú?

Muchy nezavítajú do našej kuchyne, ak ju prevoniame niektorými ďalšími prípravkami alebo rastlinami. Odpor majú proti klinčekom, nevonia im ani levanduľový olej, čajovníkový olej, rozmarínový olej, mäta pieporná, bazalka. Oplatí sa tiež zberať šupy s citrusov – dajte si ich na okno a muchy zmenia smer. Ďalší zo zaujímavých trikov, ak už skutočne neviete čo s muchami, je postriekať ich lakom na vlasy, ktorý im zlepí krídla.

Náš tip

Múch sa môžeme zbaviť i tak, že ich pritiahneme na iné miesto, kde nám vadiť nebudú – napríklad z bytu na balkón. Ako lákadlo či pasca veľmi dobre funguje cukor skombinovaný s jablčným octom, vodou a kvapkou tekutého mydla alebo saponátu. Nalákate ich aj do plastovej fľaše s cukrom alebo niečím sladkým. Ak máte rady exotiku, zaobstarajte si mäsožravú rastlinu, ktorá vám s lovením múch rada pomôže.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.