![Výroba rastlinného terária](https://urobsisam.zoznam.sk/wp-content/uploads/2025/02/rastlinne-terarium-3-840x560.jpg)
Ako si vytvoriť rastlinné terárium v sklenenej nádobe a ktoré rastliny v ňom budú prosperovať po celý rok
Radi by ste si vytvorili rastlinné terárium v sklenenej nádobe, ale neviete, ako postupovať a ktoré rastliny doň vybrať? Ukážeme vám druhy, ktoré v ňom môžu prosperovať po celý rok a čo všetko na tvorbu terária potrebujete.
Galéria
Teráriá sú malé uzavreté záhradky v sklenených nádobách, ktoré krásne oživia každý priestor. Ich popularita v posledných rokoch prudko vzrástla, a niet divu – sú veľmi estetické, nenáročné na údržbu a vhodné aj do malých priestorov. Vďaka tomu, že sú úplne alebo čiastočne uzavreté, si dokážu vytvoriť vlastný malý ekosystém – a vy môžete sledovať, ako sa navzájom podporujú v raste či kvitnutí. Stačí si zvoliť tie správne rastlinky.
Ako vytvoriť vlastné terárium
Čo budete potrebovať:
- sklenenú nádobu (zaváraninový pohár, menšie akvárium)
- drenážnu vrstvu (kamienky, aktívne uhlie)
- substrát vhodný pre vybrané rastliny
- dekoračné prvky (lišajníky, drevené kúsky, mini figúrky)
Príprava terária nie je nič zložité. Vyberte si vhodnú sklenú nádobu (napríklad zaváraninový pohár, alebo menšie akvárium). Do nej vložte kamienky a na ne vlhkú pôdu vhodnú pre rastliny, ktoré plánujete zasadiť. Vysaďte rastliny a pridajte dekorácie.
Uzatvorené verzus otvorené terárium
Dôležité je rozhodnúť sa, či chcete otvorené alebo uzavreté terárium, pretože to ovplyvní výber rastlín aj náročnosť údržby. Uzavreté terárium funguje ako samostatný ekosystém – voda z rastlín sa odparuje, kondenzuje na skle a vracia späť do pôdy. Nie všetky rastliny však v takýchto podmienkach prospievajú.
Otvorené terárium je vhodné pre rastliny, ktoré potrebujú lepšie prúdenie vzduchu, napríklad orchidey. Tie si vyžadujú občasné polievanie.
Aké terárium je pre vás vhodné? Ak máte radi tropické rastliny, vyberte si uzavreté terárium. Ak dávate prednosť sukulentom a vzdušným rastlinám, vhodnejšie je otvorené terárium.
Aké rastliny do terária? Toto sú tie najlepšie!
Ak chcete, aby terárium vydržalo krásne celé mesiace či dokonca roky, vyberte si doň rastliny, ktoré majú rady vlhkosť, teplo a nepriame alebo slabé svetlo. Mali by byť menšie a rôznorodé, aby vytvorili pestrú kombináciu textúr a farieb.
- Podrostovka listoklasá (Hypoestes phyllostachya)
Táto nenápadná, no výrazná rastlina vnesie do vášho terária krásne farby. Má drobné, jemné listy, ktoré môžu byť ružové, červené alebo striebristé so zelenými škvrnami. Starostlivosť o túto krásku je jednoduchá, stačí ju občas zostrihnúť, aby sa nerozrastala príliš do výšky.
- Africká fialka (Saintpaulia ionantha)
Africké fialky prirodzene rastú v teplom a vlhkom prostredí. Ich zamatové listy dodajú teráriu zaujímavú textúru a v priaznivých podmienkach môžu kvitnúť takmer celý rok – v odtieňoch fialovej, ružovej alebo bielej. Ak sú vašou voľbou, pri pestovaní dávajte pozor, aby sa listy nedotýkali skla, kde sa zráža voda.
- Papraď Venušin vlas (Adiantum raddianum)
Jemná papraď s malými vejárovitými listami v svetlozelenej farbe je ideálna do vlhkého prostredia terária. Skvele dopĺňa rastliny s väčšími alebo hladkými listami. Nie je náročná na starostlivosť, no ak rastie príliš bujne, môžete ju jemne zostrihnúť.
- Peperómia (Peperomia spp.)
Do terária sa hodí hneď niekoľko druhov peperómií. Sú malé, nenáročné na svetlo a vytvárajú zaujímavé textúry.
- Peperomia japonica má drobné guľaté listy na dlhých stonkách.
- Peperomia orba, nazývaná aj „Pixie lime“, má drobné limetkovo-zelené lístky.
- Peperomia prostrata, známa tiež ako „String of Turtles“, má plazivé stonky s dužinatými listami, ktoré pripomínajú pancier korytnačky.
- Pilea – rastlina priateľstva (Pilea involucrata)
Táto rastlina zaujme netradične zvlnenými listami s drsnou textúrou. Má zeleno-hnedasté sfarbenie a vďaka kompaktnému rastu sa hodí aj do menších terárií.
- Fitónia (Fittonia albivenis)
Fitónia patrí medzi najpôsobivejšie rastliny do terária vďaka svojim listom s výraznými bielymi alebo červenými žilkami. Aby sa udržala zdravá, potrebuje stabilnú vlhkosť a nepriame svetlo. Pri správnej starostlivosti môže aspoň raz do roka rozkvitnúť drobnými bielymi alebo červenými kvietkami.
- Tillandsia – vzdušná rastlina
Tieto jedinečné rastliny nepotrebujú pôdu – všetky potrebné živiny dokážu absorbovať zo vzduchu. Sú skvelým doplnkom do terária. Môžete ich položiť priamo na povrch pôdy, zavesiť na malý háčik alebo ich nechať rásť na iných rastlinách.
- Mucholapka podivná (Dionaea muscipula)
Ak chcete do terária niečo naozaj nezvyčajné, skúste pestovať mäsožravú rastlinu – mucholapku. Táto rastlina pochádza z vlhkých oblastí Karolíny v USA a dokonale sa hodí do teráriových podmienok, ale potrebuje dostatok svetla. Ak sa pre ňu rozhodnete, zvoľte otvorené terárium.
- Miniatúrna orchidea (Masdevallia spp.)
Orchidey rodu Masdevallia patria medzi rastliny, ktoré prirodzene rastú v tropických lesoch s vysokou vlhkosťou na tele iných rastlín, avšak neparazitujú na nich. Sú ideálne do uzavretých terárií, kde sa udržuje konštantná vlhkosť. Tieto miniatúrne orchidey kvitnú v nádherných odtieňoch oranžovej, fialovej, červenej alebo žltej. Kvety majú exotický vzhľad, pripomínajú drobné trúbkovité štruktúry.
- Mini Hoja vosková (Hoya bella)
Miniatúrna voskovka Hoya bella je popínavá rastlina, ktorá sa v uzavretých teráriách správa veľmi dobre, ale musia byť väčšie. Jej voskovité lesklé listy vytvárajú husté zelené pozadie a nádherné biele kvety s fialovým stredom pripomínajú malé hviezdičky. Hoya bella kvitne opakovane počas roka, ak má dostatok svetla a vlhkosti.
Ako sa starať o terárium
Aby vaše krásne terárium vydržalo čo najdlhšie, je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel:
- Správne umiestnenie – terárium držte mimo prievanu a umiestnite ho na miesto s jasným, ale nepriamym svetlom.
- Opatrné zalievanie – zalievajte iba vtedy, keď je pôda viditeľne suchá, ideálne jemným rosením.
- Prevencia plesní – ak sa objaví pleseň, otvorte terárium, nechajte ho trochu preschnúť a odstráňte postihnuté časti rastlín.
- Čistenie a strihanie – pravidelne odstraňujte odumreté listy a udržiavajte rastliny v optimálnej veľkosti.
- Každé tri mesiace mierne prekyprite pôdu.
Pri správnej starostlivosti vám terárium vydrží celé roky a stane sa nádhernou ozdobou vášho domova.
Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre