Kontroly v domácnosti, ktoré pomáhajú predchádzať škodám na majetku a zdraví
Jar je ideálny čas nielen na veľké upratovanie, výsadbu a nové začiatky, ale aj na kontroly a revízie systémov a zariadení, ktoré môžu spôsobiť škody na majetku a zdraví. Bez revízie ich neuznajú ako škodu ani poisťovne.
Radí Pavol Ondruška, riaditeľ úseku likvidácie z PREMIUM Poisťovne, ktorého sme sa opýtali, aké kontroly a revízie treba v domácnostiach vykonávať.
Každý majiteľ nehnuteľnosti, či už rodinného domu, alebo bytu v bytovom dome, by mal myslieť na dodržiavanie termínov pravidelných revízií a niektorých systémov a spotrebičov (elektrina, vykurovací systém). Ruku na srdce, vo víre každodenných starostí to väčšine z nás ani nenapadne.
Pravidelné revízie pritom pomáhajú predchádzať nepríjemnostiam, poruchám a s nimi súvisiacim obmedzeniam, ale taktiež škodovým udalostiam.
A hoci máte nehnuteľnosť a jej vybavenie poistené a zároveň uzatvorené poistenie škôd spôsobených tretím stranám, netreba žiť v domnienke, že sa už o nič netreba zaujímať a že v prípade problémov náklady uhradí poisťovňa v rámci poistného plnenia. Ako poistník máte totiž nielen povinnosť platiť poistenie, ale aj starať sa o poistené veci. Pozrime sa spolu na revízie, ktoré sa oplatí nezanedbať.
Na aké kontroly a revízie treba myslieť?
Aké povinnosti má poistník v súvislosti s poisteným majetkom?
Povinnosťou poisteného a poistníka je udržiavať poistený majetok v dobrom technickom stave, vykonávať alebo zabezpečovať stanovené revízie a kontroly, používať ho podľa návodu na obsluhu a údržbu a na účel, na ktorý ho výrobca určil.
Aké kontroly a revízie je potrebné vykonávať?
Plynový kotol s výkonom od 5 do 500 kW, plynový bojler na ohrev vody a plynový sporák by mal skontrolovať revízny technik raz ročne. Ďalej je potrebné vykonať revíziu celého plynového zariadenia, ktorá zahŕňa kontrolu celej „cesty“ plynu. Kontroluje sa tlak plynu, tesnosť plynovodov a spojov, pripojenie, nátery, odvod spalín (komín), ovládacie prvky a plynomer.
Ideálny čas na revíziu alebo odbornú skúšku, ktorá sa vyžaduje raz za tri roky a nahrádza revíziu, je mimo vykurovacej sezóny – teda od jari do jesene. A všetky dokumenty o revízii si treba dobre odložiť. Minimálne raz za rok treba dať odborne skontrolovať aj vykurovacie zariadenie na tuhé palivo (kotol, kozub, sporák, pec) vrátane komína.
Intervaly revízie však môžu byť aj kratšie, respektíve dlhšie v závislosti od výkonu vykurovacieho zariadenia a média na kúrenie (tuhé palivo, plyn). Lehoty pravidelných kontrol a čistenia upravuje zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi a vyhláška MV SR č. 401/2007 Z. z. o technických podmienkach a požiadavkách na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivového spotrebiča, elektrotepelného spotrebiča a zariadenia ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komína a dymovodu a o lehotách ich čistenia a vykonávania kontrol.
Čo treba predložiť poisťovni?
Čo je potrebné predložiť poisťovni pri škodovej udalosti?
V prípade škodovej udalosti v dôsledku poruchy a havárie zariadenia, následkom ktorej vznikne škoda na poistenom majetku, môže poistenca prekvapiť požiadavka poisťovne predložiť okrem fotodokumentácie aj revíznu správu. Deje sa to takmer denne. Revízna správa zariadenia je totiž dôkaz poisteného, že nezanedbal údržbu a dohliadal na bezpečnosť zariadenia.
Správu o revízii potrebujete aj vtedy, ak ste v dome alebo v byte menili elektroinštaláciu, alebo sa do nej zapájal nový spotrebič vyžadujúci si samostatný istič (napríklad varná doska). Doklad o revízii elektrického zariadenia, resp. o tom, že spotrebič zapojila na to oprávnená osoba, si preto vždy žiadajte a dobre uschovajte.
Ako predchádzať škodám?
Čo je najčastejším dôvodom škodových udalostí v domácnosti?
Najčastejšie škody v domácnosti vznikajú prasknutím prívodných hadičiek do vodovodných zariadení. Prívodné hadičky majú obmedzenú životnosť a je potrebné ich pravidelne kontrolovať a meniť. Taktiež odporúčam vizuálne skontrolovať strechu, dažďové zvody a stromy v okolí po búrlivom vetre.
Vyčistiť žľaby alebo opraviť uvoľnenú dlažbu na balkóne či terase môže aj šikovný domáci majster. Opravu strechy, komína, kúrenia alebo elektriny treba nechať na odborníkov a zároveň si treba vyžiadať doklad o oprave.
Na akú kontrolu sa najčastejšie zabúda?
Podľa našich štatistík sa najčastejšie zanedbáva čistenie a revízie komínového telesa. Výsledkom sú škody prehorením alebo samovznietením sadzí v komíne. Zabúda sa aj na revízie elektroinštalácie po rekonštrukcii alebo iných zásahoch.
Čo všetko by mal odborník pravidelne kontrolovať?
Zoznam zariadení, ktoré majú zo zákona povinnosť revízie, sa líši v závislosti od krajiny a jej legislatívy. Zariadenia, na ktorých by sa mala pravidelne vykonať revízia, sú:
- elektrické inštalácie a zariadenia;
- plynové zariadenia;
- výťahy a zdvíhacie zariadenia;
- zariadenia na ochranu práce a bezpečnosti práce;
- zdravotnícke zariadenia a vybavenie;
- zariadenia pre potravinársky priemysel a zdravotníctvo, ako napríklad chladničky, mrazničky, sterilizátory a pod.;
- dopravné prostriedky ako automobily, autobusy, nákladné autá, lietadlá, vlaky, lodné a námorné plavidlá atď.;
- prístroje na meranie a kontrolu, ako napríklad váhy, tlakomery, teplomery a pod.
Poistenie so širokým krytím
PREMIOVÉ Bývanie poskytuje komplexné poistné krytie bytov, rodinných domov a hnuteľných vecí v nich uložených (domácnosť). Poistenie kryje širokú škálu rôznych rizík, predmetov a nákladov, čo predstavuje jedno z najširších krytí na poistnom trhu v SR. Škody sú kryté komplexne, na princípe all-risks, čiže kryté sú všetky riziká, ktoré nie sú vylúčené. Táto filozofia maximalizuje spokojnosť klientov s likvidáciou škody. K poisteniu je poskytnutá klientom bezplatná asistencia.
Viac informácií nájdete na www.premium-ic.sk.
Zdroj: PR článok PREMIUM Poisťovňa
Komentáre