Vážky vás zbavia komárov! Viete, ako ich pritiahnete do záhrady?

šalvia a vážka
Zdroj: iStock

Najmä vo vlhkejších oblastiach znepríjemňujú práce i relax v záhrade komáre. Viete, že existuje prirodzený a príjemný spôsob, ako sa ich zbaviť? Stačí, keď pritiahnete do záhrady vážky.

Príroda vynašla spôsob, ako prirodzene bojovať proti komárom. Stačí privolať na svoj pozemok vážky. Nielenže sú krásne, ale dokážu zožrať až 100 komárov denne! Prispievajú k tomu aj larvy vážok, tie dokonca zjedia viac ako dospelé.

Akými rastlinami pritiahnete do záhrady vážky?

Rudbekia srstnatá (Rudbeckia hirta)

Na zdravý rast potrebuje humóznu, mierne kyslú až slabo zásaditú pôdu a slnečné stanovište. Ak chete, aby bohato kvitla, pravidelne ju zalievajte. Dnes existujú zaujímavé nové odrody, ktoré vznikli krížením viacerých druhov. Kvety majú rôzne farby i tvary. Slovo „srstnanté“ majú v názve preto, že sú celé ochlpené a na dotyk drsné. Výhodou je, že kvitnú od leta až do jesene.

Rudbekia srstnatá
Zdroj: iStock

Sagittaria subulata

Ak máte jazierko alebo inú vodnú plochu vonku, oplatí sa pestovať rastlinu s názvom Sagittaria subulata. Keď uvidíte túto rastlinu po prvýkrát, môžete si myslieť, že je to burina alebo druh trávy. Nie je to tak. Hovoríme jej aj šlahúňovka a poznajú ju najmä akvaristi. Nemusíte sa však obávať, jej pestovanie nie je náročné. Obľubuje najmä tvrdšiu vodu (v mäkkej vode sa rast spomalí alebo úplne zastaví) a substrát bohatý na živiny. Pochádza z Južnej Ameriky.

Sagittaria subulata
Zdroj: iStock

Šalvia lúčna (Salvia pratensis)

Túto rastlinku je pomerne ľahké pestovať. Vyžadujte totiž iba slnečné svetlo, nejaký tieň a málo vody. Je ideálna do suchých oblastí, pretože dokáže žiť dlhodobo bez vody. Rastie i voľne v prírode, ale často ju záhradkári pestujú v okrasných záhradách. Využitie má aj ako prísada do vonných olejov. Práve tieto špecifické vlastnosti lákajú vážky.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteŠalvia lúčna
Zdroj: iStock

Rebríček obyčajný (Achillea Millefolium)

Hovoríme mu tiež myší chvost. Naši predkovia ho v minulosti často využívali na liečebné účely. Využitie má aj v kozmetickom priemysle. Ale skvele funguje aj na prilákanie vážok. Aby prosperoval, potrebuje veľa slnečného svetla a pôdu, ktorá nie je veľmi vlhká alebo ťažká. Kvitne od mája do augusta. Atraktívne kultivary prekvapujú terakotovou, oranžovožltou farbou. Dokonca už sú aj ružové a purpurové odrody.

Rebríček obyčajný
Zdroj: iStock

Ďalšie vodné rastliny a rastliny milujúce vlhkosť

Dobrým pomocníkom, ak chcete pritiahnuť vážky a znížiť nepríjemné „osadenstvo“ komárov, sú aj ďalšie menej známe rastliny. Napríklad: konopáč purpurový, známy z vlhkých lesov a lúk, pálka širokolistá, ktorá obľubuje bažinaté pôdy a samozrejme, vodné rastliny – lekno, praslička riečna, Vallisneria americana. Tie vytvárajú ideálne prostredie pre vážky.

vážka
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.