image 26771 25 v1
Galéria (10)

Popýšte sa krásnymi muškátmi! Ako na to?

Muškáty sú vždy vďačnou voľbou: bohato kvitnú počas celého leta, sú pestovateľsky nenáročné a hodia sa do mesta aj na vidiek. O pozornosť sa usilujú aj menej známe druhy a kultivary, napríklad muškáty veľkokveté – anglické.

Galéria

Muškáty
Muškáty
Muškáty
Muškáty
Muškáty
Muškáty
Muškáty
Muškáty

Čo ponúka trh

V súčasnosti je známych viac než 200 druhov muškátov. U nás sa najviac pestujú muškáty krúžkované (Pelargonium zonale), muškáty štítovitolisté (Pelargonium peltatum) a muškáty veľkokveté (Pelargonium grandiflorum). Narastá však aj obľuba ďalších druhov, napríklad takých, ktoré majú farebné (panašované) listy, prípadne sú aromatické (Pelargonium crispum). Ich kvety obvykle nie sú veľké a výrazné a listy sú plné aromatických látok. Rastliny okolo seba šíria jablkovú, citrónovú, mätovú či škoricovú arómu. Ich prednosťou je, že počas leta, keď je obsah éterických látok v ich listoch najvyšší, odpudzujú dotieravý hmyz. V ponuke záhradníctiev sa objavili aj minimuškáty, ktoré sú vysoké sotva 20 cm a kvitnú množstvom drobnejších kvietkov. 


        Muškáty vhodne nakombinované s inými kvitnúcimi rastlinami dokážu vytvoriť romantické zákutie v záhrade aj na balkóne. 

Muškáty krúžkované

Rastú vzpriamene, na liste majú charakteristickú kresbu, ich stonky časom drevnatejú. Kvety sú jednoduché alebo plné. Nádherné sú v mestskom, ale najmä vo vidieckom prostredí. Vyniknú v terakotových aj kovových nádobách, v okenných debničkách, samostatne alebo v zmiešaných výsadbách.

Muškáty štítovitolisté

Majú krehké a dlhé stonky, ktoré po čase drevnatejú. Pri dobrej starostlivosti (podobne ako muškáty krúžkované) bohato kvitnú. Ich listy sú lesklé, pomerne odolné, kvety jednoduché alebo plné. Vytvárajú dlhé previsy, preto sa hodia do kvetinových debničiek, závesných nádob, samostatne alebo v kombinácii s inými balkónovými rastlinami.

Muškáty veľkokveté

Tvoria atraktívne menšie kríky, čiastočne zdrevnatené. Pýšia sa nádhernými kvetmi sýtych farieb. Môžu byť takisto plné alebo jednoduché, často pomerne veľké. Listy tohto druhu sú na dotyk drsnejšie, obvykle matné. Najkrajšie vyniknú samostatne v nádobe na reprezentatívnom mieste.

Kedy s nimi von

Všetky uvedené druhy si môžeme zakúpiť v jarných mesiacoch, von ich však umiestnime až začiatkom mája. Ako prvé môžeme vysadiť von (často už ku koncu apríla) muškáty štítovitolisté, ktorým chladné noci veľmi neublížia. 

Nové možnosti

Muškáty sa mnohým ľudom zdajú príliš obyčajné a všedné. Tento pohľad je však trochu úzkoprsý. V súčasnosti je totiž v ponuke záhradníctiev viacero nových kultivarov, niektoré sú dokonca príťažlivé aj listami. Kvety môžu byť skučeravené, prípadne mať tvar malých motýlikov, iné pripomínajú kvety prvosienok či petúnií. Čoraz obľúbenejšie sú plnokveté formy a muškáty s príjemne voňajúcimi kvetmi. Zaujímavé sú muškáty pestované v tvare malých stromčekov s korunkou.


      Najkrajšie kvitnú mladé, jednoročné rastliny.

Experimenty s muškátmi

Do moderného prostredia sa hodia bielokveté kultivary, ktoré vyniknú v kovových, prípadne kameninových nádobách. Rovnako vhodné sú aj muškáty štítovitolisté, no do jednej nádoby treba vysadiť len jednu farbu.

Vo vidieckom prostredí môžeme využiť pestro kvitnúce kultivary s guľovitými súkvetiami a kompaktným kríkovitým rastom. Tie môžeme vysadiť do jednoduchých hlinených črepníkov, prútených košíkov alebo keramických nádob. Nádoby môžeme sústrediť do menších skupiniek, prípadne z nich vytvoriť rad pri stene domu.

Muškáty môžeme kombinovať v rámci jednej nádoby s ostatnými kvitnúcimi rastlinami, bylinkami alebo rastlinami s okrasnými listami (plektrant). Pekné sú aj kombinácie muškátov s niektorými sukulentmi.

Tip autora
Ak chceme, aby sa nám muškáty pekne rozkonárili, začiatkom leta zaštipneme dlhé výhonky asi v polovici. Rastlina bude hustejšia.

Čo potrebujú muškáty

• miesto
muškáty najkrajšie porastú na slnečných miestach, obľubujú priame slnko a teplo; mali by sme však dať pozor, aby sa substrát príliš neprehrieval, pretože potom rastú pomalšie a menej kvitnú; vhodný je aj polotieň; nevyhnutné je zvoliť miesto chránené pred vetrom (m. štítovitolisté) a dažďom
(m. veľkokveté)
 substrát
muškáty treba vysadiť do substrátu určeného na kvitnúce balkónové rastliny, rozhodne nie do bežnej záhradnej zeminy, prípadne tej, ktorú si prinesieme z lesa; substrát musí byť výživný, priepustný a mal by obsahovať mikročastice, ktoré pútajú vlahu
zavlažovanie
muškáty treba výdatne zavlažovať (ideálne ráno odstátou vodou); medzi zálievkami musí substrát mierne preschnúť; výborne sa osvedčilo pestovanie muškátov v samozavlažovacích nádobách
• prihnojovanie
počas vegetačného obdobia muškáty pravidelne prihnojujeme špeciálnym hnojivom na kvitnúce balkónové rastliny – je podmienkou bohatého kvitnutia; ideálne je zakomponovať zásobné hnojivo do substrátu už pri výsadbe a po rozrastení rastliny ešte dodatočne prihnojovať
• pravidelná starostlivosť
nesmieme zabúdať ani na odstraňovanie odkvitnutých kvetov (sú neestetické a môžu byť zdrojom plesní); kvety nemusíme strihať, stačí ich opatrne vylomiť
• choroby a škodcovia
hoci muškáty netrpia príliš chorobami a škodcami, občas ich treba prehliadnuť a v prípade výskytu neželaných návštevníkov okamžite zasiahnuť

Inšpirácie, kam umiestniť muškáty

Okenná klasika

Koláž na stene

Lemujúce schody

Zavesené vo výške

Čítajte tiež: Ako rozmnožiť muškáty

Text: Daniel Košťál
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, 4/2015,JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje