Pôdu do kvetináčov už nemusíte kupovať! S týmto návodom si pripravíte výživný substrát ľahko aj sami
Poznáte tajomstvo pestovania zdravých rastlín v kvetináčoch a závesných nádobách? Spočíva vo vytvorení správneho substrátu. Ľahko si ho namiešate aj doma a môžete sa tešiť na krásnu zdravú úrodu. Nie je to vôbec zložité.
Základom kvalitnej zeminy je ľahká štruktúra. Voľná a dobre priepustná pôda umožňuje koreňom rásť a čerpať vodu i potrebné živiny. Naopak, ťažká pôda je základom neúspechu. Zadržiava prebytočnú vlhkosť, čo spôsobuje, že rastliny sa podmáčajú, korene hnijú a hynú. Platí, že čím je pôda v nádobách ľahšia, tým budú rastliny krajšie a zdravšie. Jednou z najlepších prírodných ingrediencií, ktoré môžete pridať do zmesi pôdy do nádob na odľahčenie, je perlit.
Druhou nevyhnutnou požiadavkou je množstvo živín v pôde.
Ako pripraviť vlastnú zmes do kvetináčov
Napriek tomu, že dnes je k dispozícii veľa komerčných vrecovaných zmesí, mnoho záhradkárov si radšej namieša vlastnú. Jednoducho preto, že je to ekonomické a pritom presne viete, čo do nej pridáte. Na vlastnú zeminu stačí 5 základných ingrediencií – čisto prírodných:
- 4 diely – drvená ornica
- 4 diely – kompost
- 1 diel – vermikompost
- 1 diel – perlit
- ½ dielu – spotrebovaná kávová usadenina
Postup
Začnite základnou jemnou drvenou ornicou, ktorú zoženiete vo veľkých, ale i v malých vreciach. Dôležité je, aby bola rozdrobená na prášok.
Pridajte kompost, ktorý je nevyhnutnou súčasťou dobrej pôdy – kvôli obsahu živín. Pôdnej zmesi dodá štruktúru. Odľahčuje pôdu, ale dodáva jej okamžitú energiu. Možno neviete, že kompost dokáže absorbovať také množstvo vody, že dosiahne až 10-násobok vlastnej hmotnosti, takže pomáha chrániť rastliny v horúcich dňoch. Používajte dobre vyzretý, odležaný kompost.
Vermikompost funguje ako skvelé prírodné hnojivo s pomalým uvoľňovaním.
Perlit je taktiež 100 % prírodná a organická látka. Úžasný pomocník, ktorý udrží pôdu v kvetináči ľahkú a vzdušnú – zabráni zhutneniu okolo koreňov. Je to vlastne čisté vulkanické sklo, ktoré sa zahrieva a praská. Výsledkom je super ľahká látka v podobe drobných guľôčok. Otvorené póry perlitu pomáhajú pri zadržiavaní vody a odvodňovaní pôdy. Rovnako ako kompost, aj perlit dokáže zadržiavať vodu. Udržuje pripravenú zmes ľahkú, má neutrálne PH, takže vôbec neovplyvní kyslosť pôdy.
Na záver stačí pridať kávovú usadeninu. Zmesi dodá dusík a ďalšie stopové minerály. Pomáha zadržiavať vlhkosť a zabráni rýchlemu vysychaniu rastlín.
Všetko spolu poriadne premiešajte a môžete sadiť!
Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre